Nejlepší rada na zlepšení vaší výkonnosti po ránu zní jednoduše: Snížte příjem kofeinu a nezabíjejte tak svou produktivitu. To se pro milovníky kávy snadněji řekne, než udělá. Ale naštěstí existuje řada dalších alternativ.
Pokud chcete přestat být závislí na kávě, zkuste to třeba s pomocí zeleného čaje. Ten obsahuje tein, který vás nabudí podobně jako káva. Látky v zeleném čaji navíc dokážou stimulovat mozek a vy jste tak schopni se déle soustředit. Studie publikovaná v časopise Psychopharmacology také zjistila, že zelený čaj napomáhá zlepšování paměti.
Zelený čaj má mnoho druhů. Mezi ně například patří tradiční japonská Matcha. Ta je bohatá na vlákninu a aminokyseliny. Doporučuje se jako zdroj energie a fyzické i psychické pohody. Matcha je dokonce až desetkrát účinnější než sypané zelené čaje, protože je připravována z velmi najemno umletých lístků čajovníku. Kromě výluhu totiž konzumujete i samotné lístky. Oproti kávě se energie z Matchi uvolňuje postupně po dobu čtyř až šesti hodin a je tak pro naše tělo šetrnější.
Možná by vás to nenapadlo, ale po ránu vás dokáže nastartovat i obyčejná voda s citronem. Rozhodující roli hraje kyselina citronová. Posiluje imunitní systém, vyrovnává hladinu pH a vyplavuje nahromaděné toxiny, čímž pomáhá zvýšit hladinu energie. Pokud se chcete ráno nakopnout, vypijte ideálně šálek teplé citronové vody.
Jako poslední musíme zmínit i populární Yerba maté. Sušené a drcené lístky cesmíny paraguajské pochází z Argentiny, Brazílie a Paraguaye. Maté je přírodní stimulující nápoj, který neobsahuje žádné konzervanty a podobné problematické látky, jako je tomu u průmyslově vyráběných energiťáků. Hodí se jak pro studenty, tak pro ty, kteří potřebují energii a být dlouho vzhůru, například řidiče. Navíc nemá žádné nežádoucí účinky, jako je bušení srdce, vysoký tlak, nervozita nebo podráždění žaludku, což často způsobuje právě káva.
Základem každého úspěšného dne je však především kvalitní spánek. Jeho nedostatek je pro naše tělo nebezpečný. Unavení děláme více chyb, klesá naše výkonnost i schopnost soustředit se. Pokud spíte méně než sedm hodin denně, zamyslete se. Žádné nakopáváky vás před klimbáním na pracovní schůzce nebudou zachraňovat věčně.