Ve spolupráci s veslařem Ondřejem Synkem, držitelem několika olympijských medailí, jsme pro vás připravili seriál o řízení. Každý měsíc na vás čeká video a článek na některé ze souvisejících témat. Těšit se můžete například na tipy, jak zvládat únavu za volantem, jak se vypořádat s agresivitou ostatních řidičů na cestách či jak si užít rychlou jízdu bezpečně.
Pro bývalého veslaře Ondřeje Synka je v autě důležité, aby bylo pohodlné, spolehlivé a mělo dobrý výkon. Přiznává, že například v Německu, kde na některých dálničních úsecích není stanoven rychlostní limit, volí rychlou jízdu.
Nepřiměřená rychlost ale patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. „Čím rychleji jedeme, tím kratší je čas, za který ujedeme nějakou vzdálenost. Když se dostaneme do krizové situace, máme mnohem kratší čas a dráhu, abychom to vyřešili,“ říká Veronika Vošická Buráňová z BESIP.
Tip pro vás: Zjistěte, jaký jste řidič, a vyplňte krátký test, který vám zabere pět minut. Dozvíte se, jací jste za volantem v porovnání s ostatními řidiči a na co byste si měli dát pozor.
Data o nehodách však ukazují, že samotná rychlá jízda není tím největším problémem. Mnohem častěji se stává, že řidiči nepřizpůsobí rychlost aktuálnímu stavu vozovky a provozu. Rychlou jízdu lze se svým autem zvládnout i bezpečně, aniž byste ohrozili sebe nebo někoho dalšího. Rychlost je třeba přizpůsobit svým zkušenostem a schopnostem, stavu vozidla a také je důležité předvídat.
Znejte své vozidlo
Mnoho řidičů netuší, co si se svým vozidlem mohou dovolit. Jedna skupina před každou zatáčkou křečovitě dupe na brzdy, ta druhá pokaždé téměř vyletí z vozovky. Přilnavost automobilu k vozovce závisí na mnoha faktorech: na povrchu, teplotě či dešti.
Je také důležité znát brzdnou dráhu v různých stupních rychlosti. Se svým autem se nejlépe seznámíte v kontrolovaných podmínkách, například na závodním okruhu či tréninkovém polygonu. Tam si můžete dosyta užít rychlou jízdu bezpečně, aniž byste někoho ohrozili.
Nerozptylujte se
Snad ani není nutné říkat, že za volantem nemáte psát zprávy na telefonu a měli byste se plně soustředit na řízení.
Pozor si dejte také na hudbu. Mnoho řidičů netuší, že hlasitá hudba může ovlivňovat pozornost a být nebezpečná. Nemusíte slyšet houkání sanitky, neslyšíte zvuk motoru a hlasitá hudba způsobuje, že přestáváte vnímat okolí a jste méně soustředění. Hudbu tedy klidně poslouchejte, ale ne příliš hlučnou.
Řidičské skladby:
Finanční společnost Moneybarn sestavila žebříček pěti nejvíce a nejméně bezpečných skladeb při řízení.
Mezi nejbezpečnější patří:
Stairway to Heaven (Led Zeppelin), Under the Bridge (Red Hot Chilli Peppers), God’s Plan (Drake), Africa (Toto), Location (Khalid).
Naopak mezi nejnebezpečnější se řadí:
American Idiot (Green Day), Party in the U.S.A. (Miley Cyrus), Mr. Brightside (The Killers), Don’t Let Me Down (The Chainsmokers), Born to Run (Bruce Springsteen).
Předvídejte
Na silnicích je důležité předvídat.
- Jedete-li hustým lesem, počítejte s tím, že vám pod kola může vběhnout zvěř.
- Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly.
- Nevjíždějte rychle do zatáčky, když nevíte, co je za ní.
- Přizpůsobte jízdu stavu vozovky, snižte rychlost v dešti či v husté mlze.
- Dejte si pozor na takzvaný mrtvý úhel zpětných zrcátek, a to především při předjíždění. Pokud se chystáte předjíždět, opakovaně kontrolujte, co se děje za vámi.
Pomalá jízda také škodí
Minimální rychlost na dálnici je zákonem 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích stanovena na 80 km/h. Mimo dálnice minimální rychlost určena není. Zákon o silničním provozu však stanovuje, že řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním. Zvolené tempo jízdy by nemělo obtěžovat ostatní.
Příliš pomalý řidič se může stát nepřímou příčinou dopravní nehody. „Pomalá jízda vyvolává v ostatních projevy agresivního chování. Každý by se měl chovat tak, aby byl provoz plynulý a nepřekážel,“ upozorňuje Vošická Buráňová.
Foto: Pexels.com