Chcete přestat s kouřením? Tělo i mysl vám poděkují

Psychická pohoda, Životní styl
Kouření je zlozvyk, se kterým se i v současnosti potýká velké množství lidí. V České republice v důsledku kouření každý den zemře 65 kuřáků, za týden jde o 500 lidí a ročně jich je 23 000. Zbavit se závislosti na nikotinu chce, a to nejen v rámci novoročních předsevzetí, stále více lidí. Jak ale sami určitě potvrdí, není to snadné.

Někteří to zkouší pouze silou vůle. Další se svěří do rukou odborníků nebo zkouší různé osvědčené náhražky nikotinu jako žvýkačky nebo náplasti. Úspěch není vždy zaručen. Případná recidiva hrozí vysokému počtu kuřáků. Nepolevovat ve snaze je důležité. Přestat s kouřením má totiž nejen pozitivní dopady na vaše zdraví, ale i na psychiku.

Restart pro tělo
Po típnutí poslední cigarety se nejrychleji zotaví vaše tělo. Již za pár desítek minut totiž klesá krevní tlak do normálu. Tím se snižuje riziko infarktu a zlepšuje se i váš krevní oběh. Během prvního dne odvykání se snižuje hladina oxidu uhelnatého a nikotinu v krvi až o polovinu. Zanesené plíce nabírají druhý dech a začínají se pomalu čistit od zplodin z kouření. Začíná se obnovovat plicní tkáň. Během prvního týdne se vám tak lehčeji dýchá a záchvaty kuřáckého kašle pomalu odeznívají. Vaše chuť i čich se zlepšují a nutkání zapálit si mizí. Budete aktivnější a budete mít větší chuť do života.

Po roce poctivé abstinence klesá pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice či dalších vážných onemocnění.

A pokud ve svém odhodlání vydržíte více než pět let, jste na tom se zdravotními riziky podobně, jako kdybyste si nikdy nezapálili ani jednu cigaretu. Jediné nebezpečí, které přetrvává, je zvýšené riziko nádorového onemocnění plic. To se snižuje až po dvaceti letech nekouření.

Poděkuje vám i psychika
Jak ale kouření ovlivňuje vaši psychiku? Mnoho z nás sahá po cigaretě ve chvílích stresu nebo pracovního vypětí. Pár šluků nám umožní zvládnout náročný den a zlepšit svoji mentální pohodu. Cigareta nás uklidňuje a pomáhá bojovat proti trémě či dalším úzkostem. Podle výzkumu provedeného v roce 2017 ve Velké Británii na více než 6500 respondentech je však opak pravdou. Kuřáci mají totiž podle expertů o 70 % vyšší nebezpečí, že budou trpět depresemi či úzkostmi. Kouření je také spojováno s omezenou schopností plánovat či provádět různé úkoly. Kuřáci se častěji potýkají s problémy se soustředěním. Dalším negativním účinkem je i horší funkce krátkodobé a dlouhodobé paměti. Naštěstí se nejedná o nezvratné změny. Stačí típnout poslední cigaretu, a psychika se začne vracet do normálu.

Mnoho bývalých kuřáků se tak poprvé v životě mohlo plně soustředit na svoji kariéru či rodinu.

Jedna ze studií také prokázala, že se u pacientů s klinickou depresí zlepšil jejich stav, pokud přestali kouřit. S jejich rozhodnutím ale často souvisela i úplná změna životního stylu a zřeknutí se nejen cigaret, ale i alkoholu.

Spánek a klid
Nekouřit přináší zlepšení na všech frontách, jenže jak nejlépe na to? Důležitá je hlavně silná vůle a odhodlání nekouřit. Již na začátku byste si měli ujasnit motivaci, zda chcete zlepšit své zdraví, nebo třeba jenom ušetřit. Ta potom pomůže překonat náročné první dny. Před začátkem odvykání je dobré si pořádně odpočinout a dopřát si kvalitní spánek. Zbavit byste se měli i všech předmětů, které vám připomínají vaši neřest, tedy zapalovače, popelníky a samozřejmě i krabičky s cigaretami. Ujasněte si také, co je váš spouštěč. Pro někoho může být nutkání zapálit si způsobeno například stresem. Zkuste se proto první dny nebo týdny vyhýbat náročným situacím. Kromě neodolatelné chuti na cigaretu se můžete potýkat i s dalšími abstinenčními příznaky, jako je bolest hlavy, podráždění či nabírání na váze.

Zařaďte proto do svého plánu také krátké aerobní cvičení.

Pravidelný jogging vám pomůže vyčistit nejen vaši hlavu, ale i plíce. Budete se cítit plní energie a nutkání zapálit si pomalu zmizí.

S odbornou pomocí
Pro větší úspěšnost odvykání se můžete obrátit i na odborníky. To je důležité hlavně pro silné kuřáky zvyklé kouřit třeba i krabičku denně. Pomoci jim mohou i různé nikotinové náhražky jako žvýkačky, náplasti nebo i v současnosti populární e-cigarety. S těmi však opatrně. Někteří experti varují před nejasným obsahem jejich náplní. Velmi úspěšným způsobem je například i psychoterapie, která pomáhá odbourávat zažité rituály spojené s kouřením. Vždy byste ale měli volit takovou cestu, která vám nejvíce vyhovuje.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Máte časté bolesti? Pomůže vám silná káva!