Stresový hormon kortizol. Dejte si pozor na jeho nadbytek

Psychická pohoda
Pro správné fungování organismu je hormon kortizol nezbytný. V případě dlouhodobého působení, například při chronickém stresu, však škodí a způsobuje závažné zdravotní komplikace. Jak se zvýšenou hladinou kortizolu v krvi zatočit?

Pojďme si nejprve říct, co je to kortizol. Jedná se o steroidní hormon, který produkuje kůra nadledvin. Jeho hlavním úkolem je zvyšování hladiny glukózy v krvi, zejména při fyzické aktivitě a stresu. Koncentrace kortizolu se během dne mění – nejvyšší je ráno, nejnižší o půlnoci.


Normální hodnoty kortizolu1:
- ráno (odběr mezi 7. a 9. hodinou) 118-618 nmol/l
- odpoledne (odběr mezi 13. a 17. hodinou) 85-460 nmol/l


Hormon kortizol je pro správné fungování těla nezbytný. Jeho správná hladina je důležitá pro fungování imunitního systému, působí na metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin a ovlivňuje také fungování oběhového systému zvyšováním srdeční frekvence.2

Reakce na chronický stres

Kortizolu se přezdívá hormon stresu, protože v případě ohrožení organismu se uvolňuje ve velkém množství proto, abychom na situaci dokázali správně reagovat. Jenže pokud jsme vystaveni chronickému stresu, vede to k dlouhodobě zvýšené hladině kortizolu v krvi.

Hladiny kortizolu mohou být zvýšené také při přílišné konzumaci sacharidů a tuků. Na vině jsou často vedlejší účinky léků (např. kortikoidů) nebo v nejhorším případě i rakovina nadledvin nebo hypofýzy.

Účinky dlouhodobě zvýšeného kortizolu

Co všechno zvýšený kortizol vyvolává? Účinky kortizolu působí změny v hladinách krevního cukru, což přispívá ke vzniku cukrovky. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu oslabuje náš imunitní systém, proto jsou lidé, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu, častěji nemocní.

Zvýšený kortizol příznaky

Mezi další problémy způsobené nepřiměřenou hladinou kortizolu řadíme:
- vysoký krevní tlak,
- pokles libida,
- potíže s trávením.

Dlouhodobé vystavení kortizolu způsobuje také:
- únavu,
- vyčerpání,
- potíže s usínáním,
- výkyvy nálad.3


Cushingův syndrom:

Dlouhodobým nadměrným působením vysokých hladin kortizolu v krvi může vzniknout Cushingův syndrom. Projevuje se tzv. centrální obezitou, kdy vznikne obezita s maximem tuku v oblasti břicha a obličeje (vzniká charakteristický měsíčkovitý obličej – moon face). Nemocný může mít vzhled kaštanového panáčka – hubené nohy, zvětšené břicho a obličej. Na břiše vznikají strie, rozvine se osteoporóza a nemocný může mít svalové bolesti. Příčinou onemocnění mohou být nádory nadledvin nebo vysoké dávky kortikoidů.4


Nízká hladina kortizolu příznaky

Ani nízká hladina kortizolu v krvi organismu neprospívá, což se děje například při hypofunkci nadledvin. Nedostatek se projevuje:
- průjmem,
- nízkým krevním tlakem,
- únavou,
- nechutí k pohybu.

Jak snížit kortizol v těle?

Pokud máte zdravotní potíže, je na místě je řešit s lékařem, který zjistí příčinu potíží a dokáže stanovit adekvátní léčbu. Mezitím můžete sami učinit některá podpůrná opatření, která pomohou hladinu kortizolu snížit.

Věděli jste, že adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost vůči stresu? Při snižování kortizolu vyzkoušejte například reishi, ženšen, rozchodnici růžovou nebo ashwagandhu.5

1. Naučte se zvládat stres. Ve stresu nechce být nikdo z nás. Je důležité s ním umět pracovat a ovládat jej. Najděte si přes den čas na sebe, odpočívejte a vyzkoušejte například meditaci nebo dechová cvičení.

snížení kortizolu

2. Dostatečně spěte. Nedostatek spánku a vysoká hladina kortizolu jdou spolu ruku v ruce, na což odkazuje celá řada odborných studií.6 Často se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu, což vede opět k nemožnosti usnout a stále dokola. Dbejte proto na spánkovou hygienu:
- nepijte před spaním kofein,
- omezte působení modrého světla,
- spěte v tiché a dobře větrané místnosti.

3. Jezte pravidelně a pestře. Strava má na hladinu kortizolu v krvi velký vliv. Negativně se projevuje příliš cukru a tuku ve stravě a nedostatečný pitný režim. Zkuste si dopřát dostatek všech potřebných živin a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám.


Živiny pro snížení stresu:7
- omega-3 mastné kyseliny – snižují hladinu kortizolu v krvi
- vitamin C – podporuje tvorbu protistresových hormonů
- kyselina listová – pomáhá tělu vyrovnat se s probíhajícím stresem
- hořčík – odstraňuje nervozitu a podrážděnost
- draslík – okysličuje krev a navozuje pocit uvolnění


4. Pravidelný pohyb. Málokoho překvapí, že pohyb má na naše tělo pozitivní vliv. Je tomu tak i v případě vyplavování stresu, a tedy i kortizolu. Zásadní je pravidelnost, vyzkoušejte plavání nebo jógu.

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma