Five years little girl with ponytails, dressed in a yellow sweater and funny sunglasses is looking to the blue sky with a surprise.

Proč k životu potřebujeme slunce

Psychická pohoda
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. O tom se kromě princezny Zubejdy přesvědčil nejeden z nás. Jen si vzpomeňte na ten týden, kdy byla zima, z šedivých mraků neustále pršelo a na nebi sotva známka po paprscích světla. Životadárná koule žhavého plazmatu nám ale nepřináší jen dobrou náladu.

1. Vyspíme se jako miminka

Světlo a tma hrají klíčovou roli v nastavení našich vnitřních hodin. Tyto hodiny, známé jako cirkadiánní rytmus, nám říkají, kdy máme usnout, vstát nebo se najíst. Stejně jako byste v ložnici před ulehnutím do postele měli mít co největší tmu, během dne byste se měli pravidelně vystavovat sluníčku, protože se váš mozek trénuje na spánek, až se setmí.

2. Děti nebudou tolik mžourat

U tématu slunce a očí nás většinou napadne pozorování zatmění slunce a zatmění mysli, když tento jev pozorujeme bez dostatečné ochrany svého zrakového ústrojí. Tchajwanský výzkum ale ukazuje, že u dětí, které tráví více času na slunečním světle, může být menší pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti.

Podle oftalmologa Christophera Starra z Weill Cornell Medical College by děti měly trávit dostatek času venku, aby stimulovaly v těle produkci dopaminu. Nedostatek tohoto hormonu totiž může způsobit prodloužení oka, což vede ke krátkozrakosti.

3. Zlepší se nám nálada

Když už jsme u těch hormonů, pojďme se podívat na další – serotonin. O něm jste nejspíš četli jako o „hormonu štěstí“. Právě sluneční světlo může mít vliv na jeho hladinu v našich tělech. Serotonin umožňuje našim mozkovým buňkám vzájemnou komunikaci, hraje různé role v našem spánku a stravovacích návycích a hlavně ovlivňuje naši náladu.

V ročních obdobích, kdy je slunečního světla méně – například v zimě – produkuje hypotalamus ze slunečního světla méně serotoninu. To může u lidí zvyšovat riziko výskytu příznaků deprese a úzkosti, což může vést ke stavům, jako je sezónní afektivní porucha (SAD).

4. Budeme mít více vitaminu D

Nemůžeme vynechat ani vitaminy. Sluneční světlo hraje klíčovou roli při produkci vitaminu D, který pomáhá našemu tělu s lepším fungováním metabolismu, mineralizací kostí a imunitou. Ačkoliv sluneční světlo tento vitamin neobsahuje, paprsky ultrafialového záření B ve slunečním světle stimulují kůži k produkci vitaminu D. A nemusíte se bát, že byste používáním opalovacího krému o tento benefit přišli.

5. Nebudeme smrdět doma

Pamatujete si na náš článek o překladu feng šuej do češtiny? Uvnitř vašeho obydlí na vás kromě nedostatku světla mohou číhat vlhkost, plíseň, bakterie a prach. Dnes už dle výzkumu firmy VELUX trávíme v domácích prostorách přes 90 % času. Léto je parádní příležitostí tuto neblahou statistiku změnit. Tak si vezměme knížku, přiberme deku a vydejme se do nejbližšího parku opřít se o příhodný strom. Na čerstvém vzduchu a s hlavou v oblacích – no je něco lepšího?

Léto je pro mnohé z nás krásným obdobím, kdy můžeme odhodit huňaté kabáty, vyvalit se se svými blízkými u vody nebo si užít letní sporty. Abyste si ho i vy užili naplno, nezapomeňte si do batohu přibalit lahev s vodou, opalovací krém a občas se schovejte do stínu. Vzhůru za letními radovánkami!