Videolekce: Nejlepší cvičení pro váš spánek

Pohyb, Psychická pohoda
Uléháte utahaní s představou sladkého spánku, ale jediné, co se vám dostává zpět, je převalování, neutišená mysl a nervozita, že se zase nevyspíte? Někteří z nás tuto situaci znají až příliš dobře. V takové chvíli doporučuje lektorka Kristýna Styblíková obrátit se ke svému dechu a několika relaxačním pozicím z jógy, které vás přepnou do spánkového režimu.

Pro uvolnění a zklidnění navečer volí Kristýna dechovou techniku Chandra Bhedana. Před spánkem jsou ideální takové dechové techniky, které pracují s dlouhým kvalitním výdechem azaměřují se na oblast břicha, říká lektorka. 

Technika Chandra Bhedana se dělí do následujících kroků:

  • Nadechujeme se nosem na dvě doby a vydechujeme na čtyři. 
  • Nadechujeme se pouze levou nosní dírkou. Pravou zavřeme palcem pravé ruky. 
  • Po kratším nádechu levou nosní dírku zavřeme ukazováčkem a vydechneme dlouze přes dírku pravou. 
  • Opakujeme klidně po dobu několika minut, jak je nám to příjemné. 

Uvolnit tělo i mysl můžeme také pomocí různých jógových pozic. Před spaním dáváme prostor józe jemné, bez většího svalového napětí. Vyhýbáme se výrazným záklonům či rotacím, které mají spíše energizující účinky, a jsou tak vhodnější pro ráno. Na večer jsou výborné nesilové uvolňující předklony. V pozicích se můžeme klidně více uvolnit anebo se i pasivně vyvěsit. Před spaním navíc nedoporučuji jíst ani pít, trávení může později zaměstnávat vaše tělo a mysl abránit zklidnění, radí lektorka Kristýna.

Kromě vyhýbání se lednici a špajzu myslete i na odstranění rušivých prvků kolem. Vypněte tedy monitory, displeje, a pokud si necháváte nabít telefon, vypněte nebo zakryjte indikační LED kontrolku. Když člověk zhasne všechna světla, až se kolikrát diví, co všechno na něj bliká zpod roušky tmy. Od uspěchaného dne nás výborně odpojí i aromaterapie, třeba svíčka s vůní levandule a k tomu šálek meduňkového čaje s medem.

Přejeme vám dobrou noc a odpočaté ráno. 

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma