Jak změnit životní styl

Co dělat, aby změny životního stylu vydržely

Psychická pohoda, Životní styl
Začátek nového roku pro mnohé představuje nový začátek, možnost docílit změn v profesním i v osobním životě. Tyto změny mohou představovat třeba zvýšenou motivaci k profesnímu postupu nebo snahu získat co nejlepší ohodnocení od zaměstnavatele. Nejčastěji nám však jde o lepší stravování, pravidelné cvičení a shození přebytečných kil. Jak dlouho ale taková předsevzetí vydrží?

Na konci ledna jako by žádná předsevzetí už ani neexistovala. Vše je opět ve starých kolejích. Co je tedy potřeba udělat, aby změny životního stylu a novoroční předsevzetí byla napořád? 

Popřemýšlejte nad svými zlozvyky a návyky

Většinu našich každodenních návyků už děláme automaticky a bez přemýšlení, tím pádem jim nepřikládáme takovou váhu. Jenomže, ono třeba nevinné ochutnávání omáčky během vaření večeře, uzobávání oříšků během sledování oblíbeného pořadu či poctivé dojídání oběda u maminky, může být alfou a omegou, které nám kazí naše plány zhubnout. Pozitivní zprávou je, že veškeré naše zlozvyky jsou naučené a je možné se je zase odnaučit. Jen to chce pevnou vůli a odhodlání. Ve chvíli, kdy o svých zlozvycích víte, můžete se na ně zaměřit a snažit se je eliminovat. Máte pak částečně vyhráno. 

Zapisujte si

K rozpoznání svých návyků a zlozvyků si založte deníček, do kterého budete zapisovat v podstatě svůj každý krok. Tedy, co jíte, proč jíte, jak jíte a kdy jíte. Nemusíte mapovat své stravovací návyky několik měsíců, ale postačí jeden týden, po kterém zjistíte, jakých chyb se během stravování dopouštíte. Jedli jste, protože jste měli hlad, nebo protože jídlo bylo v podstatě po ruce a vy jste na něj měli pouze chuť? Jíte příliš rychle nebo v nevhodné poloze během sledování televize? Všechny tyto návyky vám prozradí poctivé zaznamenávání. 

V budoucnu si můžete zkusit založit nový deník a týden opět zapisovat svoji každodenní rutinu. Poté výsledky porovnejte a najděte rozdíly, v čem jste se změnili a zda to bylo změna k lepšímu. 

Postupujte krůček po krůčku

Teď už víte, jaké návyky a zlozvyky vám bránily v dlouhodobějším hubnutí. Je tedy čas se na ně zaměřit. Rozhodně se nesnažte změnit za každou cenu a hned. To většinou ničemu nepomůže a často skončíte v koutku zklamaní a nedostatečně motivovaní k dalšímu zlepšení. Postupujte tedy krůček po krůčku a napřed zkuste u menší změny. Větší šanci na úspěch máte, když zkusíte napřed čas od času vynechat dortík k odpolední kávě, než kdybyste si ze dne na den zakázali všechno sladké, jedli jen salát a cvičili 5 hodin denně.

Lidské tělo potřebuje pozvolné změny. V případě, že jste sportu nikdy moc nedali, radši než do fitness centra, zajděte na krátkou procházku okolo svého domu nebo zvolte schody místo výtahu. Postupné změny ve vašich návycích vás budou motivovat k tomu, abyste pokračovali a vytrvali v cestě k zdravějšímu životnímu stylu.

Pomocník do kapsy

Při cestě za zdravějším životním stylem vám může pomoci kniha Já zhubnu zdravě a natrvalo, která vás nasměřuje k lepšímu stravování a naučí vás, jak se vyvarovat nebezpečným lákadlům, jaký jídelníček si sestavit a zároveň z něj mít stále radost. Kniha vám poradí, jak zredukovanou váhu udržet. 

Suma sumárum, nehubněte drasticky, ale vyčkejte kýženého úspěchu. Postupujte krůček po krůčku. Zjistěte, jaké zlozvyky a nesprávné návyky máte, a poté se je snažte pomalinku měnit. Výše zmiňované rady vám pomohou zredukovat váhu, ale zároveň ji i udržet, protože jste byli schopni odhalit kámen úrazu a své zlozvyky se s největší pravděpodobností odnaučili. Sice se k cíli dopracujete postupně, ale zaručeně svá shozená kila jen tak nenaberete zpět.