léčba Alzheimerovy choroby

Naděje na léčbu Alzheimerovy choroby? Recept možná mají slovenští vědci

Psychická pohoda, Rozhovory
Pacienti přestávají poznávat své okolí, ztratí se při cestě na nákup a nepamatují si nové informace. Tak se projevuje Alzheimerova choroba, která postihuje stále mladší ročníky. Na toto onemocnění dosud neexistovala léčba, to se však může brzy změnit. Hostem dalšího dílu podcastu Lepší život je vědec Norbert Žilka, jehož tým vyvinul novinku v léčbě Alzheimerovy choroby.
Poslechnout:
Spotify Apple Google

Vakcína, která zpomalí progres Alzheimerovy choroby v čase? Naději na léčbu by mohli přinést slovenští vědci pod vedením neuroimunologa Norberta Žilky. Jedná se o neurovegetativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. V současnosti neznáme příčinu jeho vzniku. Pacienti s touto chorobou přestávají poznávat své okolí a stávají se zcela závislými na pomoci ostatních. Proto je tato diagnóza doslova strašákem pro rodinu, na kterou se přenáší největší tíha.  

Doc. MVDr. Norbert Žilka, DrSc., je ředitelem Neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Více než 20 let se zabývá výzkumem interakce mezi imunitním systémem a lidským mozkem. Specializuje se na výzkum v oblasti neurodegenerativních onemocnění mozku člověka a vývoj léků na Alzheimerovu chorobu. Podílel se na prvním vývoji vakcíny proti proteinu tau, která je určena právě k léčbě Alzheimerovy choroby.   

Výzkum léčby Alzheimerovy choroby jde do finále  

„Změny jsou spjaté s poruchou paměti. Často jdou pacienti na nákup a nedokážou se vrátit. Nepamatují si nové informace. Nevnímají to však jako problém. Mají pocit, že se mění jejich okolí,“ upozorňuje na nebezpečí Alzheimerovy choroby Norbert Žilka.  

„Mozek je velmi zranitelný, protože nepociťujeme jeho bolest. Když nás bolí zub, okamžitě běžíme k zubaři a řešíme problém. V případě neurodegenerativních onemocnění nás mozek klame, nedokážeme číst signály, které nám vysílá. V okamžiku, kdy se objeví první klinické příznaky, jsou některé části mozku doslova zdevastované,“ říká Žilka.  

Vývoj léčby už jde pod vedením Norberta Žilky do finále. Kdy by mohla být očekávaná vakcína dostupná pro pacienty? Jak se příznaky Alzheimerovy choroby liší od běžného zapomínání? A podaří se tuto nemoc někdy úplně vyléčit? I na tyto otázky bude neuroimunolog odpovídat.   

Rozhovor je dostupný ve všech podcastových aplikacích.