meditace

Co vy a meditace? Poradíme, jak s ní začít a dát svým myšlenkám řád

Pohyb
Moudré rčení říká, že nemůžeme změnit vše, co se nám v životě přihodí, ale můžeme ovlivnit, jak na to reagujeme. A přesně v tom tkví účinky meditace. Jde o cvičení mysli, které ji kultivuje, posiluje, dělá ji odolnější a celkově vyrovnanější. Co je to vlastně meditace, jak probíhá a co vám přinese? A co si ji s námi rovnou vyzkoušet? Máme pro vás lekci meditace pro začátečníky.

Zdravý rituál, mentální cvičení, chvilka, kdy jsme sami sebou. Teď a tady. To vše je meditace. Nebo jinak – zkuste párkrát během dne na moment zkontrolovat svoji mysl. Co vám letí hlavou? Pravděpodobně zjistíte, že myslíte na to, co se stalo nebo co by se mohlo stát. Možná plánujete, děláte si starosti, nebo dokonce konstruujete katastrofické scénáře. Meditace, pokud ji praktikujete pravidelně, dokáže tyto stavy účinně řešit a usadit vás v přítomnosti, v bodu klidu a bezpečí. Instantně, když to zrovna potřebujete, ale i dlouhodobě.


„Lidé si často meditaci představují jako těžkou řeholi. Že budou dlouho sedět, až jim začnou mravenčit nohy, nebo že se po nich bude chtít, aby na nic nemysleli. Současná meditace, se kterou se potkáte na kurzech nebo v různých aplikacích, ale naštěstí počítá s tím, že sedět na zemi déle než 5 minut s rovnými zády je pro mnohé nadlidský úkol. A stejně tak není možné naplnit častý mýtus spojený s meditací – vyprázdnit svou mysl. Mozek byl k myšlení předurčen, a ten náš navíc bývá často přehlcený. Proto není reálné očekávat spolehlivou kontrolu nad tím, co nám proletí hlavou. Čeho ale můžeme meditací dosáhnout, je způsob, jak s těmito myšlenkami naložíme. V tom vidím obrovský přínos meditace pro moderního člověka,“ říká Nikol Maio, lektorka meditace a jógy.


Video: Pořád si nejste jistí, jak vlastně meditace funguje a jak probíhá? Pusťte si naši krátkou videolekci meditace pro začátečníky s příjemným hlasem lektorky Nikol Maio.

Meditace prospívá mysli i tělu. Jak? 

  1. Stáváme se odolnější a soustředěnější

Meditace zlepšuje schopnost vypořádat se se stresem. Příkladem je studie z Harvardu, která u účastníků meditačního kurzu prokázala snížení aktivity v amygdale, té části mozku, která na stres reaguje pocity strachu a úzkosti. 

  1. Dokážeme více ocenit sebe i druhé

Meditace dokáže zmírnit depresi a redukovat negativní myšlenky tím, že snižuje hladinu zánětlivých cytokinů, které jsou přímo spojovány s depresivními poruchami. 

  1. Poznáme lépe své tělo a své chování

Meditace může časem upravit i nežádoucí vzorce chování. Na fyzické úrovni zvyšuje sebevnímání, které je potřeba pro efektivní uvolnění těla. Sbohem, zaťatá čelisti!  

  1. Bude se vám lépe spát

Meditace tiší vodopád myšlenek, který nám často brání v usínání. Na to poukázala například studie, která zjistila delší dobu spánku a zmírnění projevů nespavosti u meditujících. 

meditace zklidnění mysli

Meditačních technik je nespočet. Kterou zkusíte vy? 

Meditace zahrnuje celý soubor technik pro kultivaci mysli. Každou můžete praktikovat po dobu pár minut nebo i hodiny (to bychom vám však do začátku nedoporučili) a provádí se v různých pozicích – v sedu, lehu nebo v pohybu. Různé techniky se pak mohou prolínat nebo kombinovat. 

Základním rozdělením je meditace vedená a nevedená. První varianta je pro začátečníky vhodnější. U nevedené varianty se předpokládá, že danou techniku již znáte a meditujete sami. 

Dál můžeme meditaci rozčlenit na tzv. zklidňující meditaci a meditaci vhledu. V prvním případě je cílem utišit mysl a zlepšit soustředění. V druhém pak rozvíjet různé osobní kvality jako vděčnost, empatii nebo pozitivní myšlení. 

Mindfulness meditace nebo koncentrační techniky 

Populární je například mindfulness meditace, při které pěstujeme schopnost všímavosti bez toho, abychom cokoli měnili. Může jít o prosté pozorování dechu. 

Oblíbené jsou také koncentrační techniky. Při nich se soustředíme na dech, konkrétní objekt (například plamen svíčky či květinu) nebo zvuk. Určitě jste už také slyšeli o skenování těla od hlavy až k patě. Anebo o vizualizacích, při nichž si představujete osobu, věc nebo místo. 

Speciální technikou je tzv. védská meditace, která pracuje s mantrami. Mantra je slovo nebo zvuk, který pomáhá vaši mysl zklidnit a utišit. Ukázkou mantry je například slovo shanti (vysl. se šanti), které pochází ze sanskrtu a znamená mír. Zkuste si párkrát toto šumivé slovíčko sami pro sebe vyslovit; no není uklidňující? 


„Kouzlo védské meditace spočívá v tom, že tato technika není založena na koncentraci, která bývá pro mnohé z nás velmi náročná. Dává nám spolehlivý nástroj, jak nechat svou mysl uvolnit, zklidnit a ztišit. Je-li naše mysl v klidu a spokojená, myšlenky se ztiší přirozeně samy. Když se zklidní naše mysl, relaxuje i naše tělo. A ve stavu odpočinku tělo odbourává stres a obnovuje své síly,“ říká Tereza Böhmová, lektorka védské meditace.


Nalákali jsme vás na meditaci? Nebo jste ji už zkoušeli a moc vám nešla? Nevěšte hlavu, po první lekci klavíru taky nevyšvihnete Mozarta. Někdo na sobě pocítí příjemné účinky už po první seanci, ale pro většinu představuje meditace delší cestu. Učitelé radí dát jí šanci pár týdnů. Na meditaci se také můžete naladit pomocí lehkého protažení nebo dechových technik. 

Autor videa, fota: Gymbee, Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma