Meteosenzitivita: Když počasí určuje, jak se cítíme

Psychická pohoda, Životní styl
Bolí vás klouby, když má pršet? Kýcháte, jakmile se ochladí? Motá se vám hlava v případě vysokých teplot? Možná vás trápí meteosenzitivita, tedy zvýšená citlivost na počasí. A nejste sami. Podle výzkumů jí trpí až třetina populace.

Také se cítíte jako lidský barometr? Přesně poznáte, že se chystá změna počasí, když vám není dobře? Meteosenzitivita je celkem častá a nepříjemná záležitost. Počet lidí s těmito potížemi stále roste zřejmě také proto, že se lidé stále méně pohybují na čerstvém vzduchu a naopak více v klimatizovaných místnostech.1

Projevy meteosenzitivity

Častěji se meteosenzitivita vyskytuje u žen. Zcela zdravý člověk snáší změny počasí bez obtíží, hůře jsou na tom lidé s chronickými onemocněními. Citlivost na počasí a změny atmosférického tlaku se může projevovat různě, nejčastěji se však zhorší nemoc, kterou trpíme. Dále se vyskytují nespecifické příznaky meteosenzitivity jako například:

- bolesti hlavy a revmatické bolesti
- závratě, nevolnost
- ztížené dýchání
- bušení srdce
- únava a náladovost
- neklid, potíže se soustředěním, nevýkonnost
- nespavost
- skleslost a depresivní stavy

Na meteorologické jevy reagují nejčastěji pacienti se srdečními a cévními chorobami, dýchacími potížemi, alergiemi i epilepsií. Změny v počasí pociťují i lidé s jizvami, které je začnou pálit, chorobami kloubů nebo například pacienti po amputacích, u nichž se může vyskytovat takzvaná fantomová bolest, kdy je paradoxně bolí část těla, kterou již nemají.

K meteosenzitivitě častěji tíhnou citlivější lidé, kteří jsou méně fyzicky aktivní. Osoby, které jsou v dobré fyzické kondici, jsou otužilé, sportují a tráví hodně času venku, obvykle na změny počasí nereagují.

Tip pro vás: Chcete se dozvědět víc o vlivu počasí na lidské zdraví? Poslechněte si díl podcastu Věda Plus Citlivost na počasí: Bolest kloubů změnám počasí předchází, kardiovaskulární problémy následují s lékařkou Evou Kociánovou, která pomáhá lidem trpícím meteosenzitivitou. Poradí i, co dělat, aby vás změny počasí tolik netrápily. Rozhovor si můžete pustit v podcastových aplikacích.

Co vyvolává potíže?

Problém může vyvolat2 rychlý vzestup teploty a silná vedra. Kvůli vysokým teplotám se vyskytují kolapsové stavy, nevolnost, horko má však vliv i na plíce, srdce, mozek a může se podílet na celkovém rozvratu organismu.

Dále lidé mohou reagovat citlivě na prudké zvýšení vlhkosti vzduchu, bouřky, malý teplotní rozdíl mezi dnem a nocí a také zvýšení oblačnosti. Někteří pociťují i změny tlaku při přechodu teplé a studené fronty – v takovém případě přibývá náhlých příhod srdečních a infarktů myokardu. Právě kardiaci jsou na změny počasí velmi citliví. Prudké změny vzduchu působí jako tepelný stres, kardiakům se zvyšuje metabolismus krevního svalu a zároveň i krevní srážlivost.

Lidé se srdečním onemocněním by měli myslet na prevenci, což doporučuje i lékař a vedoucí sekce bioklimatologie člověka při Akademii věd ČR Jan Sitar,3 který se zabývá netradičními rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění. Podle něj je důležité snížit nároky na námahu, vyhýbat se různým zátěžovým situacím, upravit tepelnou pohodu prostředí a hydratovat organismus.

Další příčinou přecitlivělosti na počasí je náš životní styl – život ve městech, málo pohybu na čerstvém vzduchu a přílišný pobyt v klimatizovaných prostorech. Zvýšená citlivost na změny počasí se ovšem netýká jen změn fyzického zdraví, ale i toho psychického. V případě psychického přetížení mohou lidé pozorovat zvýšenou únavu, změny nálady, nervozitu, stres i agresivitu. Meteosenzitivitu mohou zvyšovat i některé léky – například diuretika (léky podporující močení), které způsobují zvýšenou ztrátu vody i bez pocení, nebo antipsychotika (léky na psychózy), které vedou ke snížení pocení.

Jak s neduhy kvůli počasí bojovat?

Bohužel stále nemáme recept, jak na léčbu meteosenzitivity. Přinášíme vám však několik tipů, jak citlivost na počasí alespoň částečně omezit. Co můžete udělat?

meteosenzitivita

1. Hýbejte se!
Pravidelný pohyb v přírodě dokáže zázraky. Uděláte něco pro své duševní zdraví, budete se cítit lépe a zlepšíte svou fyzickou kondici.

2. Relaxujte a naučte se zvládat stres
Relaxace je skvělý způsob, jak se zklidnit, zastavit a pracovat s dechem. Může pomoci snížit frekvenci stresu a změny počasí už vás jen tak nerozhodí.

3. Víte, co jíte?
Zaměřte se na svůj jídelníček. Zařaďte do stravy čerstvé potraviny a zdravé tuky, které vám pomohou s posílením imunity. Vyhněte se také energetickým nápojům a alkoholu, které zdraví neprospívají.

4. Zkuste se otužovat
Otužování má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Posiluje funkci imunitního systému, srdeční funkce a pozitivně ovlivňuje psychiku. S otužováním začněte postupně, třeba střídáním teplé a studené vody ve sprše nebo saunováním.

5. Spěte kvalitně
Kvalitní a dostatečný spánek je prevencí celé řady onemocnění. Snižuje riziko vysokého krevního tlaku, obezity, deprese, podporuje paměť a pomáhá s obranyschopností organismu.

Zdroje:

1. https://www.cpzp.cz/clanek/2260-0-Zvysena-citlivost-na-pocasi.html
2. https://nove.cpzp.cz/clanek/3803-0-Meterosenzitivita.html
3. https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2009-3/zmeny-pocasi-a-nase-srdce-31336

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma