AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Pozor na dehydrataci. Přichází plíživě a dříve, než byste čekali.

Většina lidí se domnívá, že dehydratace je stav, který si způsobíte tím, že málo pijete, nebo střevními potížemi. Jenže ji může podpořit celá řada dalších věcí, jako jsou léky, alkohol a příjem kofeinu. A ročně kvůli ní končí v nemocnicích stovky tisíc lidí.

Lékaři po celém vyspělém světě se shodují, že většina lidí nepije dost vody. Podle studií například 75 % Američanů chodí po světě chronicky dehydratovaných. Podle doporučení The Institute of Medicine of the National Academy of Sciences by dospělé ženy měly denně přijmout přibližně 2,7 litru vody z nápojů a potravin, muži pak asi 3,6 litru denně. Děti ve věku 1-3 let by měly denně přijmout přibližně 1,3 litru, děti ve věku 4-8 let pak 1,7 litru. Obzvlášť v letních měsících bychom pak nebezpečí dehydratace měli brát opravdu vážně. Čím výše teploty vystoupají, tím více dehydratovaných pacientů plní lékařské ambulance.

V létě více, v zimě taky
V létě je dehydratace spojena s vysokými teplotami a venkovními aktivitami, kvůli kterým ztrácíme sůl a vodu rychleji, než ji zvládneme doplňovat. V zimě se hospitalizace pro dehydrataci týkají hlavně střevních potíží a ztráty tekutin skrz zvracení nebo průjmy. „Pacientům je zkrátka tak špatně, že neudrží žádné tekutiny, nebo jsou příliš slabí na to, aby pili,“ říká Renee Garrick z Westchester Medical Center.

Nedostatečný příjem tekutin může vést k celé řadě potíží od problémů s ledvinami a močovými cestami až k srdečním onemocněním a mrtvicím.

Hory, hormony a whisky
Garrick dodává, že se na dehydrataci může podílet i nadmořská výška. „Na vrcholu hory je jiný tlak vzduchu a také nižší vlhkost než na úrovni moře. Proto tam pouhým dýcháním ztrácíte spoustu vlhkosti z plic a můžete trpět dehydratací,“ vysvětluje. Ale nadmořskou výškou výčet rizikových faktorů zdaleka nekončí. Způsobuje ji i disfunkce ledvin nebo podvěsku mozkového, hormonální poruchy nebo vyčerpání nadledvinek. Většina lidí ví, že přehnaná konzumace alkoholu může vést k dehydrataci, stejný efekt ale způsobuje také velké množství kofeinu. „Měla jsem pacienta, které pracoval na stavbě v šíleném horku a vlhkosti a pil u toho celý den jen Colu. Hodně se potkávám také s návštěvníky zábavních parků. Jsou celý den venku a málo pijí. A pak si dají whisky se sodou,“ říká zdravotní sestra Tiffany Clemmy.

Další věc, na kterou je třeba dávat si pozor, jsou léky. Některé medikamenty, třeba ty na krevní tlak a na ledviny, mohou způsobit dehydrataci raz dva.

„Jako obecné pravidlo si pamatujte, že pokud má lék jako potenciální vedlejší účinek „průjem nebo zvracení“, dehydratuje,“ radí Clemmy.

Děti často zapomínají pít. Při letních horských toulkách se to může vymstít.

Jak ji poznáte?
Klasické příznaky dehydratace všichni známe: extrémní žízeň, sucho v ústech a suché rty. Existuje ale daleko víc způsobů, kterými se vám tělo pokouší sdělit, co se děje. Jedním z nich je třeba závrať. Mezi další patří bolest hlavy, zrychlený tep či omdlévání. „Méně známé příznaky zahrnují tmavou moč či její malé množství, křeče ve svalech, ztrátu vědomí a nízký krevní tlak,“ vypočítává doktor Kevin Miller z University College of Health Professions. A Garrick dodává, že pokud málo pijete, vaše tělo přestane vylučovat pot, klesne vám krevní tlak a můžete se cítit podrážděně a nesoustředěně.

A jak ji zaženete?
Naštěstí – když už to přeženete s alkoholem a zapomenete ho prokládat vodou nebo se vydáte na fesťák a nevezmete v potaz polední slunce – to pravděpodobně přežijete. „Nedostatečný příjem tekutin, tedy pokud není extrémní, je stav, ze kterého se dá poměrně snadno dostat,“ říká Clemmy. Jednoduše tím, že tekutiny doplníte. V případě dospělých je vhodné sáhnout po elektrolytických nápojích, které obsahují minerály a soli. Pokud nic takového nemáte k dispozici, je dobré sehnat si alespoň nějaké slané „zobání“ (například oříšky) a doplnit hladinu soli a minerálů tímto způsobem. Nejlepší ochranou před dehydratací však zůstává její prevence. Poučení, jak poznat, že si tělo říká o vodu, by vás mělo inspirovat k tomu, abyste věnovali více pozornosti pitnému režimu a speciálně v létě s sebou všude nosili vodu. Vyhnete se tak třeba i dost nepříjemným úrazům, které způsobují pády do mdlob.

#Natálie Veselá

Bude vás také zajímat: Jídlem ke zdraví? Naslouchejte svému tělu, sociální sítě berte s rezervou

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)