Nebezpečí únavy za volantem a jak s ní bojovat

Auto a mobilita
Stává se vám, že bojujete se spánkem, když zrovna sedíte za volantem? Bohužel, spánek dokáže přepadnout i nejlepšího řidiče. Otvíráte okna a zesilujete rádio – tyto triky nefungují? Pak pro vás máme tipy, jak zvládnout ospalost, abyste neohrozili bezpečnost svou i všech ostatních.

S únavou při jízdě má zkušenost téměř každý řidič. Většinou tento pocit zažívají řidiči při jízdách v ranních nebo pozdních večerních hodinách. Pokud urazíte mnoho kilometrů, brzy pocítíte stav doprovázený nepříjemným pocitem v žaludku, který je způsoben strachem z toho, co se stane, když usnete za volantem.

Není vždy jednoduché určit, kdy už jste za volantem unaveni nad hranici svých možností. Tady pro vás máme pár signálů, kdy je čas zastavit u krajnice a odpočinout si: 

  • obtížné zaostřování, časté mrkání nebo pocit těžkých očních víček 
  • snění s otevřenýma očima, nesoustředění se 
  • problémy vzpomenout si na posledních několik kilometrů, míjení výjezdů a dopravních značek 
  • časté zívání 
  • vyjíždění z jízdního pruhu, nedodržování bezpečné vzdálenosti 
  • pocit neklidu a podráždění 

Při těchto příznacích musíte řešit, jak se s únavou vypořádat – rocková hudba hraje z rádia naplno, všechna okna jsou otevřená dokořán. Obecně převládá názor, že takto únavu řeší většina řidičů. Ale nedávný průzkum společnosti Telegraph ukázal, že ve skutečnosti tito lidé patří k menšině. Což je dobrá zpráva.  

Celkem 1094 řidičů bylo dotázáno na jejich postoji k širokému okruhu otázek, které zahrnovaly i otázky ohledně únavy za volantem. 88 % řidičů uvedlo, že nikdy nebo jen stěží bojovali s tím, aby zůstali při jízdě ostražití. Ti, kteří se k únavě přiznali, prohlásili, že se s ní potýkají „poměrně často“ nebo „často“. 

Navíc, když jsou řidiči dotázáni na faktory, které s největší pravděpodobností souvisí s jejich nedodržováním dopravních pravidel, pouze 5 % řidičů jmenuje únavu – což z ní činí nejméně zastoupenou kategorii.  

Dále se respondenti shodují na tom, že optimální čas pro řízení je mezi 9:00 a 13:00. A čas, který nazvali druhým nejhorším pro řízení, je od 13:00 do 17:00. „Tento čas je jedním ze dvou intervalů nejčastěji spojovaným s dopravními nehodami způsobenými únavou (druhý je od 2:00 do 6:00),“ říká doktorka Samantha Jamson, výzkumná pracovnice řidičů Bezpečnosti na univerzitě v Leedsu. „Lidé mají tendenci k únavě po obědě. Je zajímavé, že řidiči v průzkumu tuto skutečnost nerozpoznávají. To by mohlo být z různých důvodů,“ dodává. Jedním z důvodů nesprávné představy o únavě je, že většina lidí nemusí odpoledne řídit, takže si nejsou vědomi, jak těžké musí být zůstat ostražití při řízení. 

A jak tedy s únavou bojovat? „Je velmi důležité, abyste zůstali v pohotovosti při jízdě a nedovolili, aby únava byla silnější,“ radí Adam Beckett, ředitel návrhů pro pojišťovny. Klíčové podle něj také je plánovat cestu na dobu, kdy nebýváte unavení, je-li to možné. Další věc je dělat přestávky na dlouhých cesty každých pár hodin. „Udržujte chladnější teplotu v autě a mějte zapnuté rádio – to vám pomůže zůstat ve střehu,“ dodává. 

Další rady proti únavě během řízení: 

  • Odpočinek před jízdou. Krátké zdřímnutí před jízdou vám může pomoci při nedostatečném spánku v noci 
  • Odpočinek v polovině jízdy. Pokud se cítíte unavení během jízdy, zastavte se na krátké zdřímnutí alespoň 20 minut. Ujistěte se, že jste na bezpečném místě a pamatujte, že po probuzení se budete 15 minut cítit omámení. 
  • Systém Buddy. Na dlouhých cestách je bezpečnější jezdit s přítelem. Každé 2 hodiny se s přítelem vyměníte a můžete si odpočinout. 
  • Žádný spěch. Lepší je do cíle dorazit bezpečně než včas. 
  • Žádný alkohol. Dokonce i velmi malé množství alkoholu zvýší ospalost. 
  • Nejezděte mezi půlnocí a 6:00. Vzhledem k biologickému rytmu vašeho těla je to doba, kdy je ospalost nejintenzivnější.
  • Pití kofeinu. Kofein zlepšuje ostražitost, ačkoliv si musíme uvědomit, že účinky kofeinu po několika hodinách vyprchávají.