Audiolekce: Vizualizací ke klidu a relaxaci

Pohyb, Psychická pohoda
Taky vám těká mysl mezi pracovními úkoly, sledováním novinek a plněním novoročního předsevzetí? Máme pro vás relaxační cvičení, u něhož stačí pohodlně se natáhnout a mít uši otevřené. Lektor jógy a meditace Michal Večeřa vás v něm pomocí tzv. vedené vizualizace vezme na tropickou pláž. Daleko od všeho toho shonu. Užijte si to a dosyta zrelaxujte.

„Pro relaxaci je nejdůležitější, abyste si udělali maximální pohodlí. Na rozdíl od meditace, kdy se snažíme o vzpřímený sed, při relaxaci se klidně položte na postel nebo usaďte do měkkého křesla. Ideální je, aby vás během těch pár minut nikdo nerušil. To se může zdát těžké, když třeba trávíte víkend s rodinou, ale jednoduchým řešením jsou technologie – nasaďte sluchátka a zavřete oči,“ radí Michal. Po zimě mnoha z nás chybí teplo a slunce, proto záměrně zvolil prosluněné prostředí pláže.

relaxace

Právě vizualizace je účinným nástrojem, jak se dostat do většího klidu. Lidský mozek má totiž rád obrazové stimuly. Při zapojení představivosti pracuje část mozku zvaná amygdala, která je zodpovědná za naše chování ve stresových situacích. Reaguje na ně zapojením reakce typu „útok nebo útěk“. Amygdala má ale omezenou schopnost rozeznat, co opravdu vidíme a co si jen představujeme. Myšlenkami na příjemnou situaci ji tak trochu obelstíme a přeladíme celé tělo do pozitivnějšího, uvolněnějšího modu. Pusťte se do toho a uvidíte sami.

Líbilo se? Každý si relaxaci samozřejmě může představovat jinak. Někdo praktikuje jógu, rád si zaběhá nebo tráví volný čas s dobrou knihou. Pokud se vám ale nechce ven do plískanice a zrovna není co číst, relaxační vizualizace může být příjemnou alternativou a jistě vás naladí do pohody.

Foto zdroj: Pexels.com