nespavost příčiny

Nespavost dokáže potrápit. Dodržujte zásady spánkové hygieny

Psychická pohoda, Život, Životní styl
Každý z nás to zná. Nemůžete usnout, převalujete se, díváte se do stropu, a když se vám to konečně podaří, už drnčí budík a musíte vstávat. Dny po probdělé noci bývají náročné a vyčerpávající. Co když ale nespavost trvá několik týdnů, měsíců či let? Poradíme vám, jak potíže se spánkem vyřešit a lépe spát.

Spánek je fyziologický proces, při kterém dochází k regeneraci organismu. Je nepostradatelný pro zdraví a psychickou pohodu. Ve stavu spánku trávíme přibližně třetinu života. Nejčastější poruchou spánku je nespavost. Pojďme se společně podívat na to, jak nespavost vypadá, co ji způsobuje a jak v noci spát lépe.

Co je nespavost

Nespavost, jinak také insomnie či hyposomnismus, se může projevovat neschopností usnout, častým nočním buzením nebo brzkým probouzením s neschopností usnout znovu. Může přejít do úzkostné nespavosti, kdy už automaticky předpokládáme, že v noci zase nebudeme spát, a dostáváme se tak do začarovaného kruhu.

Při nespavosti spánek nepřináší potřebné osvěžení, po probuzení se cítíme unavení, nevýkonní, máme potíže se soustředit nebo nás bolí hlava. V práci i ve škole se nedostatek spánku odráží na výsledcích, trpí i osobní vztahy.


Typy nespavosti1:

  • Přechodná nespavost: trvá většinou do jednoho týdne, je způsobena akutním stresem.
  • Akutní nespavost: trvá do jednoho měsíce, doporučuje se konzultace s lékařem.
  • Chronická nespavost: těžká nespavost trvající dlouhodobě po měsíce i roky, může vést k vážným zdravotním následkům.

Příčiny nespavosti

Příčiny nespavosti mohou být různé. Často bývá způsobena dnešním hektickým životním stylem a nadmírou stresu. Přes den jsme neustále v presu, nemáme čas si vydechnout a uléháme do postele s pocitem, kolik jsme toho ještě nestihli a co nás čeká zítra.

Dále jsou často příčinou zdravotní problémy, jako je bolest, kašel nebo spánková apnoe, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku. Zásadní vliv mohou mít i neurologické příčiny nespavosti – epilepsie, Parkinsonova choroba nebo takzvaný syndrom neklidných nohou, při kterém pociťujeme pálení, brnění až bolesti nohou.

Nejčastější příčinou nespavosti bývá však nezdravý životní styl – nadměrná konzumace kofeinu během dne, nedostatek fyzické aktivity, spánek během dne či konzumace těžkých jídel před spaním. Na vině může být také nedostatečná spánková hygiena. Víte, jak ji zlepšit?


Nespavostí v těhotenství2 trpí až 88 % žen, zejména ve třetím trimestru. Mohou za ni hormonální změny, obtížné hledání vhodné polohy, noční močení či syndrom neklidných nohou. Nespavost může být zapříčiněna i nedostatkem železa.

Velmi častá je také nespavost u seniorů. Poruchami spánku trpí asi 50 % osob nad 65 let a s věkem jejich počet dále narůstá́.3 Kromě primárních poruch spánku se na tom podílí nespavost v důsledku různých onemocnění interních či psychiatrických a jejich léčba.


čaj na nespavost

Desatero spánkové hygieny

1. Uléhejte a vstávejte pravidelně ve stejný čas, snažte se stanovenou hodinu dodržet i o víkendech.
2. Postel používejte pouze ke spánku nebo sexuálním aktivitám, vyvarujte se šlofíků v ložnici během dne.
3. Nepijte alkohol. Ten sice urychluje nástup spánku, ale i malá dávka alkoholu před spaním narušuje jeho zdravý průběh.
4. Kofeinové nápoje pijte dopoledne; odpoledne a večer už se jich vyvarujte.
5. Upravte podmínky v ložnici – minimalizujte hluk, snažte se o co největší tmu v ložnici a spěte v dobře větrané místnosti.
6. Nechoďte spát během dne, ani když jste unavení. Počkejte na večer. 
7. Alespoň dvě hodiny před ulehnutím se snažte tlumit modré světlo z obrazovek.
8. Pravidelně cvičte, ale ne těsně před spaním.
9. Pár hodin před ulehnutím nejezte, vyvarujte se těžkých jídel, která se obtížně tráví.
10. Vytvořte si svou vlastní večerní rutinu s chvilkou pro sebe – napusťte si vanu, uvařte si šálek čaje, relaxujte, čtěte si nenáročnou knihu nebo vyzkoušejte ASMR videa3.

Doplňky stravy

Pokud ani spánková hygiena nepomůže, můžete vyzkoušet některé z přípravků pro podporu usínání a spánku. Existuje mnoho bylinek či jiných přípravků, ať už ve formě čaje, nebo tablet.

  • Zkuste bylinky, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule, mučenka či třezalka – tu však neužívejte, pokud berete antikoncepci nebo antidepresiva. Tyto bylinky podporují uvolnění, působí proti stresu, nervozitě a úzkosti a usnadňují usínání.
  • Pomoci může i aminokyselina L-theatin, získávaná z čajovníku.
  • Vyzkoušejte také melatonin, což je spánkový hormon.
  • V případě nespavosti z důvodu stresu nebo syndromu neklidných nohou doplňte hořčík. Ten přispívá k normální činnosti nervové soustavy a snižuje míru únavy a vyčerpání.

Věděli jste, že fáze měsíce významně ovlivňují délku spánku? O studii si můžete přečíst zde4.

Kdy navštívit odborníka

Vyzkoušeli jste už všechno a stále u vás přetrvávají potíže s nespavostí? Nebojte se svěřit odborníkovi. Navštivte buď svého praktického lékaře, který vám poradí, kam se obrátit, případně vám může předepsat léky, nebo si promluvte s psychologem. Pokud je příčina vašich obtíží psychická, psycholog vám pomůže odhalit příčinu nespavosti a společně ji zkusíte vyřešit.

Lékař, ať už praktický, nebo psychiatr, vám může předepsat léky „na usnutí“, tedy hypnotika. Mělo by to však být poslední řešení a neměli byste je užívat dlouhodobě. Jejich užití5 navodí hlavně lehký spánek, který není dostatečně kvalitní, a na těchto lécích může vzniknout závislost. Lékař vás také může poslat do spánkové laboratoře, kde zjistí komplexní příčinu vašich potíží.

Tip pro vás: Chcete se dozvědět více o tom, proč spíme? Vyzkoušejte knihu Proč spíme od autora Matthewa Walkera, možná v ní najdete odpověď na svou otázku.

Zdroje:

1. https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/3146
2. https://zdravi.euro.cz/clanky/jak-na-nespavost-v-tehotenstvi-pravidelnym-pohybem-i-rozmluvou-s-prateli/
3. https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2018/03/06.pdf
4. https://www.vitalia.cz/clanky/asmr-septajici-videa-maji-miliony-divaku-pomahaji-usnout-a-relaxovat/
5. https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3261394-faze-mesice-vyznamne-souvisi-s-delkou-spanku-popsala-studie
6. https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2019/01/08.pdf

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Tento obsah
je dostupný po bezplatném přihlášení do Prémiové zóny.

Přihlášení uživatelé mají přístup ke kompletnímu obsahu tohoto webu. Pokud se přihlásíte, můžete také objevit řadu výhodných nabídek a slev UNIQA a našich partnerů.
Přihlásit / Registrovat