Videolekce: jak na silný biceps hodný obdivu?

Pohyb
Potřebujete rychle vytvarovat biceps do požadovaných tvarů a rozměrů? „Cvičte pomalu a soustředěně,“ radí trenér Lukáš Wojtyla. Ať je vaším cílem z rukávů deroucí se bicák, nebo štíhlé paže, ukážeme vám nejoblíbenější cviky, jejich správné provedení a nejčastější chyby. Kromě toho i triky, jak docílit těch nejlepších výsledků v rozumné době. Léto už je za rohem!

Pro muže i ženy 

Zdvihy s vytáčením a kladivové zdvihy – nejspíš jste se s nimi už setkali. Víte ale, jak je dělat správně a tak, aby vaše cvičení mělo výsledky? Každý z těchto oblíbených cviků posiluje jinou část bicepsu. Zatímco zdvihy s vytáčením cílí na přední stranu svalu a vytvářejí dobře známý pahorek, kladivové zdvihy cílí spíše na boční stranu, a dokreslují tak pěkně vyrýsované paže. Oba cviky mají společné jedno – získáte s nimi pevný vzhled paží.

Ocení je muži i ženy bez ohledu na to, zda chcete, aby vám rukávy praskaly ve švech, nebo máte raději štíhlé a pevné paže. Ženy se tedy rozhodně nemusí bát zvedat činky. Paže patří mezi nejodhalovanější partie a jejich vysportovaný vzhled volá: 

  1. Jsem fit.
  2. Převálcuju tě v páce! 

Zdvihy se nejčastěji provádějí s jednoručními činkami. Dají se však pohodlně dělat i s různými posilovacími gumami, tzv. expandery.

Předejděte nejčastějším chybám 

Trenér Lukáš upozorňuje na nejčastější chyby, které cvičení ubírají na účinnosti. Prvním neduhem je příliš rychlé provádění cviku: Buď to chce mít cvičenec rychle za sebou, nebo si myslí, že čím více opakování zvládne v co nejkratším čase, tím líp. Jednoduchou pomůckou je vlastní rytmus dechu. S výdechem pomalu paži zvedáme a s nádechem klesá zpátky dolů, radí trenér.

Další běžnou chybou je roztěkanost, a když místo cvičení myslíme na něco úplně jiného. Tím se ale ochuzujeme o výsledky. Když své svaly vnímáme a soustředíme se, je to mnohem účinnější, říká Lukáš.

Tajemstvím, jak udělat z pár cviků s jednoručkami efektivní cvičení, je podle trenéra správný rozsah pohybu: Pohyb nedělejte až k rameni, tam biceps vypíná. Úroveň, kam chcete paži zvednout, je asi 15 centimetrů od ramene. Tady se na vteřinu zastavte, zatněte sval a pak teprve s nádechem paži spouštějte dolů. Důležité je, abyste cítili, jak biceps pracuje a že je zatnut.“ 

Největší bicák mají stejně rodiče  

A jak je to s počtem opakování a nastavením vah? Lukáš doporučuje 10–15 opakování a 34série. Ideální závaží pro vás je takové, se kterým zvládnete provést zmíněný počet opakování a zároveň si udržíte správnou techniku. U žen to většinou bývají 23kg jednoručky, u mužů činky kolem 5 kg. Není to však pravidlem.

Bicák jako z akčního filmu mají často rodiče, kteří od rána do večera poponášejí neohrožená batolata. Ta mají totiž vzestupnou tendenci vrhat se z každého obrubníku nebo schodu aodrážedlo je přestává bavit půl kilometru od domova. Nehybná pětikilová činka? Oproti vašemu desetikilovému nezbedovi je to pírko, že? 


Chcete si zacvičit a před létem vytvarovat postavu? Podívejte se na další naše lekce ze seriálu Jak procvičit problémové partie. Mohlo by vás třeba zajímat, jak:

Nebo se můžete inspirovat tréninkem slavných osobností, jako jsou Michelle Obama, Mark Wahlberg či Rebel Wilson.