Nejčastější otázky a obavy jógových začátečníků

Pohyb, Rozhovory
Sociální sítě jsou plné fotek jogínek a jogínů v pozicích, které téměř odporují zákonům fyziky. V obličeji navíc ani známka, že by pro ně věk představoval problém. Jak se dostat na jejich úroveň a je to vůbec potřeba? Lektorka Kristýna Styblíková nám proto poradila, jakou jógu a lektora vybrat, jak dlouho v pozicích vydržet či zda je pro nás vůbec jóga vhodná.

Jaké jsou základní druhy jógy? 

V józe se najde každý nezávisle na věku či motivaci. Jak se ale ve všech jejích různých typech vyznat? Pojďme si stručně osvětlit ty nejčastější.

  • Nejčastěji se můžete setkat s vinyasa jógou, která je dynamická a je vedena v rychlejším tempu.  
  • Vyznavači pomalejšího tempa pak mohou zvolit jógu hatha, která obsahuje více statických pozic a klade důraz na jejich procítění i delší výdrže v pozicích.  
  • Existuje i kombinace obou výše zmíněných – vinyasa hatha jóga.  
  • Velmi klidným a relaxačním stylem je yin jóga, při které v pozicích zůstáváme několik minut, se v nich téměř „rozpustíme“. J 
  • Když si chcete dát pořádně do těla, vydejte se cestou power jógy 
  • Velice náročným, až atletickým typem jógy je pak ashtanga. Ta obsahuje pevně dané série seřazené podle náročnosti. Na každé lekci tak budete cvičit to samé a sérii postupně zdokonalovat, než se posunete k další.  
  • Setkat se můžete také s Iyengar jógou, která klade důraz na zdravotní stránku jógy. Při jejím cvičení budete využívat různé pomůcky, které vám pomohou pozice co nejsprávněji a nezdravěji nastavit.  
  • Můžete zkusit také kundalini nebo čakra jógu, při kterých pracujete se svou vnitřní energií.  
  • Druh jógy si můžete vybrat i podle jednotlivých partií například proti bolesti zad nebo na posílení středu těla.

Jak vybrat tu správnou podložku a pomůcky?  

Pohodlné oblečení, pár metrů čtverečních a ideálně jógamatka to je vaše základní vybavení. Při výběru podložky byste se podle lektorky Kristýny Styblíkové měli soustředit na následující: 

  • Budete na ní cvičit jen doma, nebo ji budete přenášet? Existují totiž těžší, ale i velmi lehké typy podložek.  
  • Preferujete měkčí typ, který je šetrnější k vašim kolenům, nebo vám bude vyhovovat tenká, a tedy i tvrdší podložka? 
  • Jaký materiál je vám nejpříjemnější? Kromě klasické umělé hmoty jsou na trhu jógamatky z přírodních materiálů, jako je korek, juta nebo přírodní guma 
  • Kolik do podložky chceme investovat? Ceny se pohybují od dvou stovek po několik tisíc korun.

Lektorka Kristýna ve videu představuje i další pomůcky. Jógové bloky a pásy vám pomohou sprotažením končetin, a vy se tak dostanete i do pozic, o kterých byste si jinak mohli nechat jen zdát. Specialitou je tzv. jógové kolo, které se využívá k záklonům. Určitě se bude hodit iručník, který si rozložíme na podložku. Jednak nám díky němu nebudou klouzat zpocené dlaně a chodidla no, a pak je tu samozřejmě hygiena.

Jak se při józe má dýchat? 

V józe má dech hlavní roliprovádí vás cvičením a dodává sílu nebo klid. Až po něm následuje pohyb. Velmi důležité je trénovat takzvané brániční dýchání. Bránici si můžeme představit jako pružnou mísu pod našimi plícemi. S nádechem klesá dolů a zvyšuje nitrobřišní tlak, s výdechem stoupá zpět vzhůru. 

Brániční, resp. břišní dech přináší mnoho fyzických i psychických benefitů. Může nám dodat energii nebo zmírnit stres či úzkost, popř. pomoci s bolestmi zad. Na většině lekcí se setkáme s pojmem plný jógový dech. Ten propojuje dech brániční s dechem do hrudníku a dechem do oblasti podklíčků. Až na různé speciální dechové techniky, jako je pránájáma, dýcháme při józe nosem.

Jak dlouho mám v pozicích vydržet?  

V pozicích se běžně zůstává po dobu pěti dechů, ovšem není to pravidlo vytesané do kamene. Záleží na stylu jógy i na daném lektorovi. Například v yin józe se v pozicích zůstává mnohem déle, někdy i několik minut. Naopak při dynamických lekcích, které jsou hojně prokládány přechodovými pozicemi nebo třeba pozdravy slunci, platí: co pohyb, to nádech, co další pohyb, to výdech.

Každá jógová lekce, ať už statičtější hatha jóga, nebo dynamická vinyasa, obsahuje určité množství statických pozic, ve kterých je dobré setrvat zmíněných pět dechů. Jde o minimální čas, ve kterém se dokážeme vnořit do sebe, pozici procítit, správně ji nastavit a využít její potenciál. Můžeme se tak plně soustředit na to, abychom v pozici našli klid, odpočinek arovnováhu, nebo naopak sílu, energii a protažení.

Co když už nebudu moct nebo mě bude cvičení bolet? 

Základem jógové filozofie je nenásilí. K ostatním i ke svému tělu. Určitě bychom měli na lekci vyvinout úsilí, abychom své dovednosti posunuli dál a dosáhli svého cíle. Na druhou stranu bychom měli správně zhodnotit své fyzické možnosti a nezůstávat vpozici se zadrženým dechem i přes vyšší bolest. Tím bychom totiž v sobě zvýšili napětí, kterého se právě jógou chceme zbavit.

Co když mi jóga nepůjde? 

Každý někdy rozbalí podložku poprvé. Pokud začínáme, je pravděpodobné, že nám něco nepůjde nebo že se čas od času budeme cítit nejistě. Obrovskou výhodou jógy je, že si můžeme vybrat ze spousty skvělých inspirativních lektorů i stylů jógy, od klidných arelaxačních po dynamické a silové.

Spousta pozic má různé varianty, takže je mohou cvičit v různých obměnách začátečníci ipokročilí. Proto neustále zkoušejte, co vám nejvíc vyhovuje. Pokud byste na skupinové lekci nejraději zavrtali hlavu do země, nic si z toho nedělejte. Věřte, že každý kolem má co dělat sám se sebou a nemá čas sledovat a hodnotit vás. Lektorka Kristýna v takovém případě doporučuje zaměřit se na vlastní dech.

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma