Únava přepadne čas od času každého z nás. Ať už ta fyzická po sportovní aktivitě, nebo po probdělé noci. V takových případech se stačí dobře vyspat nebo si odpočinout a jste zase fit. Pokud ale bez odpočinku, ať už fyzického, či psychického, zůstane tělo delší dobu, začnete vykazovat znaky chronického vyčerpání.
Co je vyčerpání a jak se projevuje
Vyčerpaný organismus se u každého projevuje jinak a je také individuální, kdy se u jedince vyčerpání rozvine. Většinou se však kombinují psychické i fyzické projevy. Mezi ně se řadí:
– celková únava,
– pocity tíhy svalů a kloubů,
– nechutenství,
– zpomalené trávení,
– potíže se spánkem,
– bolesti hlavy.
Časem se vyčerpání může začít projevovat i na vašem chování, kdy jste vznětliví a začnete se stahovat do ústraní.
Fyzické vyčerpání organismu
S fyzickým vyčerpáním se mohou setkat především vrcholoví sportovci či lidé vykonávající náročné profese, například hasiči. Důvodem je vyčerpání zásob cukru v těle, což se projevuje hladem, slabostí, třesem, studeným potem, zmateností či poruchami koordinace pohybů. Totální vyčerpání organismu může dojít až do stavu ztráty vědomí s křečemi, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc.
Psychické vyčerpání
Psychicky se vyčerpání organismu projevuje špatnou soustředěností a náladou, ospalostí, zhoršením paměti, poruchami soustředění, změnami nálad a nechutí k jakékoliv činnosti. Stav se může rozvinout až do úplné ztráty motivace a chuti do života.
Příčiny vyčerpání
S vyčerpáním se často setkávají lidé s poruchami spánku. Je proto důležité spát kvalitně a dostatečnou dobu (uvádí se 6–8 hodin, ale může to být individuální). S vyšší únavou se můžeme setkávat i při nevyvážené stravě s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů. Skladba jídelníčku má vliv nejen na hladinu krevního cukru a hormonů, ale může ovlivňovat rovněž kvalitu spánku.
Neustálý pocit únavy zažívají lidé s úzkostmi, depresemi, syndromem vyhoření a dalšími psychickými problémy. Vyšší sklon k únavě provází i některá onemocnění, například nemoci jater či ledvin, onemocnění srdce a cév, nemoci dýchacích cest, diabetes, sníženou funkci štítné žlázy či menopauzu. S únavou se setkávají i ženy během těhotenství. V neposlední řadě jsou příčinou i infekční nemoci, jako je mononukleóza, chřipka či borelióza.
První pomoc při řešení únavy
Cítíte, že jste vyčerpaní a už začínáte jet na doraz? Prvotní příznaky vyčerpání může člověk zarazit poměrně snadno. Jak na to?
1. Dopřejte si kvalitní spánek. Možná to zní jako klišé, ale zkuste odsunout řešení problémů, úklid, práci přesčas, cvičení a pořádně si odpočiňte. Další den vám bude lépe.
2. Meditujte. Vaše tělo únavou říká, že potřebuje zvolnit. Vyzkoušejte jógu, taiči nebo dechová cvičení.
3. Běžte na sluníčko. Načerpáte vitamín D a sluneční svit vám pomůže nasát energii. Odpočiňte si s dobrou knihou nebo vyrazte na procházku.
4. Doplňky stravy. Krátkodobě lze doplnit energii například kvalitním zeleným čajem nebo guaranou.
Chronický únavový syndrom
V poslední době se často hovoří o chronickém únavovém syndromu, který se vyznačuje extrémní únavou. Porucha trvá nejméně šest měsíců a nesouvisí s žádným jiným onemocněním.
Únava má tendenci se zhoršovat i po běžné fyzické i psychické aktivitě, úlevu nepřináší ani vydatný odpočinek či spánek. Příčiny tohoto onemocnění zatím nejsou zcela objasněny, roli může hrát genetika či prodělání infekce, například covidu.
Prevence a léčba vyčerpání
Když vám tělo dá signály, že je vyčerpané, delší dobu děláte něco špatně. Vyzkoušejte několik tipů, které vám pomohou s příznaky vyčerpání bojovat.
1. Kvalitní spánkový režim
Spíte, ale spánek vám nepřináší úlevu a ráno jste vyčerpaní? Možná sice spíte dostatečně dlouho, ale ne kvalitně. Možná se v noci neustále budíte, nespíte hluboce nebo vás trápí ošklivé sny. Nemožnost usnout nebo předčasné probouzení mohou být příznaky toho, že je vaše tělo vyčerpané. Základem je chodit spát i vstávat v podobný čas, ve večerních hodinách vynechat kofein a netrávit večery u modrých obrazovek. Můžete vyzkoušet i jógu pro lepší spánek.
2. Dbejte na čas strávený sami se sebou
Některé z nás nabíjí čas, který trávíme o samotě. Máme čas pořádně přemýšlet a vnímat svoje pocity. Proto do harmonogramu zařaďte i čas, který strávíte péčí o sebe samé. Může to být čas strávený v přírodě, ale i výlet, kosmetika nebo návštěva kina.
3. Uvědomte si, že nestihnete všechno
Den má jen 24 hodin a logicky nestihnete všechno, co opravdu chcete. Některé činnosti musíte vypustit nebo je nedělejte tak dokonale. Nemusíte být perfektní rodiče, zaměstnanci, mít uklizenou domácnost a nemusíte ani vypadat celý den jako ze škatulky. Snižte na sebe nároky, nestresujte se a nebuďte na sebe tak přísní.
4. Jděte k lékaři
Vyzkoušeli jste všechno, ale vyčerpání přetrvává, a dokonce se zhoršuje? Navštivte lékaře. Je možné, že vám chybí některé důležité látky v těle, například červené krvinky, a trpíte anemií, kvůli které se cítíte slabě a bez energie. Únava může být příznakem mnoha nemocí, ať už fyzických, či těch duševních.
Zdroje:
1. Únava – příznaky, důvody a způsob, jak se s ní vypořádat. EUC. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/unava-priznaky-duvody-a-zpusob-jak-se-s-ni-vyporadat/
2. Nebezpečí fyzického vyčerpání. Hasiči vzdělávání. Dostupné z: www.hasici-vzdelavani.cz/sites/default/files/download/48/Nepovim/2.8.1_nebezpeci_vycerpani.pdf
3. 7 tipů, jak se zbavit vyčerpání a získat víc energie. Nechci se bát. Dostupné z: https://www.nechcisebat.cz/2020/09/18/7-tipu-jak-se-zbavit-vycerpani-a-ziskat-vic-energie-do-zivota/
Foto: Pexels.com