Trávení je složitý proces, který může být ovlivněn spoustou faktorů. Co může stát za zažívacími problémy?
- jednorázová dietní chyba – sníme něco nevhodného, zkaženého, špatně nakombinujeme potraviny, nebo sníme příliš velkou porci
- větší množství alkoholu
- infekční onemocnění
- léky– často antibiotika
- nesnášenlivost některých složek potravin nebo alergie – může se projevit jako opakující se zažívací potíže
Za některými chronickými obtížemi mohou stát i různá závažnější onemocnění trávicí soustavy, jako jsou třeba žaludeční vředy, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, které vyžadují specifickou lékařskou péči. Velmi často však dlouhodobější trávicí potíže bývají důsledkem našeho nezdravého životního stylu.
Tip pro vás: Otestujte si jídelníček v nutričním programu Sebekoučink a zjistěte, zda přijímáte dostatek vlákniny.
Jaké jsou příznaky problémů se zažíváním?
To, že jsme si něčím pokazili trávení, poznáme velmi snadno. Trávicí trakt se nám „odmění“ některými z klasických příznaků špatného zažívání, jako je nevolnost, pocit plnosti, nadměrné říhání, zvracení, pálení žáhy, bolest žaludku, křeče v břiše, nadýmání, zácpa nebo naopak průjem.
Jak zlepšit trávení?
Přinášíme vám 11 jednoduchých tipů, jak zlepšit zažívání.
1. Pořádně kousejte
Chcete-li zlepšit vstřebávání živin, začněte tím, že při jídle zpomalíte a každé sousto řádně rozžvýkáte. Čím důkladněji bude potrava rozmělněná, tím méně práce pro váš trávící trakt.
2. Nehltejte, zpomalte
Při hltání zbytečně polykáme vzduch, který pak způsobuje nepříjemné nadýmání. Zkuste si jídlo vychutnat. Dejte svému tělu čas, aby mohlo potravu důkladně zpracovat.
Tip pro vás: Vyzkoušejte všímavé jedení neboli mindful eating. Jak na to, se dočtete na stránkách STOBu v článku zde.
3. Jezte méně a častěji
Nepřejídejte se. Příliš velké množství potravy naráz bývá pro zažívací systém velkou zátěží. Může se stát, že jídlo nezpracujete tak důkladně, jak by bylo třeba.
4. Nezapomeňte na vodu
Nedostatečný pitný režim bývá častou příčinou zácpy. Obvykle se doporučuje vypít denně asi 1,5 až 2 litry neslazených tekutin. Potřebnou vodu ale přijímáme i v potravinách, obzvláště bohaté na vodu jsou některé druhy ovoce a zeleniny.
5. Hýbejte se
Pohyb usnadňuje průchod tráveniny střevem a zabraňuje tak zácpě. Pravidelná fyzická aktivita tak může dát vašemu vyprazdňování řád.
6. Doplňujte „hodné” střevní bakterie
Zdraví svých střev a potažmo i celého organismu můžeme pozitivně ovlivnit i pravidelnou konzumací probiotik. Probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie, které pozitivně ovlivňují náš mikrobiom. Jsou obsažené ve fermentovaných potravinách, např. zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, kefírová mléka) nebo kysaném zelí.
7. Nešetřete vlákninou
Vláknina jako nestravitelná složka rostlinné stravy je pro dobré zažívání zásadní. Urychluje průchod stolice střevem a snižuje riziko nepříjemné zácpy. Doslova čistí střevo od zdraví škodlivých látek. Navíc je také potravou pro příznivé střevní bakterie. Dobrým zdrojem vlákniny je zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny nebo semínka a oříšky.
8. Dávejte přednost kvalitním základním potravinám
Nepřehánějte to s konzumací vysoce zpracovaných potravin, jako jsou nejrůznější sladké a slané balené pochutiny, uzeniny, slazené nealkoholické nápoje nebo instantní pokrmy. Raději sáhněte po základních, co nejméně zpracovaných potravinách, které neobsahují příliš cukru, soli, nevhodných tuků a zbytečných aditiv.
9. Zatočte se zlozvyky
Skoncovat se závislostí na cigaretách a omezit alkohol je efektivní způsob, jak zlepšit trávení. Kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu škodí mimo jiné i zažívacímu ústrojí a mohou vést až k závažným onemocněním, jako jsou žaludeční vředy, reflux (neboli tzv. pálení žáhy, kdy se žaludeční šťávy zpětně dostávají ze žaludku do jícnu) nebo zánětlivá onemocnění střev.
10. Vyzkoušejte bylinky a koření
Dobré zažívání podporuje třeba fenykl, kmín, anýz, máta, meduňka nebo heřmánek.
11. Nezapomínejte na odpočinek a zmírnění stresu
Chronický stres negativně ovlivňuje naše trávení. Při stresu je totiž tělo připraveno spíše k akci než k trávení. Nezapomínejte proto na nezbytný odpočinek a dostatečný spánek. Lepší péčí o sebe sama pečujete i o své zažívání.
Jak funguje trávení živin?
Trávení potravy začíná, jakmile vložíme první sousto do úst. Jídlo se zde rozmělní a začínají působit i první enzymy obsažené ve slinách. Sousto se po spolknutí posouvá přes hltan a jícen do žaludku, který tráveninu promíchává a díky enzymům obsaženým v žaludečních šťávách dochází k dalšímu trávení (především štěpení bílkovin).
Hlavní fáze trávení se však odehrává až v další části trávicí trubice – v tenkém střevě, kde trávicí šťávy štěpení všech živin dokončí. Zde se vstřebávají základní složky živin do krevního a lymfatického oběhu. Nestrávené zbytky potravy se přemístí do tlustého střeva. Tady vzniká finální zahuštěná stolice, která odchází konečníkem z těla ven. Tlusté střevo je také místem, kde žije naprostá většina střevních bakterií, které mají zásadní význam nejen pro dobré fungování trávicí soustavy, ale i pro naše celkové zdraví.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com