Traditional slovak bryndza cheese still life on organic farm with herbs and traditional slovak dairy product zincica.

Problémy ve střevech? Zkuste probiotika

Vše o jídle
Mikroby – okem neviditelné organismy, kteří jsou našimi nenahraditelnými společníky po celý život, zejména v tlustém střevě. Když jim zatápíme stresem, přílišnou konzumací sladkostí nebo opakovaným užíváním antibiotik, začnou se bouřit. To se může projevit nejen střevními potížemi, ale i bolestmi hlavy či mnohem závažnějšími zdravotními problémy. Lepší je ale se k těmto problémům vůbec nedostat. Už jste slyšeli o valašské kyšce či slovenské žinčici?

Parťáci trávicího traktu umí divy 

Tyto dva mléčné produkty totiž obsahují probiotikaživé organismy, které mají vliv na imunitní systém, ovlivňují vstřebávání a tvorbu některých vitaminů, potlačují růst hnilobných bakterií a působí též protinádorově.  

Ve zkratce jde o parťáky našeho trávicího traktu, kteří pomáhají vprevenci a léčbě různých zdravotních problémů, ale i proti vzniku obezity či cukrovky.

Ochutnejte základní druhy 

Jak do svého těla probiotika dostat? Jejich hlavním zdrojem jsou zakysané mléčné výrobky, které najdete téměř v každém obchodě. Kefíry, acidofilní mléka, zákysy – druhů je spousta, a tak si pojďme přiblížit ty nejoblíbenější. 

  • Kefír je kvašený mléčný výrobek, který se připravuje z mléka a kefírových zrn, jež obsahují bakterie a kvasinky. Právě kvasinky způsobují, že je kefír lehce nakyslý a perlivý, občas dokonce může obsahovat stopové množství alkoholu. Ačkoliv si lidé kefírem nepolíbení představí zdrcnuté mléko v čaji po přidání citronové šťávy, jde o úplně jiný zážitek. Chuť kefíru je nezvykle osvěžující. 
  • Acidofilní mléko se vyrábí z kravského mléka a zakysává se smetanovou kulturou společně s kulturou bakterií mléčného kvašení. Tyto bakterie také snižují pH výrobku, takže jeho chuť je výrazně kyselá.     
  • Pro výrobu kyšky neboli zákysu potřebujete mléko, mléčné a probiotické kultury. Asi nejslavnější kyšku najdete na Valašsku, které je úzce spojováno s mlékárenstvím již od 30. let minulého století.
  • Z Valašska už je to co by kamenem dohodil na Slovensko. Zdejší žinčice je tradičním nápojem podobným kefíru a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě brynzy. Této převařené syrovátky je více druhů a určitě stojí za vyzkoušení. Je libo klasická slaná, kyselá, sladká, či urda? 

Sójová omáčka, kombucha i okurky 

K rozmanitosti a rovnováze vaší střevní mikrobioty nemusíte sahat pouze po zakysaných mléčných výrobcích. Když nejste fandové mléčných výrobků, sáhněte po kombuše, fermentovaném nápoji ze zeleného či černého čaje. Ten v posledních letech získává na popularitě díky svým příznivým zdravotním účinkům.  

Pochutnat si můžete také na nesterilované kvašené zelenině, jako jsou tradiční okurky azelí nebo asijské kimchi, kvasit ale můžete nechat i plno dalších druhů zeleniny. Dalšími potravinami obsahujícími probiotika jsou fermentované produkty ze sóji tempeh, miso nebo sójová omáčka.  

Základem by měla být probiotika z běžné stravy, v určitých situacích ale můžete sáhnout i po pilulkách.

Prevencí ke zdraví 

Probiotika naštěstí snáší většina lidí bez problémů. Pomáhají nám s léčbou zažívacích potíží, které nás často postihnou jako důsledek užívání určitých léků, nebo jako prevence při udržování střevní rovnováhy. Pokud jste ještě nezkusili produkty bohaté na probiotika, dejte jim šanci, třeba si je oblíbíte. A vaše střeva vám poděkují.