Bolesti v oblasti krční páteře či ztuhlý krk mohou mít celou řadu příčin. Často se připisují špatnému držení těla, sedavému životnímu stylu, jednostrannému zatěžování při monotónní práci nebo třeba několikahodinové cestě v autě na dovolenou. Také průvan může podráždit nervy pod kůží a dojde tak k lokálnímu zatuhnutí a bolesti. Důvodem potíží s krční páteří mohou být i psychické problémy, stres, úzkosti atd. Svoje stopy na krku zanechávají hlavně pocity zklamání, hněvu, podřízenosti či bezmoci.
Bolest není radno podceňovat
Ať už je příčina ztuhlého krku jakákoliv, důsledkem může být bolest zad, pocity napětí v šíji, mravenčení horních končetin, různé blokády, nebo dokonce vyhřezlé ploténky. Pokud vás krk bolí každý den a není vám jasná příčina, zajděte raději za odborníkem. Za chronickou či opakovanou bolestí může být např. zmiňovaná vyhřezlá meziobratlová ploténka. Podle stanovené diagnózy a doporučení lékaře pak můžete začít s cvičením na uvolnění krční páteře.
Na svůj ztuhlý krk buďte opatrní
Od cviků s Lenkou Chuchutovou nečekejte nic krkolomného. Co naše krční páteř nejvíce ocení, je jemné, jednoduché a ohleduplné zacházení.
„Krční páteř je citlivou oblastí, proto než krk začneme protahovat, je dobré ho nejprve uvolnit. Začněte obyčejnými kroužky rameny dopředu a dozadu a vyklepáním na konec,“ radí fyzioterapeutka Lenka a pokračuje: „Dalším cvikem na uvolnění je takzvané ‚malé ano, malé ne a malé nevím‘. Při této trojkombinaci jemně kýváme hlavou nahoru a dolů, jako když souhlasíme, následně doleva a doprava, jako když říkáme ne, a zakončíme úklony do stran. Při tomto cviku je méně více a krk se hýbe jen na pár centimetrů až po sotva znatelné pohyby. Zajímavé je, že čím menší pohyb uděláte, tím víc se ztuhlý krk může uvolnit,“ popisuje fyzioterapeutka.
Po uvolnění přejdeme k samotnému protažení: „Zadní stranu krku efektivně protáhnete jednoduchým přiblížením brady k hrudníku. Velmi příjemné je spojit protažení krku s otevřením hrudníku. Spojte dlaně na temeni a s nádechem otevřete lokty a hrudník do mírného záklonu, pohled směřujte vzhůru, s výdechem zabalte hrudník a bradu přibližte k hrudní kosti. Opakujte několikrát za sebou v rytmu dechu. Dlaněmi do temene netlačte. Zadní stranu také protáhnete spolu s boční stranou krku klasickými pomalými půlkroužky,“ radí Lenka.
„Velmi často bývá přetěžována a zároveň opomíjena přední strana krku. Pravou dlaň si položte pod klíční kost na levé straně hrudníku, navrch položte levou dlaň, s nádechem zvedněte bradu i pohled doprava šikmo vzhůru do mírného záklonu, s výdechem dlaně jemně stáhněte dolů, až ucítíte tah od ucha po čelist, krk až po oblast klíční kosti. Několik dechů si užívejte pocit protažení a pak opakujte na druhou stranu,“ zakončuje fyzioterapeutka úlevnou sérii cvičení na uvolnění ztuhlého krku a protažení krční páteře.
Díky cvičení na krční páteř nejen předcházíme bolestem zad, ale obloukem se vyhneme také jejich nevzhlednému zakulacení, předsazení ramen nebo brady, a můžeme se tak těšit z celkově zdravějšího vzhledu a přirozeně narovnané páteře.
Nejlepším lékem proti ztuhlému krku a bolesti zad je jim předcházet. Pokud máte sedavé zaměstnání, dbejte na správné nastavení židle, případně monitoru a držení těla. Vyzkoušejte office jógu. Vyhýbejte se stresu a negativním emocím, aby vaše ramena nebyla v křeči. Pravidelně se hýbejte v rámci svých možností alespoň 2–3krát týdně. Pomoci vám může jóga nebo pilates – dopřejete tak péči svému tělu i duši.
Foto: Gymbee, Pexels.com