tvůrčí psaní

Rozvíjejte svou kreativitu pomocí tvůrčího psaní

Život, Životní styl
Už jste vyzkoušeli tvůrčí psaní? Skrze slova je možné tvořit fantastické příběhy. Nemusíte hned napsat bestseller. Psaní může být i skvělou formou terapie, kdy poznáte sami sebe a vyjádříte své myšlenky i emoce. Přinášíme vám několik tipů, jak s psaním začít.

Možná také patříte k těm, kteří si běžně píšou jen nákupní seznamy a delší text naposledy psali při maturitní slohové práci. Možná potřebujte zlepšit své vyjadřování v práci nebo máte plnou hlavu myšlenek. Tvůrčí psaní vám může pomoct myšlenky utřídit a posunout se dál.

Co je tvůrčí psaní

Tvůrčí psaní je disciplína, která podporuje naši kreativitu a rozvoj fantazie. Je také důležitým nástrojem pro osobní rozvoj. Psaní umožňuje vyjádřit naše myšlenky, pocity, nápady a zkušenosti, čímž nám pomůže pochopit náš vnitřní svět.

Funkce tvůrčího psaní

Psaním můžeme přicházet na nové způsoby řešení problémů. Tím, že si je napíšeme na papír, uvidíme problém z jiné perspektivy. Tvůrčí psaní může být také formou relaxace a terapie. Pomáhá zvládat stres, úzkosti, řešit traumata z minulosti a pomáhá snižovat emocionální zátěž.

V neposlední řadě je schopnost efektivně psát klíčová pro komunikaci ve škole či v práci. Pravidelné psaní zlepšuje komunikační schopnosti, zvyšuje schopnost učení a paměť.

Jak začít psát?

Chcete si už dlouho začít psát deník, ale když před sebe položíte tužku a papír, najednou vám to nejde? Je to naprosto normální. Prostě začněte cokoliv psát. Čím více budete psát, tím vám zaznamenávání myšlenek půjde lépe. Je jedno, že vám to přijde nesmyslné nebo trapné. Začít je klíčem k úspěchu tvůrčího psaní.

Velmi důležitá je pravidelnost. Čas na psaní si zapište do diáře a dodržujte ho. Tím si vytvoříte návyk a psaní se pro vás stane součástí vašeho života. Nemusíte psát dlouhé pasáže a každý den trávit psaním několik hodin. I pár slov se počítá.

Také si pište deník a zaznamenávejte do něj všechno. Myšlenky, nápady, pozorování a zkrátka cokoliv, co vás během dne napadne. I zdánlivá maličkost může být zdrojem inspirace pro velký příběh.

Vyzkoušejte neobvyklé formáty tvůrčího psaní

Psaní nemusí být jen o poezii a beletrii. Můžete to zkusit úplně jinak. Vyzkoušejte různé styly a žánry, jen tak zjistíte, který styl psaní je ten váš.

Haiku
Znáte haiku? Je to tradiční japonská forma poezie, která má tři řádky s určitým počtem slabik (5–7–5). Haiku se zaměřuje často na krásy přírody nebo silné emoce. Jeho zakladatelem je nejznámější japonský básník Macuo Bašó.


Buddhistický obřad.
Vycházím z temna chrámu.
Oh! Květy třešní!
Autorem textu je Macuo Bašó.


Kaligram
Je typický pro avantgardu, známými autory kaligramů jsou Apollinaire nebo Seifert. Kaligram propojuje literaturu a výtvarné umění. Je to báseň, jejíž písmena či slova jsou uspořádána typograficky do obrazce, který vyjadřuje téma samotné básně.

kaligram
Autorem kaligramu je Guillaume Apollinaire.

Anafora
Označuje opakování slova nebo fráze na začátku několika po sobě jdoucích vět. Opakování má sloužit ke zdůraznění nějaké myšlenky, často se využívá v poezii k posílení emocionálního efektu. Příkladem anafory je například:


„V noci slyšíme hvězdy, v noci slyšíme ticho, v noci slyšíme svůj vlastní dech.“


metody tvůrčího psaní

Tvůrčí psaní podle Arnošta Lustiga

Dana Emingerová je spisovatelka, novinářka a lektorka kurzů tvůrčího psaní. Osvojila si metodu tvůrčího psaní v duchu motta „Psaní nesmí být nuda“ od Arnošta Lustiga. Před lety společně vedli kurzy pro zaměstnance korporátů, kteří se potřebovali naučit smysluplně vyjadřovat písemnou formou. Tato metoda je postavena na zpětné vazbě a během krátké doby s její pomocí lze pochopit literární pravidla a udělat velký pokrok.

Do hodin tvůrčího psaní nosil Lustig své texty, které chtěl od studentů okomentovat. Každý musel říct, jak na něj jeho text působí. Díky této metodě může každý na bezpečné půdě zjistit, jestli jeho text působí na čtenáře tak, jak autor zamýšlel. Upřímná zpětná vazba autora posune o velký kus vpřed.

Celý rozhovor s Danou Emingerovou nejen o tvůrčím psaní si můžete poslechnout v podcastu Lepší život.

Jak se zbavit tvůrčích blokád

Může se stát, že člověku brání vlastní blok či omezení a v samotné tvorbě se mu nedaří nebo nepostupuje tak, jak by si představoval. Důležitým úkolem tvůrčího psaní je právě odstranění a překonání těchto blokád, které se mohou dostavit v jakékoliv fázi procesu psaní.

  • Emoční blokády – příčinou může být strach z nedostatku talentu, lenost, nedostatek času, chybějící vůle riskovat
  • Kognitivně podmíněné blokády – podílejí se na nich kulturní stereotypy, výchova, vzdělání – už jako malí jsme slýchávali, že umělci jsou chudí, věčně opilí, nestálí, berou drogy atd.

V knize Tvůrčí psaní: malá učebnice technik tvůrčího psaní Zbyňka Fišera se dočtete o fenoménu psaní jako prostředku k poznání nebo k vyjádření svých názorů a pocitů. Dozvíte se o technikách tvůrčího psaní, tvůrčím myšlení nebo tvorbě literárního textu. Zbyněk Fišer také popsal příčiny blokád tvůrčího psaní a způsoby jejich odstranění.


Zde je několik příkladů:

Příčina blokády Odstranění blokády
1. Nevhodné téma Vyberte jiné, přiměřené téma
2. Nezajímavé téma Vyberte jiné, náročnější téma, nebo vysvětlete jeho význam a přínos
3. Neznalost tématu nebo žánru Vyberte přiměřené téma nebo dodejte informace k tématu
4. Nesrozumitelné zadání Stanovte (vyžádejte si) preciznější zadání a cíl
5. Nová tvůrčí metoda Zbavte se stresu a novou metodu cvičte, když jste uvolnění, bez důrazu na konečný výsledek
6. Citové rozrušení Přerušte práci, pokračujte až po zklidnění
7. Únava, indispozice Přerušte práci, odpočiňte si
8. Nevhodné podmínky práce Stanovte si místo, čas, interval, způsob psaní tak, aby vám to vyhovovalo

 

Ať už chcete psát blog, cestopis, článek do novin, pracovní zprávu, rodinnou kroniku, nebo jen tak do šuplíku, nebojte se toho a hlavně pište. Trénink dělá mistry!

Foto: Pexels.com