Agresivita za volantem může zabíjet. Jak se s ní vypořádat?

Auto a mobilita
S troubením, vybržďováním nebo problikáváním se pravděpodobně setkal každý řidič. Podle statistik je agresivita za volantem jednou z častých příčin dopravních nehod. Jak se jí bránit? A co dělat v případě, že vás ostatní na silnicích vytáčejí?

Ve spolupráci s veslařem Ondřejem Synkem, držitelem několika olympijských medailí, jsme pro vás připravili seriál o řízení. Každý měsíc na vás čeká video a článek na některé ze souvisejících témat. Těšit se můžete například na tipy, jak zvládat únavu za volantem, jak se vypořádat s agresivitou ostatních řidičů na cestách či jak si užít rychlou jízdu bezpečně.


Podle průzkumů společnosti BESIP se na silnicích necítí bezpečně v důsledku agresivního chování ze strany ostatních účastníků silničního provozu až 80 % řidičů. Olympionik Ondřej Synek najezdí denně kolem stovky kilometrů a s agresivními řidiči se v provozu setkává často.

Mezi projevy agresivních řidičů patří:

  • troubení
  • rizikové předjíždění
  • vybržďování ostatních
  • nepřiměřeně rychlá jízda
  • nedodržování rozestupů
  • nerespektování dopravních značek
  • slovní nadávky
  • záměrný náraz do vozidla

Příčin agresivního způsobu jízdy je několik. Může jít o člověka, který je dominantní, má potřebu se prosadit, je výbušný či nepřátelský. Dalšími faktory jsou stres, časový pres či dopravní zácpy. Řidiče může rozrušit množství situací. U některých vzbuzuje agresivitu za volantem pomalá jízda, jízda se zapnutými dálkovými světly, gestikulování či pomalejší reakce ostatních.


Typologie agresivních řidičů

Pasivní agresoři: Těmto řidičům dělá radost škodit ostatním. Nechtějí, aby ostatní jeli podle sebe, ale podle nich.

Závodníci: Snaží se do cíle dostat co nejrychleji, i když nepospíchají. Jsou agresivní, pokud jim někdo brání v jejich záměru.

Soudci: Tito lidé se pasují do role „strážců silnice“ a trestají všechny, kdo poruší předpisy. Pokud druzí například jedou rychleji, schválně zapnou dálková světla.

Soutěživci: Silnici vnímají jako závodní trať, snaží se proto být první.

Zdroj: Dopravní psychologie: Šucha Matúš


Jak se chovat?

Jednou za čas se na silnicích s agresivním řidičem potkáte. Konfliktům se dá předcházet takzvaným defenzivním stylem jízdy, což je způsob řízení, kdy přemýšlíte za ostatní. Snažte se předvídat a neprovokujte. Pokud například jedete po dálnici v levém pruhu a vidíte, že řidič za vámi spěchá, uhněte mu.

Dopravní psycholog Michal Walter doporučuje na agresivní řidiče nereagovat. Pravděpodobně si vás přestanou za chvíli všímat. Pokud by mělo dojít k fyzické potyčce, v autě se zamkněte a zavolejte policii.

agresivní řidič

Jste agresivní řidič?

Podle statistik téměř 70 % řidičů přiznává, že je některé situace rozruší a vyprovokují k ostřejšímu způsobu jízdy. Podle psychologa Waltera by zralý člověk a zkušený řidič měl dokázat své emoce ovládnout. Při řízení můžete za volantem nadávat, avšak nikdy si stres nevybíjejte na ostatních řidičích, můžete způsobit fatální dopravní nehodu.

Snažte se předcházet stresovým situacím. Pokud se cítíte silně rozrušení, za volant nesedejte. Vytvořte si časovou rezervu, abyste nemuseli pospíchat. Dělejte si pravidelné pauzy či si pusťte za volantem hudbu, pokud vás uklidňuje.

Naučte se stres a projevy agresivity za volantem ovládat. „Ze zahraničních průzkumu je patrné, že pokud byla provedena terapie a s lidmi se pracovalo, docházelo k pozitivním změnám i na mozkovém CT a člověk si uvědomil, že to, co dělá, je nesprávné a mohl by někomu ublížit,“ říká Veronika Vošická Buráňová z BESIPu. Pokud cítíte, že se vás agresivní jízda týká, vyhledejte odbornou pomoc dopravního psychologa.

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma