endorfin hormon štěstí

Hormony štěstí: Jak podpořit jejich tvorbu?

Psychická pohoda
Během života prožíváme množství nejrůznějších pocitů, jako je smutek, radost, štěstí, zoufalství nebo láska. Za všemi pocity stojí chemické reakce, které ovlivňuje tvorba hormonů. Ty, které ovlivňují naši psychickou pohodu a dobrou náladu, nazýváme hormony štěstí. Víte, které to jsou?

Vliv na naše štěstí a dobrou náladu má skupina hormonů, kterou nazýváme hormony štěstí. Řadíme sem hlavně serotonin, dopamin, endorfiny a oxytocin. Pojďme se podívat, co jednotlivé hormony dělají a jak jejich produkci zvýšit.

Co jsou hormony štěstí a jak fungují?

Oxytocin: Hormon lásky

Oxytocin má velký vliv na to, že cítíme pocity lásky a důvěry. Znáte u prvních lásek motýlky v břiše a stavy podobné opilosti? Na tom se velkou měrou podílel právě tento hormon. Pomáhá nám utužovat partnerské a mezilidské vztahy. Ženy zažívají velký příliv oxytocinu během porodu, což má velký vliv na rozvoj laktace. Je uvolňován také během orgasmu.

Oxytocin zvyšuje empatii i schopnost číst pocity druhých. Pomáhá nám při redukci strachu a ve výzkumech byly prokázány jeho mírné sedativní účinky.


Oxytocin a mateřství

Oxytocin hraje velkou roli během porodu a v období po něm. Je vylučován při kontrakcích dělohy, takže porod urychluje a usnadňuje. Působí na otvírání děložního krčku a zesiluje kontrakce během druhé a třetí doby porodní. Také se vylučuje při stimulaci bradavek, čímž usnadňuje vylučování mateřského mléka. Oxytocin také způsobuje příjemné pocity během kojení.1


Jak zvýšit produkci oxytocinu?

- Hormon štěstí oxytocin se vylučuje hlavně při fyzickém mezilidském kontaktu, například při objímání, mazlení, sexu či během masáží.
- Dá se zvýšit i farmakologicky, někdy se doplňuje během porodu či po něm.

Serotonin: Přenašeč štěstí

Serotonin přenáší nervové vzruchy a ovlivňuje mnoho procesů v těle. Má souvislost s hojením ran, trávením potravy, s migrénami, svalovým napětím nebo se zdravím kostí.

Hraje důležitou roli v regulaci nálady. Má vliv na:
- spánek,
- sexualitu,
- sebevědomí,
- učení,
- koncentraci,
- sexuální touhu.

Při nedostatku serotoninu mohou zcela vymizet pocity štěstí a dobré nálady. Lidé s nevyrovnanou hladinou serotoninu trpí úzkostmi či depresemi. V takových případech je často nutné sáhnout po lécích, které hladinu serotoninu pomohou vyrovnat.

Na vzniku serotoninu se podílejí vitamíny B3 a B6 a esenciální kyselina zvaná tryptofan, která se do těla dostává z potravy a v těle se mění na serotonin. Hormon štěstí – serotonin se nachází hlavně v trávicím systému, krevních destičkách a v nervovém systému.

Jak zvýšit hladinu serotoninu?

- Zásadní vliv na uvolňování serotoninu má vitamín D. Travte proto dostatek času na slunci.
- Cvičte. Zařaďte do života aerobní cvičení, jako je běh, cyklistika nebo plavání. Bude ale stačit i obyčejná chůze.
- Zařaďte do stravy tryptofan – najdete ho v mléčných výrobcích, čokoládě, banánech, ovesných vločkách, oříšcích a semínkách.
- Někdy je potřeba sáhnout po antidepresivech, které hladinu serotoninu zvýší – to však stanoví lékař.

serotonin hormon štěstí

Dopamin: Odměna a motivace

Dopamin působí jako neurotransmiter, který v jiných částech mozku umožňuje přenos impulsů. Nejznámější činnost plní v mezolimbické dopaminové dráze, kde hraje roli při vzniku motivace, emocí a v systému potěšení a odměn. V reakci na různé příjemné události či aktivity způsobuje vznik příjemných pocitů. Má významný vliv i na:
- učení,
- paměť,
- spánek,
- hormonální systém.

Poškození dopaminových drah má vliv na vznik schizofrenie či Parkinsonovy choroby, která se projevuje třesem a poruchami motoriky.

Věděli jste, že dopamin hraje velkou roli při vzniku závislostí? Po požití psychotropních látek se dopamin začne vylučovat, a to v mnohonásobně větším množství než třeba při sportu. Drogová závislost je tedy dávána do souvislosti právě s touhou po intenzivních příjemných pocitech navozených dopaminem.

Jak zvýšit hladinu dopaminu?

- Zařaďte do jídelníčku aminokyselinu tyrosin. Vyskytuje se v mandlích, semínkách, luštěninách či v kuřecím mase.
- Poslech hudby. Podle studií2 pomáhá oblíbená hudba zvyšovat hladiny dopaminu.
- Doplňky stravy. Vyzkoušejte L-tyrosin nebo ginkgo bilobu, která zvyšuje hladinu dopaminu a pomáhá ji v mozku udržet déle.
- Zvýšit množství dopaminu pomáhá i vytváření malých reálných cílů, které si budete pravidelně plnit.

Endorfiny: Přirozená analgetika

Endorfiny jsou chemické látky, které se do těla vyplavují v reakci na stres nebo bolest. Mají analgetický účinek a pomáhají dočasně zmírnit nepohodlí. To nám pomáhá fungovat během krizových situací. Jsou ale produkovány i během příjemných aktivit, například po sportu.

Endorfiny dále snižují stres, regulují chuť k jídlu, zlepšují náladu, zvyšují sebevědomí a podporují paměť. Jejich nedostatek se může projevit výkyvy nálad, úzkostí, bolestmi, potížemi se spánkem nebo sklonem ke vzniku závislostí.

Jak podpořit vyplavování hormonů štěstí – endorfinů?

- Pohyb. Znáte pocit po sportu, kdy se cítíte báječně a šťastně? Vliv na tento pocit mají endorfiny. Proto si najděte pohyb, který vás baví. Může to být běh, tanec, rychlá chůze nebo sex.
- Pomáhá hořká čokoláda i kořeněná jídla.
- Endorfiny se vyplavují i při smíchu a dalších oblíbených činnostech, které vám dělají radost – může to být procházka se psem, zahradničení nebo jóga.

Zdroje:

1. Oxytocin – jak ho neznáme. Remedia. Dostupné z: https://www.remedia.cz/rubriky/prehledy-nazory-diskuse/oxytocin-jak-ho-nezname-6213/
2. Cortical Patterns of Pleasurable Musical Chills Revealed by High-Density EEG. Frontiers. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2020.565815/full%20%20

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma