Správné držení těla 

Správné a sebevědomé držení těla podle fyzioterapeutky

Staň se sportovcem
Člověk vzpřímený, Homo erectus, žil už před dobrými dvěma miliony let a narovnaným držením těla neměl sobě rovného. Jenže kdeže ty loňské sněhy jsou?! Dnešní člověk má do správného, vzpřímeného držení těla hodně daleko.

Čím víc sedíme u počítače nebo se hrbíme nad displeji, tím méně dodržujeme postoj, který je pro nás zdravý. Problém se projevuje u stále mladších ročníků a s věkem se jen zhoršuje. Jak dát svoje tělo zpátky do latě? Proč je správné držení těla důležité nejen esteticky, ale i zdravotně? Která cvičení jsou účinná a jak je provádět?  

Fyzioterapeutka Lucie Dlasková přináší potřebné odpovědi a my je doplňujeme názorným videem se sadou posilovacích, uvolňovacích a protahovacích cviků.

Jak vypadá správné držení těla? 

Každý člověk je individuální, a tak i správné držení těla bude u každého vypadat trochu jinak. Existují všeobecné zásady, které bychom měli nenásilně dodržovat, ale i ty je třeba brát trochu s rezervou vzhledem k odlišnostem ve věku, pohlaví, váze, výšce a dalším okolnostem. Slovo nenásilně jsem zmínila proto, že se tyto instrukce mnozí snaží dodržet za každou cenu. Často je to však za cenu přebytečného napětí. Proto bych chtěla zdůraznit, že držení těla by mělo být napřímené, nenáročné na udržení, během dne dynamicky měněné a člověk se v něm musí cítit příjemně.  

Z pohledu laika to vypadá, že vy máte správné držení těla. Přitom nejspíš velkou část dne u klientů stojíte a „hrbíte“ se nad nimi. Je vaše narovnané držení těla výsledkem nějaké systematické práce, nebo to už „jde samo“? 

Základem úspěchu je ergonomie práce. „Hrbit se“ člověk nemusí, ať pracuje manuálně, nebo u počítače. Ale ve chvíli, kdy zůstáváme v jedné pozici delší dobu, tělo začne šetřit energii a zavěšuje se do vazů. Což může vyvolat optický efekt zhroucení se do sebe. My fyzioterapeuti máme práci pestrou, a tak podle mě to „zhroucení do sebe“ u nás hrozí o něco méně než u jiných povolání. A našim pacientům musíme jít příkladem. Takže je to celoživotní a každodenní kontrola ergonomie práce, kombinace kondičního pohybu – nejjednodušší je chůze – ale také relaxace a kvalitního spánku. 

Jaké jsou nejčastější důvody nesprávného držení těla a jaké jeho následky? 

Nejčastější příčinou je naše každodenní opakovaná nesprávná rutina. Uvedu příklad: Člověk sedí celý pracovní den u počítače, soustředí se na práci a nevnímá čas. Protože se okohybné svaly unavují, člověk začne pomalu dávat hlavu blíž k obrazovce. Hlava má cca 4–5 kilogramů a s každým centimetrem, o který je mimo osu těla, váží dvakrát tolik. A to vše musí korigovat svaly šíje, trapézové svaly a jiné struktury. Pro ně je to ale vyčerpávající, protože jsou permanentně v akci a kompenzují to zvýšeným napětím. Opticky pak vznikají nahrbená záda.  

Jaké cviky vylepší držení vašeho těla? Podívejte se na video s fyzioterapeutkou Eliškou Kutinovou. 

 

Setkáváte se s podobnými problémy, co se týká držení těla, i u dětí? A máte nějaký tip, jak konkrétně děti podpořit v tom, aby získaly správné návyky? 

Bohužel se bolesti a problémy v oblasti pohybového aparátu vyskytují častěji a častěji u mladších lidí, včetně dětí. Děti přirozeně kopírují pohyby a držení těla svých vzorů, tedy nejčastěji rodičů. Ti po práci často padnou k TV s mobilem v ruce. Další problém je v ergonomicko-technologické situaci. Viděli jste, jak všichni drží telefon, když jedou například v MHD? Hlavy skloněné, ramena nahrbená. Není neobvyklé, že dítě jde jako ven a sedne si s telefonem na nejbližší lavičku. Moje rada? S dětmi provádějte společné aktivity, choďte do přírody, nechte děti lézt po stromech, plavat a omezte jejich čas na telefonu a počítači. 

Co je takovým nejčastějším nevzhledným projevem špatného držení těla? 

Typickým projevem je předsun hlavy s hrbem v oblasti přechodu krční a hrudní páteře, kulatá ramena a zakulacený hrudník. V jiném případě je veliké prohnutí v oblasti beder s pánví vysazenou vzad, takzvaný kačeří postoj nebo chůze, a vyklenuté, oslabené břicho. 

Co má větší efekt na lepší držení těla? Je to spíše protahování, nebo posilování? 

Vždy by to mělo být v kombinaci. Samotné protahování sice může ulevit od aktuálního napětí, ale jen na chvíli. Pouhé posilování zase často jen prohlubuje disharmonii mezi oslabenými a přetíženými svaly. Obzvláště bez odborného vedení. Takže správně by to měla být souhra mezi kondičním pohybem, protahováním, dechem, posilováním a také relaxací. Masáž, návštěvu sauny nebo procházku po lese jako odměnu za celodenní práci bychom svému tělu měli dopřávat pravidelně. 

Cvičení je jeden ze způsobů, jak kompenzovat sedavou nebo jednostrannou práci. Jaké jsou ty další? 

Vždy je to o prioritách a kombinaci pohybu, relaxace, kvalitního spánku, ergonomie v práci, omezení negativního stresu, vhodného pitného a jídelního režimu. A to vše ideálně v dobrém poměru, a hlavně pravidelně a preventivně. Stejně jako si pravidelně a preventivně čistíme zuby, pomůže nám pravidelný, vyvážený a preventivní režim ke správnému držení těla a životu bez bolestí. Doporučila bych se zamyslet nad tím, jak a na čem sedím v práci, jak a na čem spím, jaké nosím boty, jak nosím tašky a kabelky atd. Každý dílek má svůj význam a jakákoliv pozitivní změna udělá celkový obrázek vašeho těla lepší. 

Lucie Dlasková 

Zabývá se diagnostikou, léčbou a prevencí bolestí celého pohybového aparátu. Její snahou je podporovat aktivní přístup pacientů ke svému zdraví. Vedle bolestí zad, kloubů, páteře a následků vadného držení těla se věnuje osvětě a léčbě funkční sterility, inkontinence nebo bolestivé menstruace. 

Video: Gymbee 

Foto: Gymbee, Pexels.com 

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma