rychlá chůze

Chůze zpomaluje stárnutí! Stačí 21 minut denně

Pohyb, Životní styl
Všichni víme, že cvičení pomáhá. A že i trocha pohybu je rozhodně lepší než vůbec žádný. Ale věděli jste, že tou nejúčinnější cvičební metodou může být obyčejná chůze? I malá každodenní procházka kolem sídliště nebo do obchodu pro rohlíky má pro naše zdraví a hlavu neobyčejně velká plus. V čem je chůze tak přínosná, kolik toho nachodit, aby to našemu zdraví dlouhodobě prospělo, a jak udělat první a každý další krok?

Podle některých lékařů je chůze nejzázračnějším medikamentem, který máme k dispozici, a ani k němu není potřeba předpis. Aktuální data prokázala, že jít po svých dvě a půl hodiny týdně snižuje riziko srdečních chorob o 30 procent. To znamená 21 minut chůze denně a naše výhledy na zdravé stáří se razantně zvýší.

Proč je chůze zdravá?

Chůze představuje pro většinu z nás poměrně jednoduchý a často i příjemný způsob, jak předejít spoustě zdravotních problémů. Přestože vypadá snadná, aktivuje v našem těle komplexní proces, který zahrnuje souhru neuromuskulárních, smyslových a kognitivních funkcí. Pravidelné chození stimuluje fyziologické změny jako snížení inzulínové rezistence a účinně bojuje proti diabetu i obezitě. Naše fyzická kondice se při procházkách zlepšuje stejně jako náš krevní tlak.

Zatímco tělesné přínosy jsou zřejmé, fascinující jsou i benefity, které má chůze pro naši hlavu. Zvyšuje totiž průtok krve do mozku, čímž dochází k uvolňování endorfinů a tím zlepšování našeho duševního zdraví a nálady.

Produkce chemických látek při chůzi navíc ovlivňuje růst nových mozkových cév. Podle výsledků studie NeuroImage z minulého roku se při ní obnovuje bílá hmota v našem mozku, což posiluje naši schopnost myslet, soustředit se a pomáhá naší paměti, aby zůstala v kondici navzdory přibývajícímu věku.

chůze

Kolik kroků je potřeba?

Základem je především pravidelná chůze. Doporučuje se ujít oněch zmíněných 21 minut denně neboli dvě a půl hodiny týdně. Pro ty, kdo mají rádi přesná čísla nebo milují své chytré hodinky s krokoměrem: Nejlepších výsledků dosáhnete, když uděláte 4 000 kroků denně. A ještě lepší to bude, když své kroky budete časem navyšovat. Pokud jich nachodíte více než 8 200, efektivně se budete chránit před problémy s trávením, hypertenzí, ale údajně i spánkovou apnoe. Obecně platí, že s tím, jak se počet kroků zvyšuje, klesá riziko různých zdravotních obtíží. Aneb kdo nepřestává chodit, dojde dál.


Hot Girl Walk, wellness trend, který odstartovala v roce 2021 Mia Lind. Pro stovky tisíc žen se stal skvělým způsobem, jak se udržet v tělesné i psychické kondici. Ve zkratce jde o hodinovou procházku (tedy přibližně 6,5 km), během které myslíte jen na pozitivní věci. Na to, jak vám to sluší, jaké jsou vaše sny, cíle a co všechno se vám podařilo. Krásně se během chůze odreagujete, a ještě si vytvarujete figuru.


Jak neustrnout na místě?

Chůze je něco, co mezi své zvyky můžeme zařadit hladce. Tady je pár jednoduchých a vyzkoušených triků, jak se do ní pořádně obout.

1. Opusťte své obnošené boty
Jste zvyklí jezdit si pro kávu? Místo tradičního auta zvolte chůzi. Když jedete tramvají nebo autobusem, vystupte o zastávku dřív než obvykle a zbytek cesty dojděte. Jinými slovy, prostě změňte svou zaběhlou rutinu a udělejte pro sebe krok navíc.

2. Vynechte výtah
Kdykoli je to možné, jděte po schodech. Po čase si řeknete, jak je páternoster přežitá věc a eskalátory ohyzdná zbytečnost.

3. Parkujte na nejvzdálenějším místě parkoviště
Když potřebujete někam jet, například na nákupy, vyberte si schválně nejodlehlejší kout parkoviště. Nejenže tím automaticky zvýšíte počet kroků, ale pravděpodobně tak nebudete mít problém zaparkovat.

4. Mluvte za chůze
Potřebujete vyřídit pár telefonů? Nebo zavolat svým blízkým, jak se mají? Místo statického sezení v židli to udělejte na procházce. Spojte pracovní věci s užitečnými. Kromě výše zmíněných benefitů vám pohyb umožní přijít na nové myšlenky a nové úhly pohledu, takže až zavěsíte, budete překvapeni, jak úžasně jste v hovoru se šéfem právě zabodovali.

5. Místo šlofíka si dejte kvapíka
Po každém jídle si dopřejte dvě minuty chůze. Primitivní „hack“, který má ale dalekosáhlé účinky. Zlepší se vám trávení, nevypadnete z tempa a nepřijdete o energii. No a k tomu to trvá jen 120 sekund. To je méně, než za jak dlouho vás v restauraci usadí ke stolu.

Díky chůzi stárneme pomaleji

Tohle už je výkonová rada, ale nedáme na ni dopustit. Zkuste se na své pravidelné trati pravidelně překonávat. Jak? Ujděte za stejný čas pokaždé o kousek dál. Zrychlujte! Pomůže vám v tom svižný playlist, své udělají také moderní technologie. Mít na zápěstí chytrého pomocníka vám umožní sledovat svůj pokrok, vyhodnocovat rychlost či spálené kalorie nebo se motivovat navzájem se svými blízkými.

Chodit sám se sebou je úžasný způsob, jak vyběhnout se stárnutím a udržet se ve formě. Pokud máte zdravé nohy, máte všechno, co potřebujete. Přejeme skvělou procházku.

Autor fota: Pexels.com