Sleeping., Image: 264718437, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Stock Budget

Vyspím se po smrti aneb Co všechno nám dává spánek

Psychická pohoda, Životní styl
„Vyspím se po smrti,“ říkají vysokoškolští hrdinové, kteří běhají z přednášek na brigádu a z brigády do hospody, nebo mladí manažeři trávící 12 hodin denně v práci a spí sotva pět hodin denně. Jak tím trpí kvalita jejich života? Co všechno se s námi děje během spánku a proč je klíčový nejen pro naše přežití, ale i pro pocit štěstí nebo pro schopnost učit se novým věcem?

Asi každý měl někdy těžké období. Okamžiky, ve kterých obvykle říkáme „Jsem v depresi“ (i když do klinické deprese mají samozřejmě daleko). Kdy nás nic netěší, uvnitř hrudi nás svírá bolest, kdy nemůžeme spát a nemůžeme přestat přemýšlet. Kdy všechno, co se stane, jenom přidává na vahách našeho trápení.

Já si jedno takové období zažil během studií. Po rozchodu jsem měl zlomené srdce, zkouškové na mě doléhalo plnou vahou, docházely mi peníze. S nespavostí a věčným pocitem marnosti jsem se rozhodl vypořádat jednoduše: prostě jsem nešel spát. Dokud to šlo, psal jsem seminární práce, a když to nešlo, prostě jsem koukal na filmy.

Přečtěte si také: Nespí jen zoufalci. Odstartujte svou spánkovou revoluci

Beze spánku: den 1
V osm ráno jsem se vydal na plouživou cestu do školy. Byl jsem zpomalený. Otupělý. Ale usmíval jsem se. Nic mě nebolelo. Nic nebylo důležité.

„Po 24 hodinách beze spánku se začnete cítit šťastně a povzneseně,“ vysvětluje edukační kanál Bright Side. „Téměř jakýkoliv vtip, jakkoliv hloupý, vás rozesměje. Budete se smát i opravdu podivným věcem.“

Kromě toho, že budete vyzařovat pozitivní energii, zvýší se taky vaše sexuální touha.

Jak je to všechno možné?
Váš mozek se snaží vyrovnat nedostatek spánku, a tak vám zvýší hladinu dopaminu v krvi. Dopamin je hormon, který je zodpovědný za příjemné pocity. Když uděláte něco, co se tělu líbí, mozek vám ho vyloučí do těla, aby vás odměnil. Můžete ho očekávat při jídle, pití, sexu, sportu… anebo třeba při kouření a braní drog. Ano, dopamin je jeden z hormonů zodpovědných za vznik závislostí.

Beze spánku: den 2
Jako největší hrdina jsem si připadal, když jsem během zkouškového období zvládl dvě noční šichty, odevzdat seminárku, dojít na zkoušku, a ještě vzít za kamarádku směnu v práci. Mělo to jedinou nevýhodu: zůstal jsem na nohou asi 56 hodin.
Když bylo všechno důležité hotovo, necítil jsem se ospale. Jenom otupěle a zmateně. Místo abych šel domů, zamířil jsem do knihovny a otevřel jsem počítač.
Dopamin se vyčerpal. Dobré pocity zmizely. Měl jsem problém vzpomenout si, co se v posledních pár dnech dělo. Moje myšlenky jako by se probíjely hustou mlhou. Byl jsem zpomalený; když kolem prošel kamarád a pozdravil mě, otočil jsem se za ním, teprve když zmizel za rohem. Moje pohyby byly pomalé, ale když už jsem se k něčemu rozhodl, tak trhané a zrychlené – stav, ve kterém bych nikdy nechtěl sednout za volant.
Nebyl jsem schopný se rozhodnout, co mám dělat teď, tak jsem jenom scrolloval na facebookové zdi.

Schopnost naplánovat si další týden? Vyloučeno.
Tohle všechno jsou tradiční příznaky, které se dostaví po 2 dnech beze spánku.

„Některé důležité funkce vašeho organismu se vypnou. Ztratíte schopnost měnit glukózu (cukry) v energii, takže budete čím dál unavenější. Imunitní systém začne oslabovat. Bude vám nevolno, může se vám začít plést jazyk, až budete mluvit docela nesrozumitelně,“ vysvětluje Bright Side.

Beze spánku: den 3
Aidan Mousavi vydržel beze spánku dokonce čtyři a půl dne. Na letním táboře. „Vzpomínám si, že jsem byl velice šťastný, ale pak mi hráblo, a když jsme šli na kajak, měl jsem halucinaci o pizze, která pohltila můj kajak, a já jsem odletěl na Měsíc v žaludku pizzy,“ popisuje..

Po 3 dnech beze spánku začínají halucinace, ať už vizuální, nebo sluchové. Sny zaútočí na vaši realitu. To je výsledek nedostatku REM fáze spánku.

REM fáze začíná, když vaše tělo spí, ale váš mozek je ještě aktivní. „Vědci se pořád ještě dohadují, proč lidé potřebují REM fázi spánku, ale jedno je jisté: i kdybyste měli normální spánek, ale bez této fáze, umřeli byste,“ dodal kanál Bright Side.
Pokud i nadále nebudete spát, bude vám čím dál hůř a v určitém okamžiku vám tělo prostě začne vypovídat službu – už nebudete schopni fungovat ani komunikovat normálně.

Beze spánku: den 11
Jste mrtví. A pokud ne, pište Guinnessovi. Maximální zaznamenaný čas beze spánku je 264 hodin. Kdyby se vám ale podařilo usnout předtím, než umřete, druhý den ráno budete naprosto v pořádku. Stačí 12 hodin spánku. Žádné následky, žádné negativní příznaky. Není to skvělé?

Co se s námi děje během spánku
Možná si myslíte, že spánek je ta doba, kdy se vaše tělo a mysl vypne. Opak je pravdou – obojí je pořád aktivní. Jenom jinak. Podobně jako při meditaci – sice jenom sedíte, ale pořád jste na nějaké úrovni aktivní.

Spánek má 4 fáze, mozku zabere mezi 90 a 110 minutami, než jimi všemi projde. Za celou noc si všechny fáze zažijete cca 4×.

Fáze 1. 5–10 min
Znáte to – okamžik, kdy se vaše tělo uvolní. Může se trošku cukat (tzv. hypnagogické záškuby). V mysli se vám rodí zárodky snů, obrazů, situací… když se vám v mysli zrodí myšlenka na nedávnou hádku s vaším šéfem a vy jste zase rázem vzhůru. Z první fáze spánku je velice snadné se probrat.

Fáze 2. 45–50 min
V této fázi poklesne tělesná teplota těla, aby se snížila zátěž na srdce. Spolu s tím se sníží i neurologická aktivita těla.
Když vás někdo probudí v této fázi spánku, pravděpodobně budete velmi dezorientovaní. Zpočátku nechápete, kde jste a co se děje.

První dvě fáze vás připravují na tu důležitou část spánku.

Fáze 3. Kolem 20 minut
V této fázi se vaše tělo zotavuje. Mozkové vlny se zpomalí a ustálí. Svaly a tkáně se regenerují. Mozek vám vylučuje do těla řadu hormonů. Vaše tělo se čistí, mozek z něj vyplavuje všechno, co poškozuje kognitivní funkce, tj. poznávací funkce těla – paměť, pozornost, řeč, rozhodovací schopnosti, prostorovou orientaci. Vaše tělo se doslova omlazuje.

V této fázi jste obvykle tak utlumení, že s vámi lidé mohou hýbat, krást vám přikrývku a vy si toho ani nevšimnete. Právě tady k vám taky začnou přicházet sny.

Fáze 4. REM fáze. Kolem 20 minut
Velká část snění se odehrává právě v této fázi. Snění je nástroj, který mozku umožňuje utřídit si informace. Cokoliv se vám stalo, se ve vašem těle ukládá na jednu hromadu. Během této fáze má mozek možnost vybrat jednotlivé elementy, vyhodnotit je, zprocesovat a uspořádat do složek. Katalogizuje vaše vzpomínky. REM fáze je důležitá pro vaši schopnost učit se.

K čemu všemu je užitečný spánek
Abychom si to shrnuli: během spánku se vám z těla odplaví nečistoty, díky čemuž můžete být druhého dne pozorní a soustředění, opraví se tkáně a svaly, uspořádají se vám myšlenky (proto se taky říká „Ráno moudřejší večera“), redukuje se hladina kortizolu (stresový hormon), který vám pomůže relaxovat, a vylučují se vám do těla hormony zodpovědné za to, že se cítíte dobře. Z toho taky plyne energie, kterou druhý den cítíte. Ne že byste nabrali nové síly – prostě jste se zbavili všeho, co vás unavovalo a co jste na sobě nastřádali během předchozího dne.

Tělo si průměrně potřebuje projít 4 plnými cykly spánku na to, aby se cítilo zase dobře. Pokud je to možné, nastavte si budík tak, abyste se budili na konci jednotlivých fází – tzn. když hodina a půl (přibližná doba jednoho cyklu) dojede do konce.

 #VojtaŽák

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Spánková paralýza: Noční můra, která vás má v hrsti