Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak poskytnout první pomoc při dopravní nehodě

Auto a mobilita
Jak se jezdí na kole, to prý nikdy nezapomeneme. S první pomocí při dopravní nehodě to ale není tak snadné. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat. Na „googlení“ totiž pak už není čas.

Prvním krokem při dopravní nehodě je zajištění místa nehody. V první řadě dbejte vždy na vlastní bezpečnost! Pokud jedete kolem a zastavujete, abyste pomohli, odstavte svoje auto, je-li to alespoň trochu možné, na bezpečném místě nejméně 50 m za nehodou a rozsviťte výstražná světla.

– oblékněte si reflexní vestu, ještě než vystoupíte z auta
– vezměte z auta telefon, lékárničku, eventuálně hasicí přístroj, výstražný trojúhelník
– umístěte výstražný trojúhelník před místo nehody – na dálnici minimálně 100 m před nehodou – obecně zvolte místo tak, aby přijíždějící vozidla měla včas možnost bezpečně zastavit
– vyhodnoťte stav havarovaného vozidla – hrozí-li požár, zvažte použití hasicího přístroje
– zapojte další svědky nehody – rozdejte úkoly: řízení dopravy, volání na tísňovou linku atd.

Jak poskytnout první pomoc

Není čas na dlouhé rozmýšlení, ale je dobré se nejprve uklidnit několika hlubokými nádechy a výdechy, obhlédnout situaci, zkusit vyhodnotit největší rizika, zjistit, kolik je raněných a kdo je na tom nejhůře.

U všech kroků dbejte hlavně na vlastní bezpečnost, při podání první pomoci používejte jednorázové gumové rukavice.

1. Přivolejte pomoc
Volejte tísňovou linku záchranné služby 155. Snažte se jim sdělit to nejdůležitější – svoje jméno a číslo, co a kde se stalo, počet postižených a jejich stav, popis zranění. Operátor záchranné služby vám bude klást otázky ohledně stavu raněných a pomůže s tím, jak dál postupovat. Zůstaňte na příjmu, může se stát, že vám z dispečinku budou volat zpátky!

2. Zastavte krvácení
Zaměřte se na zranění se silným krvácením. V případě tepenného krvácení může člověk zemřít do pár minut. K zastavení krvácení použijte tlakový obvaz, tlak prsty přímo do rány, výjimečně škrtidlo.

3. Zjistěte stav vědomí
Oslovte zraněného, případně s ním zatřeste. Pokud nereaguje, je v bezvědomí a vy musíte rychle jednat.
– dýchací cesty uvolněte záklonem hlavy a zvednutím brady (u dětí do 1 roku hlavu nezaklánět)
– pokud je zraněný v autě, proveďte tento úkon tam
– jestliže postižený dýchá (zjistíme poslechem, pohledem – během 10 vteřin se alespoň dvakrát nadechne), ponechte ho ve vozidle za stálého uvolnění dýchacích cest
– pokud nedýchá nebo si stavem dechu nejste jisti, pokuste se postiženého z auta vyprostit

4. Vyprostěte zraněného z vozidla
Vyprošťování provádějte jen tehdy, je-li potřeba provést resuscitaci, hrozí-li další nebezpečí nebo se jinak nemůžete dostat k dalším poraněným. Pokud nic ze zmíněného nenastalo, zraněný dýchá a situace je bezpečná, nechte raději vyproštění na profesionálech.

Při vyprošťování byste měli být obzvláště opatrní. Snažte se zamezit pohybu hlavy a rotaci páteře zraněného, když s ním hýbete. Ve většině případů se při poskytování první pomoci doporučuje tzv. Rautekův chvat. Zaklíněné pasažéry raději pouze udržujte při vědomí a počkejte na hasiče.

5. Resuscitujte
Pokud raněný nereaguje a nedýchá, zahajte nepřímou srdeční masáž.
– položte ho na záda na pevný podklad
– u dospělého stlačujte hrudník uprostřed na spojnici bradavek s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky asi 1/3 hrudníku – rytmus je podobný jako u písničky „Rolničky, rolničky“ nebo hitovky od Bee Gees „Stayin’ Alive“
– pokud jste proškolený záchranář, provádějte umělé dýchání v poměru 30 stlačení : 2 vdechy
– nepřestávejte, dokud se oživovaný neprobere nebo si ho nepřevezme lékař

U dětí je situace trochu jiná a vdechy hrají při jejich resuscitaci o něco větší roli než u dospělých. Tuto techniku byste se ale ideálně měli naučit od odborníků na kurzu první pomoci. Pokud si na vdechy netroufáte, provádějte pouze stlačování hrudníku (100 stlačení za minutu). Pokud si na vdechování u dětí troufáte, postupujte následovně:
– u dítěte začněte 5 umělými vdechy – vdechujte tak, aby se dítěti zvedl hrudník jako při normálním nádechu
– u dětí do 1 roku dýchejte do úst i nosu zároveň – objem vzduchu by měl odpovídat zhruba vašim ústům – nesnažte se tlačit proti odporu
– u dětí nad 1 rok jednou rukou udržujte hlavu v mírném záklonu, druhou rukou lehce zacpěte nos – vdechujte pouze do úst a opět se nesnažte vdechovat víc, než je třeba pro normální zvednutí hrudníku
– stlačujte hrudník podobně jako u dospělého – uprostřed na spojnici bradavek, do hloubky 1/3 hrudníku, v rytmu písničky „Rolničky“
– proveďte 30 stlačení, následně 2 vdechy
– nepřestávejte, dokud se oživovaný neprobere nebo si ho nepřevezme lékař

Provádění resuscitace je velmi fyzicky náročné. Jsou-li s vámi na místě další osoby, střídejte se ve stlačování hrudníku po 2 minutách.

6. Minimalizujte šok poraněného
Přecházíme k poslednímu bodu toho, jak poskytnout první pomoc. Nyní se dostáváme z toho nejhoršího. To, že je člověk v šoku, poznáte podle slabě hmatatelného tepu, zrychleného povrchního dýchání, bledosti nebo studeného potu. Pokud tato situace nastane:
– položte poraněného na záda
– přikryjte ho fólií nebo jinak zajistěte teplo
– pokud má žízeň, pouze zavlažujte rty
– léky nepodávejte
– komunikujte se zraněným a říkejte mu, co a proč děláte
– snažte se ho uklidnit a vyčkejte příjezdu záchranné služby

No, a je to za námi! Pokud se bojíte, že něco z toho zapomenete, vytiskněte si do auta leták od BESIPu, koukněte na video od Záchranného kruhu, které jasně shrnuje důležité kroky, anebo se rovnou přihlaste na kurz první pomoci, třeba ten od ZDrSEM s názvem První pomoc zážitkem.

Tipy na poskytnutí první pomoci

APLIKACE ZÁCHRANKA

I seberacionálnější jedinec může ztratit hlavu a zapomenout, jak poskytnout první pomoc, při pohledu na ohnuté plechy, lidi v nepřirozených polohách a krev. Proto je nedocenitelným pomocníkem aplikace Záchranka, která pomocí jednoho delšího stisku displeje zavolá Zdravotnickou záchrannou službu a sdělí operátorům vaše jméno, číslo a místo. Ne každý je králem zeměpisu a popis typu „na cestě z Prahy do Plzně mě navigace po půl hodině zavedla přes okresky někam do lesa“ přece jenom není nejpřesnější.

aplikace Záchranka

Nemáte-li aplikaci, volejte záchrannou službu na čísle 155. Snažte se jim sdělit to nejdůležitější – svoje jméno a číslo, co a kde se stalo, počet postižených a jejich stav, popis zranění. Hlavně zůstaňte na příjmu, může se stát, že vám z dispečinku budou volat zpátky!

Taky si při výčtu těchto informací říkáte, že si raději naistalujete tu aplikaci? My taky!

TÍSŇOVÁ LINKA 155 vs. 112

Pokud jde o ohrožení zdraví nebo života, vždy je lepší jako první volat přímo na linku záchranné služby 155.

Ušetříte tím drahocenný čas, protože operátoři na této lince vás okamžitě mohou navádět, jak poskytnout první pomoc, a mezitím zalarmují i ostatní potřebné složky integrovaného záchranného systému.

Tísňová linka 112 slouží jako přepojovatelka na záchranku, hasiče i policii. Užitečná je v případě, že nemáte signál, jste cizinec, jiné číslo neznáte nebo je váš mobil bez SIM karty.

A na závěr poslední špetka motivace. Když vědomě neposkytnete první pomoc po dopravní nehodě, hrozí vám až dva roky odnětí svobody. Když ji ale poskytnete správně, můžete někomu zachránit život. A to už za to stojí!

Foto: Pexels.com, Play.google.com