Rozpoznat toxický vztah nemusí být jednoduché. I ve funkčních a harmonických vztazích může docházet k neshodám a hádkám. Důležité však je, jak se k nim obě strany postaví a zda jsou ochotny je řešit a pracovat na jejich zlepšení.
Co je toxický vztah
Toxický vztah má mnoho podob. Obecně tak ale můžeme definovat partnerství, ze kterého máte jen trápení a necítíte se v něm dobře. Vyskytovat se může také násilí nebo manipulace. Rozpoznat signály toxického vztahu ale může být složité. Toxicita však většinou nabírá na intenzitě, od partnera je těžší se odpoutat. A nakonec vám zůstanou šrámy na duši i na zdraví.
Věděli jste, že toxické vztahy mají vliv na psychické i fyzické zdraví? Vedou k depresi, úzkostem i ke kardiovaskulárnímu onemocnění. Výzkumníci[1] zjistili, že lidé v negativních či toxických vztazích mají vyšší riziko rozvoje srdečního onemocnění a následného infarktu.
7 znaků, jak poznat toxický vztah
Každý vztah je jiný a jedinečný. Co může být problémem pro jednoho, druhému může vyhovovat. Téma toxických vztahů a jak z nich ven je téma těžké, které je důležité otevírat. Nejsme však odborníci. Sestavili jsme žebříček sedmi znaků, které vám toxický vztah pomohou rozpoznat. Pokud máte partnerské problémy a nevíte si rady, nebojte se obrátit na odborníka.
1. Nerespektování hranic
„Ne, nechci, nelíbí se mi to, neudělám to.“ Znakem toxického vztahu je nerespektování vašich hranic a neustálé tlačení do něčeho, co dělat nechcete. Může jít o opakované výčitky toho, že jste šli na firemní večírek nebo jste byli nuceni partnerem do sexu.
2. Manipulace
Manipulátoři se vás snaží ovládat zpravidla ve svůj prospěch. Taktiky manipulativních lidí mohou být různé, patří k nim například očerňování, přenášení viny na druhého či překrucování faktů. Manipulace vyvolává v oběti pocity viny i snižování sebevědomí.
Tip pro vás: V toxickém vztahu se ocitla i Lucie Königová, která o něm napsala knihu s názvem Cesta zpátky k sobě.
3. Nefunkční komunikace
Komunikace s toxickým člověkem může být plná urážek, sarkasmu či obviňování. Druhá strana na vás nemusí ani reagovat a hned přechází do útoku, obvykle není schopna si připustit jakékoliv pochybení. Toxičtí lidé mohou také kvůli dosažení svého cíle měnit své chování.
4. Domácí násilí
Ve zdravém vztahu je jakákoliv forma násilí naprosto nepřijatelná. Násilí může mít mnoho podob přes ponižování, omezování pohybu, zesměšňování, facky či vydírání. Oběť ztratí schopnost situaci řešit a ze vztahu nedokáže odejít. Je zapotřebí co nejdříve kontaktovat odborníka, policii či linku bezpečí, kde vám pomohou situaci řešit a zvládnout.
5. Izolace a omezování kontaktu
Hlavně v počátcích vztahu může být velmi těžké rozpoznat, že se vás snaží partner izolovat od vašich blízkých. Zpozorněte, pokud vám druhý říká, že jste jen jeho, nechce do vašeho vztahu nikoho dalšího pustit nebo se mu nelíbí, že jedete za rodinou.
6. Žárlivost
Vztah má být založen na důvěře. Zpozorněte, pokud vás partner neustále podezřívá, že jej podvádíte, říká vám například, že vašeho psa máte určitě radši než jeho a že jej dostatečně nemilujete.
7. Nedostatek podpory a zájmu
V toxickém vztahu mohou být vaše problémy zlehčovány a snižovány. Na místo vyslechnutí, obejmutí a podpory vás partner označí za hysterku, která si nemá na co stěžovat. Problém také nastává, když se o vás partner dlouhodobě nezajímá. Nezeptá se, jaký jste měli den v práci či jak se zrovna cítíte. Místo toho začne mluvit o sobě.
Toxický vztah test
Často máme problém poznat, co je toxický vztah a zda se v něm nacházíme právě my sami. Přinášíme vám několik otázek, které vám mohou pomoci identifikovat tzv. red flags neboli varovné signály toxického vztahu.[2]
1. Máte pocit, že se musíte změnit, aby byl váš partner spokojený a šťastný?
2. Jste kvůli hádkám či partnerovu chování často smutní?
3. Cítíte se po čase stráveným s partnerem unavení a vyčerpaní?
4. Máte pocit, že do vztahu investujete úsilí, zatímco váš partner vše jen pasivně přijímá a neposkytne vám nic na oplátku
5. Cítíte se s partnerem napjatí a nedokážete se uvolnit?
Odpověděli jste alespoň na jednu otázku ano? Pak je možné, že váš vztah může být toxický. O problému si s partnerem promluvte, možná si problém ani neuvědomuje a společně to dokážete zlepšit. Varovným znamením však je partnerova neochota o problému komunikovat nebo eskalace do hádky s výčitkami, že je to vaše chyba.
Jak ukončit toxický vztah
Řešit vztahové problémy s toxickým partnerem není snadné. Pokud jste na něm závislí a nemáte podporu rodiny či přátel, může se vám situace zdát bezvýchodná. Řešení však vždy existuje! Jak se toxicitě ve vztazích bránit?
● Je váš vztah opravdu toxický? Prvním krokem je objevení tzv. red flags, tedy nebezpečných signálů. Zamyslete se nad dynamikou vašeho vztahu a nad tím, zda se skutečně jedná o toxický vztah. Pokud se s partnerem občas pohádáte, nemusí se automaticky jednat o něco špatného.
● Mluvte. Pokud zjistíte, že je váš vztah v nějakých aspektech toxický, mluvte o tom. Je možné, že si váš partner své chování ani neuvědomuje a bude ochotný to změnit. Pomoci může také párová terapie.
● Nebuďte na to sami. Obraťte se na přátele či na odborníka – psychologa, terapeuta či linku bezpečí. Nadhled a podpora druhých vám pomůže utřídit myšlenky.
● Vztah ukončete. Pokud žijete s toxickým člověkem, odejít ze vztahu je velmi těžké. Odchod bývá složitý a často se zdá být i nemožným, ale mnohdy je jedinou cestou k tomu opět volně dýchat. Myslete na to, že je lepší být sám než žít s někým, kdo vás neustále ponižuje. Zvládnete to.
Zdroje:
1. Impact of Toxic Relationships on Heart Health. EmpowHER. Dostupné z: https://www.empowher.com/heart-disease/content/impact-toxic-relationships-heart-health.
2. The Hidden Health Hazards of Toxic Relationships. Psychology Today. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/high-octane-women/201108/the-hidden-health-hazards-toxic-relationships.
Foto: Pexels.com