Každý člověk je originál a to se odráží i na způsobu, jak se projevuje stres a jaké jsou jeho spouštěče. Někdy proto není lehké příčinu – stresor – jasně identifikovat, a tím pádem také najít řešení, jak se ho zbavit. Přibývá ale výzkumů, které se stresem zabývají a spojují vliv stresu se vznikem nebo průběhem různých onemocnění.
Co je to ten stres?
Když definici stresu hodně zkrátíme, můžeme ho popsat jako psychickou i fyzickou reakci na vzniklé napětí, nadměrné zatížení nebo ohrožení. Po vystavení lidského organismu stresu si tělo začne tvořit složitou chemickou cestu v centrální nervové soustavě. Tvoří se mj. adrenalin, zostřují se smyslové funkce a další mechanismy, které tělu pomáhají vypořádat se s nepříjemnou situací. Primárně je tedy stres pouhá reakce na nečekané události. V moderní době se však dlouhodobý stres přetvořil ve větší problém.[1]
Nejčastější spouštěče
Jak už jsme zmínili, každý jsme svůj a u každého tělo reaguje stresově na jiné podněty. Většina z nás pociťuje stres ze svého zaměstnání, z přetížení, z krátkých časových termínů, nebo naopak z nezaměstnanosti či jiných těžkých životních situací.
Aktuálním problémem je i vliv digitálních (sociálních) médií, kde si dáváme za vzor nerealistické modely krásy, v jejichž důsledku pak trpí především dospívající dívky.
Dlouhodobý stres, který není hned zřejmý a může s sebou nést fyzické příznaky, je například nedostatek spánku nebo konfliktní vztahy. Vyvarovat bychom se měli jakéhokoli dlouhodobého napětí. Převážně stres pociťovaný během raných fází vývoje lidského organismu může tělu uškodit.
Příznaky, projevy a následky stresu
Jak se projevují složité chemické reakce, které v našem těle vyvolá stres? Mají především efekt psychický, ale i fyzický. Zčervenají nám tváře, zrychlí se dech nebo se zpotí ruce… Krátkodobý fyzický stres však může mít i pozitivní vliv, když nás vyburcuje k lepším výkonům.
Pozitivnímu stresu se podle lékaře a vědce Hanse Selyeho, který se jím zabýval, říká eustres. Eustres má kladný vliv na organismus, může nás nabudit a zvýšit motivaci, což pozorujeme u vrcholových sportovců nebo u vystupujících hudebníků.
Negativní stres neboli distres oproti tomu má důsledky nepříznivé a v případě dlouhodobého působení může vést k různým civilizačním nemocím (onemocnění srdce, dýchacích cest, obezitě), jelikož potenciálně zhoršuje i celkovou imunitu.[2]
Fyzické příznaky stresu | Psychické příznaky stresu[3] |
Zrychlené dýchání | Pocity napětí a úzkosti |
Zrychlený tep či tlak | Podrážděnost |
Bolesti hlavy a závratě | Únava a nespavost |
Bolesti břicha a trávicí potíže | Nesoustředěnost |
Neklid – např. kousání nehtů | Snížená imunita |
Sexuální problémy | Pokles sebedůvěry |
Pět tipů, jak zatočit se stresem
Na stres bohužel neexistuje žádný všelék. A jelikož každý vnímá stres jinak, vypořádat se s ním bude muset také každý po svém. Pokud z dlouhodobého stresu pociťujete úzkost a další následky, je nutné začít hledat řešení.
- Pozitivní mysl
Zaměřte se na svoje pocity ve vztahu k situaci a prostředí, v jakém se nacházíte. Všímejte si stresorů a myšlenkových procesů, které je spustí. Zkuste zanalyzovat celý průběh a soustředit se na východisko. Někdo si například může stres vyvolávat překotným přemýšlením nad všemi úkoly, které musí splnit. Takovému jedinci třeba může pomoci meditace a pokusit se žít více okamžikem. Mozek lze natrénovat na pozitivnější myšlení!
- Relaxace
Mezi další pomocná cvičení patří i relaxace, kdy dopřejete odpočinek tělu i duši. Pusťte si oblíbenou hudbu a zkuste se na chvíli oprostit od kolotoče každodenního života.
- Spánek
Důležitý je i dostatek spánku. Každý člověk by měl spát alespoň 7 hodin denně. Pokud se spánkem máte potíže, vyzkoušejte různé bylinné čaje, poslechněte si relaxační zvuk na pozadí (třeba zvuky deště) nebo si doma vypněte všechny zářivé obrazovky těsně před spaním. Třeba taková knížka někdy dokáže báječně uspat!
- Pohyb
Pravidelný pohyb rovněž dělá divy. Můžete zkusit i cviky proti stresem ztuhlým ramenům. Při pohybu se vyplavují „hormony štěstí“ a pohyb také značně unaví, takže se spánkem to budete mít o něco lehčí.
- Čerstvý vzduch
Pokud vás tíží stres a máte možnost, zkuste se na chvíli projít venku a zhluboka svoje starosti prodýchat. Pohled na přírodu a čerstvý vzduch značně pomáhá psychice a třeba pomůže shodit i nějaký malý kámen ze srdce.
A pokud ani jedna z nabízených možností nezabere, obraťte se na svoje nejbližší a stravte nějaký čas s nimi. Lidé, které máte rádi, vám dodají tu správnou energii.[4]
Mnoho dalších užitečných tipů, jak bojovat se stresem, najdete v našem starším článku. Nezapomeňte, správná léčba stresu spočívá v odhalení jeho příčin a snaze je minimalizovat.
Pozor na tyto „zaháněče“ stresu
„Potřebuju cigaretu,“ prohlásí obvykle kuřáci v reakci na stres a vyrazí si zapálit. Podobným antistresovým prostředkem je pro jiné alkohol. Tyto a další návykové látky ovšem naopak vše zhoršují a stres se ve spojení s nimi stává ještě škodlivějším. Není dobré se na tyto látky spoléhat, protože mohou vést až k závislosti.
Alkohol, cigarety nebo jiné omamné látky mohou způsobit krátkodobou úlevu, následně se však pocity jen zhoršují. Celkově pak na sobě můžete pozorovat ještě větší nepohodu, než když jste s návykovými látkami začínali.[5]
Důležité je porozumět svému stresu, pokusit se rozebrat spouštějící stresor a snažit se najít správné řešení, jelikož u každého může být individuální. Život máme jen jeden, pojďme si ho užít. Občas je to těžké, my víme. Za snahu to ale opravdu stojí!
Zdroje:
- Stres. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno. Dostupné z: https://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/kurzy/patofyziologie/stres.html
- Čo je to stres? Objavte príznaky a príčiny stresu. Zdravý svet. Dostupné z: https://www.zdravysvet.sk/blog/co-je-to-stres-priznaky-priciny
- Co je to stres a jak se projevuje? MK Psychology. Dostupné z: https://www.mkpsychology.cz/3264/co-je-to-stres-a-jak-se-projevuje/
- Jak se zbavit stresu. BENU. Dostupné z: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-stresu#toc-jak-bojovat-se-stresem
- Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc: Alkohol, jiné návykové látky a stres. Dostupné z: https://www.drnespor.eu/nlstres2.doc