Na jaké nápoje se těšit a jakým se naopak vyhnout? Co je to ten „bakšiš“ a na co si dát pozor při kontaktu s domácími? Máme pro vás praktické rady a tipy, které vám na dovolené v Egyptě ušetří peníze, nervy a snad i zdraví.
Cestovní doklad je základ. Zkontrolujte si včas, že máte platný pas a zbývá ještě minimálně půl roku do jeho úplného vypršení. V případě cesty do Egypta je potřeba žádat také o vízum. Pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, zařídí vám víza sama. Pokud ne, je to čistě na vás. Vízum s platností 1 měsíce si můžete pořídit jednoduše online alespoň 7 dní před odletem, nebo ho zakoupit po příletu na letišti v Káhiře, Hurgádě a Marsa Alam. Výjimkou je pak Sinajský poloostrov s letovisky jako Šarm aš-Šajch nebo El-Aríš, kde žádné vízum nepotřebujete. Pobyt zde ale nesmí být delší než 14 dní.
Po příletu do Egypta dostanete také příletovou kartu, kterou je potřeba vyplnit a odevzdat při bezpečnostní pasové kontrole. To samé je potřeba udělat při odletu, kdy vyplníte naopak odletovou kartu a odevzdáte ji při vstupu na letiště opět při pasové kontrole.
Bezpečnostní tip pro vás: Udělejte si kopie svých cestovních dokladů a mějte je uložené v jiném zavazadle pro případ ztráty nebo krádeže.
Jakou měnou se v Egyptě platí?
Oficiální měnou je egyptská libra, která se dělí na 100 piastrů. Je to podobné jako s českou korunou, kterou také dělíme na 100 haléřů. Jedna egyptská libra se tak rovná přibližně necelé tři čtvrtě jedné české koruny. Peníze si můžete směnit jak v České republice, tak i na recepci hotelu v Egyptě, tam však doporučujeme měnit eura, a ne české koruny.
Jak se domluvím?
Úředním jazykem v Egyptě je moderní standardní arabština. Je možné, že během dovolené uslyšíte také takzvanou egyptskou arabštinu, která je dialektem moderní arabštiny. V turistických střediscích ale nebudete mít problém se domluvit anglicky. Někdy je možné využít i francouzštinu nebo němčinu. Samozřejmě se můžete dostat na místa, kde žádné z mezinárodních jazyků nevyužijete, protože angličtina není moc rozšířená mezi běžnými obyvateli. Určitě si ale nějak poradíte, i kdyby to mělo být takzvaně pomocí rukou a nohou.
Jakou mám mít koncovku adaptéru do zásuvky?
V tomto je Egypt bezproblémový. Nemusíte s sebou brát žádný adaptér do zásuvky, protože zde využívají stejně jako v Evropě zásuvku typu C. Jediný rozdíl je, že v zásuvce nemají uzemňovací kolík. To však nikterak neovlivňuje vaši elektroniku a už vůbec ne vaši bezpečnost. Je třeba jen větší trpělivosti, protože Egypt není příliš rozvinutá země a nemá úplně stabilní elektrickou síť.
Co je zakázáno dovážet do Egypta?
Chcete-li si užít klidnou dovolenou, raději dejte na naše rady. Egypt má přísný zákaz dovozu potravin, jídlo proto raději snězte v letadle ještě před příletem. Zákaz se týká také dovozu alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Za držení drog se v Egyptě udělují velmi přísné tresty, které mohou znamenat až desítky let ve vězení.
Jak může mou dovolenou ovlivnit náboženství?
Většina obyvatel Egypta se hlásí k islámu a pojí se s tím také specifická pravidla. Co se týká jídla, v Egyptě jen tak neseženete vepřové maso, to je v muslimských zemích přísně zakázané. Platí to tak ve všech restauracích i hotelích. Islám také zakazuje konzumaci jakýchkoliv alkoholických nápojů. Ty ale naopak seženete v jakémkoliv turistickém letovisku. Můžete si koupit pivo, víno, místní likéry či pálenky.
Náboženství v Egyptě ovlivňuje také způsob oblékání. Především ženám se z bezpečnostního hlediska doporučuje, aby mimo turistické oblasti měly zahalená ramena a pro jistotu i celé nohy. Je to jediný způsob, jak se vyhnout nepříjemné pozornosti spojené s pokřikováním nebo pohvizdováním ze strany místních. Ženy by vždy měly chodit v doprovodu muže nebo ve větších skupinkách.
Zvyky v Egyptě: Co je to bakšiš?
Bakšiš je v Egyptě rozšířeným zvykem a jedná se o spropitné, které místní očekávají za sebemenší službu, například i za drobnou radu. Bakšiš nemusí být jen finanční odměna, ale třeba i magnetka nebo přívěsek z místa, odkud pocházíte. Pozor si dávejte také na to, o čem se s místními bavíte. Jsou témata, kterým je dobré se zcela vyhnout. Patří k nim zejména náboženství, ale například také cokoli spojeného s Izraelem. Respektujte místní způsob života a radši nedrážděte hada bosou nohou.
Tip pro vás: Fotografování je v Egyptě zapeklité. V průběhu dovolené nesmíte fotografovat letiště, dopravu ani nic, co má co dočinění s místní policií, vojenskými objekty nebo jejich posádkami. Dokonce tu platí přísný zákaz fotografování na některých historických místech.
Co vyzkoušet v Egyptě a co radši ne?
Máme pro vás tři tipy na nápoje, které byste na své dovolené měli rozhodně vyzkoušet. První specialitou je káva s kardamomem, kterou na některých místech vaří přímo v horkém písku. Další nápoj, který stojí za pozornost, je místní mátový čaj. Vyzkoušejte ale také tradiční ibiškový, má spoustu pozitivních zdravotních účinků. Zabraňuje například usazování krevního tuku na stěnách cév a snižuje tak riziko vysokého cholesterolu. Milovníci dobrého jídla se v Egyptě mohou těšit na mnoho místních specialit, například kebab nebo jídlo jménem shawarma. Jde o tenké kousky grilovaného masa často zabalené v chlebu pita se zeleninou a omáčkou.
Pozor: V Egyptě nikdy nepijte vodu z kohoutku, mohly by vás zastihnout nepříjemné střevní potíže. Mějte proto vždy u sebe dostatek kupované balené vody. Pro větší bezpečí si raději odepřete také nápoje s ledem či zmrzlinu prodávanou přímo na ulici.
Doufáme, že jsme vás příliš nevyděsili. Pokud v Egyptě dodržujete základní pravidla, rozhodně se nemáte, čeho obávat. Užijte si dovolenou s jedinečnou kulturou, historickými památkami, krásnými plážemi a výborným jídlem. Šťastnou cestu!
Foto: Pixabay.com, elsharawy