ak si zvýšit sebevědomí

Věřte si! Přinášíme vám šest tipů, jak si zvýšit sebevědomí

Psychická pohoda
V životě už jste pravděpodobně slyšeli oblíbenou radu, abyste si více věřili. Vy to však nedokážete, srovnáváte se s druhými a máte pocit, že jsou lepší než vy. Jak ale získat sebevědomí, pokud vás to nikdo nenaučil a už od mala trpíte pocity méněcennosti? Máme pro vás 6 tipů, jak s nízkým sebevědomím zatočit.

Co je to sebevědomí? Jednoduše řečeno sebevědomí je zdravá víra v sebe samého. Je úzce spojeno i s termíny sebeúcta či sebedůvěra.

Sebevědomí: Uvědomění si vlastní hodnoty, kvalit, nedostatků a schopností, víra v ně a v budoucí výkony. Člověk se zdravým sebevědomím je ale ochoten přijímat i konstruktivní kritiku.

Sebedůvěra: Je součástí sebevědomí. Člověk se má rád, důvěřuje si, cítí se dobře, očekává úspěch, věří ve smysl svého života. Strach ohrožuje sebedůvěru.[1]

Sebeúcta: Také je součástí sebevědomí. Pokud ji člověk má, nedovolí druhému, aby ho ponižoval, využíval. Váží si sám sebe, přijme své chyby. Projevem sebeúcty je pocit uspokojení, pokud jednáme v souladu se svými hodnotami.[2]

Příliš vysoké či nízké sebevědomí – ideál je v rovnováze

Občas se setkáváme s lidmi, kteří mají pocit, že jsou nejlepší na světě, ostatní shazují a cítí se nadřazeně. To však neukazuje na zdravé sebevědomí, je to spíše jeho opakem. Příliš velké sebevědomí škodí, to samé ale platí i o příliš nízkém sebevědomí.

Nízké sebevědomí se projevuje neschopností říkat ne, takže ostatní začnou překračovat vaše hranice. To může vést k tomu, že vás v práci přetěžují nebo dostáváte neúměrné množství přesčasů, protože je nikdy neodmítnete.


Znaky nízkého sebevědomí podle britské psycholožky Lality Suglani[3]:

    1. Negativně hodnotíte sami sebe.
    2. Podceňujete své schopnosti.
    3. Věříte, že ostatní jsou ve všem lepší.
    4. Nedokážete přijímat komplimenty.
    5. Stydíte se mluvit na veřejnosti.
    6. Máte pocit, že nejste hodni toho, aby se vám v životě děly dobré věci.
    7. Jste nerozhodní.

znaky nízkého sebevědomí

Nízké sebevědomí ve vztazích

Problémy můžete mít i ve vztazích. Začíná to již výběrem špatného partnera, jelikož si nevěříte, že by o vás měl zájem někdo lepší. Lidé s nízkým sebevědomím se často dostávají do násilných vztahů. Mají pocit, že je nikdo jiný nebude chtít a že si násilné chování vlastně zaslouží. Na druhou stranu oni sami mohou být toxičtí a trpět přehnanou žárlivostí, protože nevěří ve schopnost svého partnera být věrný.

Věděli jste, že když si nevěříte a v životě se trápíte, může se to odrazit i na vašem zdraví?  Nízké sebevědomí může například podle výzkumů[4]  vést k rozvoji depresí a úzkostných stavů.

Kde se nízké sebevědomí bere?

Sebevědomí se utváří a vyvíjí po celý život. Jeho základní kameny jsou položeny již v dětství, rodina a blízké prostředí jsou klíčové pro vývoj zdravého sebevědomého jedince. Pokud vás rodiče od mala vedou k tomu, abyste si věřili, chválí vás a učí, abyste se měli rádi, pro budování sebevědomí ve vyšším věku je taková situace ideální.

Pokud se vám však nepoštěstilo vyrůstat v harmonickém prostředí plném lásky, k sebevědomí je třeba si trochu pomoci. Nízké sebevědomí neznamená, že na něm nemůžete pracovat a v dohledné době jej zvýšit. Poradíme vám, jak na to.

Šest tipů, jak si zvýšit sebevědomí

1. Naučte se říkat NE
Říkejte ne, ať už v práci nebo ve vztazích. Je to neustále omílaná rada, která však funguje. Tím, že se naučíte říkat ne a začnete odmítat úkoly, které vás přetěžují, nemáte na ně čas nebo je nechcete dělat, dostanete se na cestu k získání zdravého sebevědomí a sebedůvěry.

2. Nesrovnávejte se s ostatními
Máte pocit, že ostatní toho zvládají více než vy a jsou úspěšnější, lepší, chytřejší nebo krásnější? Takové pocity by měly zmizet z vašeho života. Nesrovnávejte se s ostatními, nevíte, v jaké životní situaci opravdu jsou. Někteří měli lepší rodinné zázemí nebo zkrátka větší štěstí. To však neznamená, že by třeba zvládli to, co jste v životě prožili vy.

nízke sebevědomí

3. Nebuďte na sebe přísní
Pracovitost a zodpovědnost jsou důležité vlastnosti. Ale nepřehánějte to. Přísnost spíše škodí. Pokud nejste spokojení sami se sebou, se svým vzhledem nebo prací, nikdy nemůžete mít dostatečné sebevědomí. Změňte svůj postoj a myslete na to, že nemusíte být perfektní, to není nikdo.

4. Zjistěte, v čem jste dobří
Víte, co vám v životě opravdu jde? Někdo může být dobrý ve vedení týmu lidí, někdo vyniká svou empatií a někomu jinému jde zase vaření, zahradničení a podobně. V čem jste dobří vy? Jakmile to zjistíte, věnujte se tomu a uvidíte, že získáte i větší sebevědomí.

Tip pro vás: Sociolog Morris Rosenberg[5] v roce 1965 vytvořil Rosenbergovu škálu sebevědomí, která je dodnes využívaným nástrojem, jenž se používá ke zjišťování míry sebevědomí. Jak si na této škále stojíte vy? Ověřte si to v krátkém testu.

5. Naučte se chybovat
Každý děláme chyby. Ostatním lidem, zvláště těm, které máme rádi, je odpouštíme. Víte, že každý nemůže vědět všechno a že se lidé občas spletou. Na sebe jsme však většinou přísní, a pokud uděláme chybu, můžeme trpět výčitkami. Máme právo dělat chyby. Čím dříve si to uvědomíme, tím lépe.

6. Stanovte si cíle
Plnění průběžných životních cílů je skvělým nástrojem, jak mít ze sebe radost a zvýšit tak své sebevědomí. Nemusí to být však nic velkého jako třeba vylézt na Mount Everest nebo začít vydělávat spoustu peněz. Cílem může být i to, že doma vytřete a splníte tak úkol, který odkládáte už týden. Všechny vaše splněné cíle si zapisujte a uvidíte, kolik toho v životě zvládáte.

Zdroje:

  1. Co o sobě vlastně víme? Psychologie.cz. Dostupné z: https://psychologie.cz/co-o-sobe-vlastne-vime/
  2. Sebeúcta a sebevědomí. Emoční harmonie. Dostupné z: https://www.emocniharmonie.cz/sebeucta-sebevedomi
  3. Do YOU secretly have low self-worth? Psychologist reveals 7 hidden signs – including struggling to accept compliments. Mail Online. Dostupné z: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-11802581/Do-secretly-low-self-worth-Psychologist-reveals-7-hidden-signs.html
  4. The Long-term Effects of Self-Esteem on Depression: The Roles of Alcohol and Substance Use During Young Adulthood. The Sociological Quarterly. Dostupné z: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00380253.2017.1331718
  5. Rosenbergova míra sebeúcty: Z čeho se skládá? Yes, therapy helps. Dostupné z: https://cs.yestherapyhelps.com/rosenberg-s-scale-of-self-esteem-what-does-it-consist-of-12292

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma