cyklovýlety

Kam v Česku a na Slovensku za nejlepšími rodinnými cyklovýlety

Za hranicemi
S letními prázdninami nastává čas pořádně provětrat oblíbený bicykl. Nebojte se, nebudeme se nijak dřít, jde o tipy pro celou rodinu včetně ratolestí na kolečkách.

Hravě s kolem na Moravě 

Legendární mezi cyklisty je jižní Morava. Najdete tu především rovinu, která malým dětem svědčí nejvíce. A rodičům zase svědčí malebné sklípky, kde se – zdůrazňujeme, že až po výletě – dá krásně osvěžit a ochladit z horka.

Nabízí se zejména Lednicko-valtický areál. Jeho obrovské parky se spoustou rybníků, kapliček, loveckých zámečků a dalších zajímavostí vám poskytnou i krásná zákoutí na zastávku a třeba piknik s dětmi. Pro milovníky dramatických vyhlídek je jako dělaný národní park Podyjí, kde najdete krásné vinice a ve vodě třeba spatříte i volně žijící vydry. 

Nejen koně u Třeboně 

Příjemné rovinky vhodné pro rodiny s nejmenšími dětmi najdete i v Čechách. Takovou typickou plackou je například Třeboňsko. Přítomnost velkých rybníků příjemně chladí okolí a umožňuje spoustu romantických zastávek.

Přítomnost velkých rybníků příjemně chladí okolí a umožňuje spoustu romantických zastávek.

Začněte u rybníka Svět přímo v Třeboni a uvidíte, kam až se po okruhu s dvaadvaceti informačními tabulemi dostanete. Výhodou pro malé pasažéry je, že pojedete většinou po málo frekventovaných asfaltových i lesních cestách a kolem hrází rybníků. V jižních Čechách stojí za cyklovýlet i stezka vedoucí kolem zámku Červená Lhota, kde si můžete odpočinout a dát si něco dobrého k snědku.

Hurá za Mikešem 

Ještě dále na jih se vyplatí s kolem vyrazit na Lipno, které poskytuje opravdu pestrou paletu možností, jak si pořádně zašlapat, užít si přírodu a zažít po cestě i další zábavu. Jednou z možností je jezerní stezka, kterou lze kombinovat s koupáním, dětskými atrakcemi nebo třeba odbočkou na bobovou dráhu či například jízdou na lodi přes jezero.

Hezké cyklostezky nejdete i v těsné blízkosti Prahy. Pro děti se velice hodí trasa za malířem Ladou do Hrusic. Vydejte se po stopách kocoura Mikeše a dalších postav z ladovského světa – začnete i skončíte v Mnichovicích. Mezi Hrusicemi a Ondřejovem na vás čeká jediný kopec, kde budete s dětmi asi chvíli tlačit. Odměnou vám pak bude zastávka v ondřejovské hvězdárně.

Hezké cyklostezky najdete i v těsné blízkosti Prahy.

Další klasickou trasou, která je blízko Prahy, je ta po břehu Labe mezi Poděbrady a Nymburkem. V Poděbradech lze prožít trochu lázeňské atmosféry na kolonádě, v Nymburku čepují vynikající postřižinské pivo.

Na Slovensku za vodopádem

Jednou z nejkrásnějších tras na Slovensku je CykloKorytnička, vedoucí v místech, kde jezdil vláček Korytnická mezi Ružomberkem a lázněmi v Korytnici. Doslova po pár kilometrech navštívíte folklorní osadu Vlkolínec, zapsanou do seznamu UNESCO. V obci Podsuchá pak můžete po krátké odbočce dojet k Brankovskému vodopádu, nejvyššímu vodopádu v Národním parku Nízké Tatry, který padá z výšky 55 metrů. V Korytnici pak na závěr ochutnejte léčivý minerální pramen s vysokým obsahem železa.

CykloKorytničkou dojedete až k Brankovskému vodopádu, nejvyššímu vodopádu v Národním parku Nízké Tatry, který padá z výšky 55 metrů. 

Na kole kolem zámků a hradů
Pokud máte rádi historické památky a vodní toky, zvolte cyklostezku podél Váhu zvanou Hradní cyklotrasa. Je pohodlně rovná i široká. Jediné stoupání vás čeká, pokud si budete chtít zblízka prohlédnout trojlístek středověkých hradů Budatín, Strečno a Starhrad. Zejména Budatínský hrad s rozsáhlým parkem uchvátí oko a na rozdíl od zbývajících dvou hradů není na vysokém kopci. Stoupání si můžete nahradit třeba výšlapem na přístupnou hradní věž s vyhlídkou.  

Cyklostezka vede také kolem Areálu vodních sportů, kde se nachází dětské hřiště a skatepark. Strečno zase nabízí klasickou komentovanou prohlídku s množstvím zajímavostí. Pokud vám budou síly stačit, pokračujte až ke Starhradu, kde se pokocháte nejkrásnějším výhledem na okolí včetně domašínského meandru, kde Váh tvoří obrovský říční oblouk v podobě písmene U.

V  Trenčíně za Báthory 

Co se týká okolí a přírody, snad nejkrásnější a zároveň pro děti velmi přístupnou je Belianská cyklotrasa. Spojuje Spišskou Belou s Tatranskou kotlinou a je bez velkých stoupání. Snadno ji zvládnou děti na menším kole nebo vy s připojeným vozíkem pro nejmenší potomky.

Přístřešky s lavičkami, které jdou brzy po sobě, můžete využít k občerstvení a odpočinku. V Tatranské kotlině můžete navštívit Belianskou jeskyni a zastavit se na dětském hřišti, které se nachází poblíž Belianského rybníka.

V Tatranské kotlině můžete navštívit Belianskou jeskyni, dětské hřiště i nedaleký rybník.

Znáte pověstnou hraběnku Báthory? Zkuste trasu nazvanou podle ní – Bátoričkin cyklookruh v Trenčíně. Začnete v obci Podolí, kde nesmíte vynechat Park miniatur. Vy i vaše děti se tu můžete nechat okouzlit osmdesáti modely zámků, hradů, kostelíků i domů významných osobností. To vše pod širým nebem, díky čemuž můžete klidně tlačit kolo vedle sebe, nebo na něm dokonce během prohlídky sedět. 

Vzato kolem a kolem, nejlepší je jet kolem na kole 

Ať už v Čechách, nebo na Slovensku, cykloturistika s rodinou může být základem opravdu zábavné dovolené nebo víkendového výletu. Aby to tak zůstalo i v případě nehody či defektu, je dobré myslet na pojištění či asistenci. Jak úrazové či cestovní pojištění, tak stále využívanější cykloasistenci si dnes můžete snadno sjednat i online.