psychosomatika

Psychosomatika: Věřte či nevěřte, nemoci pramení také z hlavy

Příspěvky, Psychická pohoda
Možná udiveně pozvednete obočí, když vám někdo vypráví, jak svůj urputný ekzém řeší na psychoterapii. Věřte ale, že mnoho onemocnění pramení ve vaší hlavě. Pokud za sebou máte celou řadu lékařských vyšetření, ale příčinu zdravotních obtíží se stále nepodařilo najít, zkuste to s psychosomatikou.

Samotné slovo psychosomatika vzniklo spojením starořeckých slov psyché = duše a soma = tělo. Psychosomatika zastává názor, že tělo projevuje skrze nemoc skrytý duševní nesoulad. To, že se duše a tělo navzájem ovlivňují, bylo opakovaně vědecky potvrzeno. Co tedy psychosomatika přesně znamená?  

Co je to psychosomatika 

Psychosomatika je oblast medicíny, která se zabývá vzájemnými vztahy mezi psychologickými faktory a fyzickým zdravím. Tento termín se používá při popisu situací, kdy stres, emoce a psychika celkově mají významný vliv na zdraví těla. Například dlouhodobý stres může vést k vysokému krevnímu tlaku, problémům se srdcem, nebo může zhoršit stav autoimunitních onemocnění. Psychosomatika se zabývá i tím, jak psychologické léčení může pomoct při léčbě fyzických nemocí. Nejde o alternativní léčení. Naopak! Psychosomatika představuje naplnění vědecké medicíny. 

Jak tedy funguje toto vzájemné ovlivňování naší psychické a fyzické stránky? Psychika zahrnuje všechny naše zážitky a myšlenky. To vše se v nás ukládá, i když na to zrovna nemyslíme nebo si to nepamatujeme. Pokud jsou takové prožitky nějakým způsobem ohrožující, mohou našemu organismu způsobit extrémní stres. Vnitřně však toužíme po harmonii, proto můžeme tyto negativní zážitky potlačovat. Tělo se ale snaží naši psychiku chránit a upozorňuje na psychosomatický problém různými fyzickými příznaky. Reaguje o to silněji, čím víc se bráníme přirozené reakci. Pokud tedy není adekvátně kompenzována nadměrná psychická zátěž, může se objevit nemoc. 

nemoci psychosomatiky

Je moje nemoc psychosomatická? 

Většinou až příznaky donutí pacienta navštívit lékaře, který jej vyšetří. Podle druhu obtíží obvykle následuje rentgen, sono, odběry krve a další vyšetření. Pokud jsou výsledky i nadále nejasné nebo ukazují, že pacient je zdravý, mnohdy sám znejistí. Vždyť má pořád bolesti! Přece si je nevymyslel, nebo ano?! Po čase se nejspíš opět vrátí se stejnými problémy k lékaři. Přitom by bylo ideální obrátit se v tuto chvíli už na odborníka na psychosomatiku, protože může jít o psychosomatickou nemoc. 

Potíž je v tom, že většina běžných vyšetření zkoumá pouze biologickou část našeho zdraví, kde lze dospět k výsledkům nezávisle na pozorovateli. Co se týče psychické nebo sociální roviny, tam je na tom věda hůř. Většina lékařů neví o možných nástrojích, které by zkoumaly i tyto aspekty onemocnění, nebo je neumí použít v praxi. Spoustu příznaků se navíc daří odstranit medikamenty. Mnohdy se tak problém na chvíli vyřeší, ale časem opět vyplave na povrch. Psychosomatická medicína se to však snaží napravit a pomalu přibývají také lékaři, kteří se v oboru vzdělávají.


Nejčastější psychosomatická onemocnění a fyzické příznaky 

  • Nejrůznější nespecifické bolesti – zad, svalů, kloubů či zubů  
  • Bolesti hlavy a migrény 
  • Psychosomatická deprese, úzkost, potíže se spánkem  
  • Problémy s trávením – žaludeční vředy, syndrom dráždivého tračníku, chronická zácpa, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida 
  • Časté nachlazení 
  • Dýchací potíže – dušnost, kašel i astma 
  • Kožní problémy – atopická dermatitida, vyrážky, akné 
  • Alergie 
  • Revmatoidní artritida 
  • Srdeční onemocnění 
  • Gynekologické problémy a potíže s početím 
  • Další psychosomatické příznaky – pocení rukou, pocit staženého hrdla

léčba psychosomatických onemocnění

A co s tím? Nejlepší je prevence 

Psychosomatika je komplexní obor. Na specializovaných pracovištích se pacientovi věnuje lékař, psycholog a fyzioterapeut, kteří součinně provedou psychosomatické vyšetření. Cílem je porozumět vzniku a rozvoji nemoci, poskytnout ucelenou péči a podchytit nemoc v celém jejím kontextu. Psychosomatická léčba je většinou běh na dlouhou trať. Zásadní je přístup pacienta, který by měl přijmout změny životního stylu a vědomě naslouchat vlastním potřebám. Nejlepší léčbou je ovšem prevence. Měli bychom se snažit být po psychické i fyzické stránce v rovnováze, být sebevědomí, a hlavně vyřešit problémy, které nás stresují. 

Psychosomatická terapie 

Zásadní roli v cestě za uzdravením a psychosomatikou v rovnováze hraje také psychoterapie. Propojuje životní příběh pacienta s jeho tělesným bytím. Pokud odhalíte spojitosti s vašimi traumaty nebo stresy, jednodušeji naleznete cestu ke změně. Psychoterapie vám může pomoci najít optimální vyváženost psychického a fyzického nasazení a relaxace. V případě, že za problémy stojí konflikty v rodinném zázemí, k úspěchu by mohla pomoci i rodinná terapie. Často se jí využívá například při anorexii. 

Léčba psychosomatických onemocnění spočívá také v technikách, které pomáhají psychosomatice propojením těla a mysli: 

  1. Autogenní trénink: Psychofyziologická metoda zaměřená na relaxaci těla a duše. Přes hloubkové uvolnění těla dojdete autosugescí k požadovanému psychickému stavu.
  2. Focusing: Šestikrokový postup, který slouží k navázání kontaktu se sebou samým a se svými pocity.
  3. Biodynamické masáže: Jemné masáže, jež pomáhají navodit tělesnou a duševní vyrovnanost, uvolňují energetické a psychické bloky v těle. 

Myslete na sebe a nezapomeňte na rčení „veselá mysl, půl zdraví“. 

Foto: Pexels.com