Jak tedy posílit imunitu? Změna jídelníčku a přidání nějakého toho pohybu do denní rutiny k posílení imunity není lehkým úkolem, který by každý zvládl s lehkostí. V našem článku vám alespoň přiblížíme, které potraviny byste neměli vynechat. A co se pohybu týče, pusťte se do něčeho, co vás bude skutečně bavit. Snadno si tak na pohyb navyknete!
1. Dobře jezte, spěte a hýbejte se
Imunita je komplexní záležitost a její „spolupráci“ ovlivňuje několik faktorů. Důležitý pro její správné fungování je dostatečný (ale ne nadbytečný) energetický příjem s odpovídajícím množstvím bílkovin, omega 3 mastných kyselin, minerálních látek a vitaminů. K tomu byste měli připojit dostatek spánku a pohybu.
I když víme, že neexistuje žádná všemocná potravina, která by dokázala bojovat proti všem zlořádům napadajícím a oslabujícím naše těla, pojďme si představit ty, které nám na cestě k posílení imunity pomohou o něco více než ostatní.
2. Vyhledávejte vitaminy C a D
Vitamin C najdete nejen v citronu, ale také v červené paprice, šípku, rakytníku nebo rybízu. Obzvláště bohaté na vitamin C jsou bobule acai, díky čemuž bylo toto ovoce označeno jako jedna z trendy „superpotravin“. Pravidelný příjem „céčka“ je mimo jiné skvělý způsob, jak posílit imunitu, a pokud ho v rozumné míře doplňujete, brzy budete jako rybička. Kromě toho zmírňuje únavu, zlepšuje stav cév, dásní a kostí.
Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, kterého je v zimě málo, a tak bychom ho měli doplňovat ve stravě. „Déčko“ najdete v rybách, houbách nebo vejcích. Některé potraviny, jako jsou mléčné výrobky nebo cereálie, mohou být o vitamin D obohaceny.
3. Doplňte vitamin E a antioxidanty
Dalším způsobem, jak posílit imunitu, je také doplňování vitaminu E. Možná se vám při jeho názvu vybaví tolik přetřásaná „éčka“, která slouží jako konzervanty v potravinách. V tomto případě se však většinou jedná o umělé konzervanty, které se používají v průmyslové výrobě. Vitamin E může také sloužit jako konzervant, jedná se však o přírodní látku a na zdraví by nám rozhodně neuškodil.
Přirozeně ho v potravě můžete najít například:
– v lískových nebo burských oříšcích,
– mandlích,
– slunečnicových semínkách,
– v másle a mléce.
Proč má ale schopnost přispívat k udržování čerstvosti potravin?
Vitamin E totiž patří mezi antioxidanty. Antioxidant je látka, která v našem organismu chrání buňky před vysoce reaktivními škodlivými látkami. Ty vznikají v těle samovolně, se zvyšujícím se věkem, během onemocnění, při nezdravé stravě nebo při kouření. Vitamin E uvádí škodlivé látky do méně reaktivních stavů a chrání tak své buňky (případně potraviny). A pokud víme, jak posílit imunitu, chápeme, že i touto pravidelnou konzumací vitaminu tedy prodlužujeme životnost buněk, předcházíme nemocem a můžeme tak zastavit i případné rakovinné bujení.
Mezi antioxidanty patří:
– vitamin C,
– vitamin A,
– vitamin B3,
– minerály selen a zinek,
– karotenoidy.
4. Zařaďte do jídelníčku exotické plody
Batáty, které jsou nyní k dostání téměř ve všech obchodech, mají velmi specifickou nasládlou chuť a jejich konzumace vám pomůže, pokud hledáte snadný způsob, jak posílit imunitu. V české kuchyni na ně ještě nejsme moc zvyklí, ale určitě byste jim měli dát šanci. Obsahují totiž výrazné množství beta karotenu, důležitého antioxidantu a látky, ze které vzniká vitamin A, a vitaminu C – silných bojovníků proti infekcím. Pokud vás představa sladkých brambor na talíři zaujala, ale nevíte, co z nich uvařit, vyzkoušejte například batátové kari s červenou čočkou nebo pečené batáty se zeleninou a tofu.
Grepy, pomela a další citrusy dnes též najdete v každém větším obchodě, a pokud se nenecháte odradit jejich kyselou, občas až nahořklou chutí, odměnou vám bude pořádná dávka vitaminu C. Pravidelná konzumace těchto dobrot vám pomůže posílit imunitu i předcházet chřipce a nachlazení.
5. Konzumujte česnek a cibuli
Další možností, jak posílit imunitu, je také konzumace česneku i cibule. Ty působí jako přírodní antibiotika. Obsahují látky s antibakteriálními, antivirovými a antioxidačními účinky. Obě potraviny jsou nejúčinnější v syrové podobě – zkuste si doma připravit česnekovou pomazánku nebo starý dobrý rajčatový salát s cibulí. V případě, že vám v syrové podobě nechutnají, zkuste vydatnou česnečku nebo cibulačku. Pro jejich přípravu použijte poctivý domácí vývar, který má také blahodárné účinky na naše zdraví.
6. Běžte štěstíčku naproti
Zázračné potraviny, které by vás ochránily před veškerými nemocemi a infekcemi, existují leda v pohádkách. Zdraví prostě musíte jít naproti. Dopřejte svému tělu dostatek spánku, odpočinku, ale také pohybu, a především vhodné a zdravé potraviny. Pokud máte nyní pocit, že vaše strava není dostatečně pestrá, ihned to skočte do supermarketu napravit.
Foto: Pixabay.com