To, jak spíme, má zásadní vliv na regeneraci organismu. Spánek nám pomáhá v procesu učení, vyrovnává emoce, přispívá ke správné funkci imunity a působí jako prevence vzniku cukrovky i kardiovaskulárních chorob. Na důležitost spánku však často zapomínáme. Denně bychom měli spát přibližně osm hodin, avšak mnozí z nás spí mnohem méně a dlouhý spánek považují za ztrátu času.
Poruch spánku přibývá a je jich celá řada, nejčastější z nich je nespavost neboli insomnie. Může jít o obtížné usínání, přerušovaný spánek či předčasné probouzení. Důsledky nespavosti jsou ospalost během dne, potíže s koncentrací, podrážděnost i změny nálad. Také při poruše spánku jako je insomnie, můžete pociťovat zdravotní potíže – bolesti hlavy, žaludku nebo střevní problémy.
Věděli jste, že spánek má několik fází, které se během noci střídají? REM, která je doprovázená očními pohyby, sny a uvolňováním svalů, a non REM, kdy dochází k útlumu mozkové činnosti, klidu a uvolnění.
Mezi bdělostí a spánkem
Další skupinou poruch spánku jsou hypersomnie, pro které je typická zvýšená denní spavost. Lidé nejsou schopni vydržet vzhůru, přestože spali dlouho. Po probuzení se cítí nevyspalí a obtížně se probouzejí. Během dne se objevují bolesti hlavy či poruchy paměti. Specifickým typem spánkové poruchy hypersomnie je narkolepsie, kdy nemocný během dne náhle a mimovolně upadá do spánku.
Mezi takzvané parasomnie řadíme náměsíčnost. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a většinou z ní vyrostou. Dítě v noci vstane z postele a začne vykonávat nějakou činnost. Nachází se na hranici mezi bdělostí a hlubokým spánkem, je tedy obtížné ho probudit a ráno si nic nepamatuje. Do této kategorie spánkových poruch řadíme také noční děsy a noční můry, pomočování (enurézu) nebo mluvení ze spánku. Vyskytuje se také spánková paralýza, kdy se člověk nachází ve stavu mezi spánkem a bdělostí, nemůže se pohnout a paralýzu doprovázejí také halucinace, dušnost a panický strach.
Zástavy dechu nebo neklidné končetiny
Až deset procent populace trápí spánková porucha zvaná spánková apnoe. Jde o chronické onemocnění, kdy dochází ke krátkým zástavám dechu. Nemoc má vliv na kvalitu spánku, člověk se často budí, je ospalý a ráno se mohou vyskytovat bolesti hlavy. Spánek může narušovat i syndrom neklidných nohou. Jde o nepříjemné a bolestivé pocity v dolních končetinách před usnutím. Jedinec neustále pohybuje nohama, aby se zbavil nepříjemných pocitů. Objevuje se v těhotenství či u starších pacientů.
Tip pro vás: Chcete vědět, proč spíme? Přečtěte si knihu s názvem Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění od neurovědce Matthewa Walkera, která poutavým způsobem vysvětluje důležitost spánku i důsledky spánkové deprivace.
Slyšeli jste o poruchách cirkadiánního rytmu? Jedinec s touto poruchou chodí spát v jinou dobu, než je běžné, tedy pozdě odpoledne, takže se probouzí v brzkých ranních hodinách, nebo nad ránem, takže vstává až odpoledne. Tento problém se často vyskytuje v pubertě a u mladých dospělých. Přes den bývá člověk s touto poruchou podrážděný, ospalý a také se mohou objevovat poruchy paměti a koncentrace.
Deprese i hormonální výkyvy
Příčiny spánkových poruch mohou být různé a někdy je těžké určit, co problém způsobuje. Někdy jsou na vině nejrůznější onemocnění, například deprese, úzkosti, epilepsie, vysoký krevní tlak, zvětšená prostata nebo ekzém. Příčinou mohou být i vedlejší účinky některých léčiv. Kvalitu spánku také ovlivňuje přemíra kávy či energetických nápojů, kouření, konzumace těžkých jídel před spaním, ale i úmrtí blízké osoby, směnný provoz v zaměstnání a nejrůznější další důvody.
Věděli jste, že poruchy spánku po prodělání covidu přetrvávají měsíce i roky? Zjistili to výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví.
Jak poruchy spánku léčit?
Pokud vás dlouhodobě trápí spánkové poruchy, je na místě vyhledat lékaře, který určí příčinu problémů. Možná budete odesláni do spánkové laboratoře, což je speciální zařízení, které vyšetřuje a monitoruje spánek. Pomoci může také psychoterapie.
Pokud to je možné, doporučuje se zvládat nespavost bez léků. Spánek podpořený léčivy není stejný jako přirozený kvalitní spánek a člověk se po probuzení necítí odpočatý. Na lécích na spaní (hypnotika) často vzniká závislost a měly by se užívat jen v opodstatněných případech. Lékař vám však může předepsat jiné léky, které pomáhají usnout.
Je možné, že vám pomohou bylinky, jako je kozlík či meduňka. Nápomocný bývá melatonin, což je hormon tvořící se v mozku, který je důležitý pro správný rytmus spánku. V lékárnách je dostupný bez lékařského předpisu. Nezapomínejte však, že poruchy spánku jsou komplexním problémem a je důležité zaměřit se na dodržování pravidel spánkové hygieny.
Tipy pro poražení poruchy spánku:
-
- Zajistěte klidné prostředí bez světla a hluku.
- Ložnice by měla být vyvětraná a neměla by být přetopená.
- Choďte spát ve stejný čas a ve stejný čas také vstávejte.
- Před spaním nekuřte, nejezte těžká jídla a vyhněte se alkoholu a kofeinu.
- Nechoďte spát v průběhu dne.
- Zařaďte do svého dne dostatek pohybu.
- Přibližně dvě hodiny před spaním omezte sledování televize a sociálních sítí. Zvolte raději klidnou a oddychovou četbu.
- Zkuste potlačit negativní myšlenky, které narušují spánek
- Nebojte se vyhledat pomoc odborníků, ať už psychologa, či psychiatra.
Foto: Pixabay.com