mindfulness

Mindfulness – všímavost k sobě samému i svému okolí

Psychická pohoda
Mindfulness zažívá v posledních letech velkou popularitu. Slibuje nalezení klidu a získání kontroly nad vlastním životem. Možná to někomu bude připadat nemožné, ale její pozitivní vliv potvrzují i mnohé vědecké studie. Víte, jak se tento způsob myšlení naučit?

Co je to mindfulness?

Mindfulness se do našeho jazyka dá přeložit jako všímavost. Je druhem meditace a pomáhá získat kontrolu nad roztěkanými myšlenkami. Je to stav, ve kterém si člověk plně uvědomuje, co se děje v přítomném okamžiku – tady a teď. Může nám pomoci najít balanc i během náročných situací a žít život tak, aby byl v souladu s naším vnitřním přesvědčením a nebyl ovládán bezprostředními, mnohdy bouřlivými emocemi.

Věděli jste, že mindfulness bývá často zaměňována s jógou či meditací? Není to však totéž. Meditace má různé formy. Může být zaměřená na soustředění či spiritualitu, jednou z forem je i mindfulness meditace. Všímavost tedy může, ale nemusí být formou meditace.

Benefity mindfulness

Příznivý vliv všímavosti potvrzují i mnohé vědecké studie, které ukazují, že příznivě ovlivňuje naše tělesné i duševní zdraví. Níže uvádíme, na co přesně může mít mindfulness meditace vliv:

Mindfulness může podle studií pomáhat i při kardiovaskulárních onemocněních, vysokém krevním tlaku, diabetu, úzkosti, depresi, rakovině či astmatu. Hlavním důvodem může být to, že snižování chronického stresu pozitivně ovlivňuje imunitu. Neznamená to však, že všímavost je zázračný všelék, bývá doporučován spíše opatrný optimismus.

mindfulness meditace

Postupy založené na všímavosti kromě výše uvedeného úspěšně pomáhají i při léčbě závislostí, poruch psychotických, panických, afektivních, obsedantně-kompulzivní poruchy, sociálních fobií, poruchy spánku a dalších.

Mindfulness techniky – jak začít?

Určitou úroveň všímavosti má každý člověk, její úroveň však můžeme vědomě zvýšit. Pokud poznáme, jak fungujeme, můžeme být efektivnější a rychlejší při zvládání psychických procesů. Všímavost jako schopnost se dá zlepšit tréninkem, který vás naučí prožívání sebe samých v každodenní realitě. Všímavost je možno vypěstovat prostřednictvím meditací, ale existuje spousta dalších možností.

1. Vnímejte své tělo: Zkuste své tělo vnímat v klidu i v pohybu. Zaměřte se na každý kousek svého těla a pozorujte, zda někde cítíte napětí či bolest. Pokud tělo potřebuje odpočinek, dopřejte si ho.


Chcete se o mindfulness dozvědět víc? Přinášíme vám tipy na knihy:

    • Roflíková M., Vančurová M.: Mindfulness pro každého
    • Sinclair M., Seydel J.: Všímavost
    • Puddicombe A.: Ukliďte si v hlavě

2. Věnujte pozornost dechu: Pokud cítíte silné emoce, váš dech je jiný, než když jste v klidu. Přeneste pozornost k dechu, uvědomujte si každý nádech a výdech a pozorujte, jak se vám právě dýchá. Jestliže jste ve stresu, zkuste si dát alespoň pět hlubokých nádechů nosem a výdechů s pootevřenými ústy, mělo by vám to alespoň trochu pomoci. Vyzkoušejte i další dechová cvičení.

3. Radujte se z drobností: Každé ráno si najděte chvilku a zamyslete se nad tím, na co se těšíte. Nemusí to být velké věci, ale naopak maličkosti – třeba vypití ranní kávy, procházka se psem nebo spánek v čerstvě povlečených peřinách. Je to příležitost, jak si můžete plně užívat radostné chvíle.

mindfulness techniky

4. Všímavé jedení: U každého jídla odpovídáte na e-maily nebo čtete knihu a po snědení porce ani nevíte, co jste jedli? Jídlo je důležitým prostředkem k přežití a je zdrojem vitamínů a energie, bohužel však na jeho důležitost zapomínáme. Zkuste si alespoň jednou denně vychutnat jídlo a věnovat mu pozornost. Budete se pravděpodobně cítit více naplnění a zasycení.

5. Zastavte se: Každý den jste v jednom kole a nemáte čas vydechnout? Alespoň jednou denně se na pár minut zastavte. Uvědomte si, co právě děláte a co se vám honí hlavou. To vám může pomoci k navázání lepšího kontaktu se sebou a se svým tělem a snáze poznáte, když si potřebujete odpočinout.

Zastavte se tady a teď

V dnešní přesycené uspěchané době zaměřené na výkon může být velmi těžké na chvíli se zastavit, vnímat okamžik a to, co v něm právě prožíváte. Upusťte alespoň na chvíli od neustálého multitaskingu a jen buďte tady a teď. Uvidíte, že prožít vlastní myšlenky, emoce i jednání z pohledu pozorovatele, nehodnotit je, bude příjemná změna. Trénink mysli pomocí mindfulness vám dodá lepší soustředěnost, a tedy i efektivitu, více kreativity, nadhledu ve stresových situacích a vnitřní klid.

Foto: Pexels.com