Jak do stravy propašovat víc zeleniny a ovoce? Jde to chutně!

Vše o jídle
Patříte k lidem, kterým zeleninu a ovoce už v dětství zošklivila školní jídelna? Namísto jablka vás vždy lákala spíš tatranka, ale rodiče byli neúprosní? Pokud máte špatné svědomí, že jste rostlinným plodům přírody nepřišli na chuť ani v dospělosti, nezoufejte. Máme pro vás praktické rady, jak svůj příjem zeleniny a ovoce zvýšit – chutně a hravě!

Jak s oblibou říkají Angličané: An apple a day keeps doctor away, což by se do češtiny dalo přeložit jako jedno jablko denně, nemocí je méně. Že ovoce a zelenina obsahují důležité živiny, už všichni dobře víme, stejně jako to, že vláknina čistí naše střeva jako pomyslný kartáč.  

 

Objevují se stále nové vědecké poznatky o tom, proč rostlinnou stravu potřebujeme. Studie publikovaná v časopise Nature zjistila, že rostlinná vláknina má příznivé účinky na skladbu naší střevní mikroflóry. Většina z nás ale má ve svém jídelníčku jen polovinu potřebné denní dávky vlákniny 

 

Většina z nás ale má ve svém jídelníčku jen polovinu potřebné denní dávky vlákniny. 

 

Některé druhy zeleniny mají také nečekané kosmetické účinky, třeba salátová okurka. A není řeč o profláknuté radě používat ji jako pleťovou masku. „Konzumace salátovky pomáhá osvěžit dech. Obsahuje totiž enzymy, které si poradí s bakteriemi způsobujícími nepříjemný zápach z úst. Navíc má odvodňující a detoxikační účinky, čímž posiluje ledviny a prospívá lidem, kteří trpí dnou,“ vysvětluje specialistka na výživu a fitness Iris Mango.   

  

Iris také radí, abychom čerstvou zeleninu a ovoce nekonzumovali samotné„Ovoce i zelenina vynikají vysokým obsahem vitamínů rozpustných v tucích. Proto je důležité, abyste je vždy vhodně kombinovali se zdravými tuky, jako jsou kvalitní mléčné výrobky, ořechy, semínka nebo olivový olej.“ 

 

Jak ale ozdravit svůj jídelníček, když vám zelenina a ovoce prostě nechutnají v syrovém stavu? Zkuste je do pokrmů doslova propašovat pomocí těchto tipů!  

Masové kuličky na špagety 

Milujete špagety? Můžete si k nim připravit variantu kuliček, ve kterých se zelenina krásně prosytí chutí vašeho oblíbeného mletého masa. Stačí velmi nadrobno nasekat například žampiony, listy špenátu či kadeřávku, mrkev a cibuli. Směs poté orestujte asmíchejte se základem z mletého masa. Doporučujeme také květák nebo máslovou dýni.  

Lasagne z cuket    

Cukety jsou geniální v tom, že se dají naporcovat na velké, tenké plátky, které mají pevnou konzistenci. Až budete příště vařit lasagne, jednoduše vynechte těstovinové pláty a nahraďte je cuketou. Nejprve ji však tence podélně nakrájejte, posolte anechte 15minut odpočinout. Pustí vodu, kterou pak osušíte papírovou utěrkou. 

Ovocné tyčinky na cesty 

Vyrobit si tyčinky, které zaženou vaši chuť na sladké, je snadné. „V mixéru smíchejte ořechy, například pekanové, se sušeným ovocem. Můžete použít datle, fíky, hrozinky nebo i meruňky. Ze vzniklé směsi udělejte placku, kterou potom nakrájíte na tyčinky azabalíte jednotlivě do papíru na pečení,“ popisuje Iris. Chcete si tyčinky ještě vylepšit? Zkuste je namáčet v hořké čokoládě! 

Zeleninové hranolky 

Ať už jako přílohu k burgeru, nebo jen tak na zobání k filmu, zeleninové hranolky si zamilujete. Kořenová zelenina totiž obsahuje více sacharidů a při pečení získává podobnou texturu jako brambory. Nakrájejte do tvaru hranolků celer, mrkev, batáty, klidně i tuřín nebo červenou řepu. Zakápněte trochou oleje a šup s nimi do trouby, než budou propečené přesně tak, jak máte rádi.  

Zeleninový základ omáčky 

Věřte nebo ne, díky zelenině se obejdete bez zahušťování omáček jíškou či škrobem. Stačí si připravit zeleninovou omáčku podle Iris Mango. Můžete ji rovnou servírovat nebo použít jako základ i na krémové polévky! „Na jednu porci omáčky použijte misku libovolné vařené zeleniny, třeba mrkev, dýni, květák a pastinák. Přidejte 100–250ml rostlinné smetany, osolte, opepřete a okořeňte podle chuti. Pak už jen rozmixujte do hladka. Násobením množství samozřejmě získáte více omáčky.“ 

Květák v bramborové kaši 

Až přijde neděle a čas na řízek, zkuste bramborovou kaši říznout květákem. Vsadíme se s vámi, že nepoznáte rozdíl. Květák nejprve samostatně uvařte v osolené vodě do měkka a pak spolu s bramborami a zbytkem surovin rozmačkejte nebo rozmixujte, jak jste zvyklí. Můžete také zkusit do měkka uvařit mražený zelený hrášek, který pak rozmixujete na pyré a opět smícháte s klasickou bramborovou kaší.