Podle odborníků zvýší výkon naší mysli jednoduchá věc: pití více vody. Tekutiny totiž pomáhají okysličovat celé tělo. To je pak dostatečně prokrvené a může fungovat na plný výkon. Doporučený denní příjem se pohybuje mezi dvěma a třemi litry vody, neslazených nápojů nebo čaje. Pozor bychom si naopak měli dávat na kávu nebo alkohol, které nás zbytečně dehydrují. Prvním znamením, že naše tělo nemá dostatek tekutin, je bolest hlavy, únava či právě problémy s koncentrací.
Cukr není řešení
Mozek spotřebovává velké množství energie, která je nejvíce obsažena v uhlohydrátech. Proto nás při snížené koncentraci, únavě anebo kocovině přepadne často neodbytná chuť na sladké. Lékaři však před jeho nadměrnou konzumací varují. Cukr nakopne náš mozek jen na krátkou chvíli. Bonbony, přeslazené limonády a energetické nápoje fungují jen po omezenou dobu.
Když se hladina cukru vrátí do normálu, touží naše tělo po další dávce. To je spojeno s rizikem obezity nebo třeba propuknutí diabetu.
Složitě a pomalu je dobře
Pro delší soustředění při práci a učení je nutné zajistit si rovnoměrný příjem energie a složitých uhlohydrátů: „Celozrnný chleba nebo třeba ovesné vločky obsahují hodně takových látek,“ říká v rozhovoru výživová poradkyně Sara Neubauer „Měly by proto být pravidelnou součástí našich snídaní,“ radí. Složité cukry najdeme mimo jiné také v dlouhozrnné rýži, bramborách, ovoci a zelenině. Pomáhají nám udržet stabilní hladinu cukru v krvi a zlepšují naši výkonnost.
Síla ořechů a ryb
Další významnou složkou potravy, aby naše mysl fungovala tak, jak má, jsou tuky. Nenasycené mastné kyseliny zaručují nejen energii pro nervové buňky, ale působí celkově pozitivně na naši nervovou soustavu. Pro správnou funkci mozku je proto nutné konzumovat i potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty najdeme například v kokosovém oleji nebo dostupnějším řepkovém oleji. Ten mimochodem mnoho odborníků doporučuje pro jeho kvalitu a blahodárné účinky na naše zdraví. Nenasycené tuky najdeme pak i v tučnějších rybách jako například v makrele či lososovi, sušeném ovoci nebo ořeších. Ty nám zaručují také vitamin B, minerální látky a antioxidanty.
Kešu a para ořechy jsou pak bohaté na magnezium, díky kterému jsme pak odolnější vůči stresu.
Jak si obalit nervy?
Při zvýšené psychické zátěži před důležitou prezentací nebo zkouškou je pak ideální svačinou banán. Ten obsahuje velké množství již zmíněného magnezia a posiluje naše nervy. Pomůže nám i jakýkoli jiný druh ovoce například ve formě smoothie. Kombinace jogurtu, kefíru či mléka třeba s borůvkami nám pomůže přestát i ten nejnáročnější den ve zdraví. Pokud máte problémy s pamětí, pomůže vám avokádo. To se stalo hitem už i v českých domácnostech. Díky vysokému obsahu nenasycených tuků působí pozitivně na prokrvení mozku. Chrání také mozkové buňky před jejich odumíráním. Vysokým obsahem „dobrých“ tuků jsou známá i vejce. Jejich konzumace zlepšuje paměť a koncentraci.
Důležitá je ale při jídle i pravidelnost. Jíst bychom měli denně pětkrát až šestkrát v menších porcích. Zapomeňte proto na rabování ledničky v osm večer po celodenním půstu. Vaše tělo i mysl vám poděkují.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Mohlo by vás také zajímat: Máte časté bolesti? Pomůže vám silná káva!