Čím dřív, tím líp. Jak se finančně zabezpečit na stáří?

Budoucnost, Finance, Rozhovory, Životní styl
20 694 korun. Tolik činí od počátku letošního roku průměrný starobní důchod v Česku. Státem vyměřená penze však většině na udržení dosavadní životní úrovně nestačí. Podle prognóz se budou vyplácené částky snižovat a věk odchodu do důchodu naopak zvyšovat. Jak se na důchod zabezpečit a kdy začít spořit? Tomu se věnuje další díl podcastu Lepší život. Hostem byl expert na investice a penze z UNIQA Pavel Vaněk.

Téma důstojného stáří se ve větší či menší míře dotýká každého z nás. Důchod může připadat dnešním třicátníkům vzdálený, zatímco pro lidi po padesátce se stává důležitým tématem. Jenže kde si našetřit na penzi dva miliony korun, které by podle odborníků měl člověk mít pro důstojné stáří k dispozici? Expert společnosti UNIQA na investice a penze Pavel Vaněk tvrdí, že na příjemnější penzi může myslet skoro každý. Čím dříve se spořením začneme, tím více si nastřádáme.  

Mějte budoucnost ve svých rukou 

„Pocházím z rodiny, kde rodiče neměli dostatek peněz, a proto mi nemohli dávat takové kapesné, jaké bych si jako dítě přál. Už od mala mi bylo vtloukáno do hlavy, že se musím učit, abych se jednou měl lépe, a v tom jsem měl maximální podporu,“ líčí Vaněk. K finanční gramotnosti, kterou považuje za jednu z nejdůležitějších dovedností, vede nyní i svoje děti.  

Podle Pavla Vaňka je potřeba, aby si lidé na důchod sami odkládali a nespoléhali pouze na stát. „Čím dříve se začne investovat, tím víc se zvyšuje pravděpodobnost, že bude na konci investičního horizontu více prostředků. Takzvaný efekt sněhové koule neboli úroky z úroků,“ říká s tím, že investovat či spořit bychom měli pokaždé, když máme volné finanční prostředky. 

Jaký je rozdíl mezi doplňkovým penzijním spořením a dlouhodobým investičním produktem? Kolik bychom si měli měsíčně odkládat? A má investování nějaká rizika? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v podcastu Lepší život, který naleznete ve všech podcastových aplikacích.