Negativní emoce a pocity ze života úplně nevytěsníme. Je ale dobré s nimi umět pracovat. Uvědomit si jejich polaritu, v těch negativních se moc nevyžívat a načerpat maximum vnitřní síly z těch pozitivních. Tak, jako se staráme o své tělo, bychom se měli věnovat i svému duševnímu zdraví a pomoct mu od nahromaděné zátěže.
Sdílení pocitů je prospěšné pro vaše duševní zdraví
Mluvit o tom, jak se cítíte, nepředstavuje známku slabosti. Je to součást péče o vaše duševní zdraví. Promluvit si může být klíčovým způsobem, jak se vypořádat s tíživým problémem. Pomáhá už jen to, že vás někdo poslouchá a vy cítíte, že nejste sami a někdo vás podporuje. Když své emoce (hlavně ty negativní) nevyjádříte, zůstávají ve vás, sílí a trápí tělo i duši.
Možná jste se v koloběhu každodenních povinností s partnerem nebo kamarádkou omezili jen na řešení aktuálních nezbytností a na vaše duševní rozpoložení nezbyl čas. Jestli cítíte, že se nemáte komu svěřit, zkuste nejdřív obnovit intimnější vztah s někým blízkým. Napište partnerovi milý vzkaz, pozvěte kamarádku na kafe, uspořádejte zahradní grilovačku pro přátele, které jste dlouho neviděli. Udělejte cokoliv milého pro své blízké. Když navodíte příjemnou atmosféru, bude se vám lépe mluvit i o nepříjemných věcech. Upřímné svěřování váš vztah utuží.
Socializujte se
Buďte součástí skupiny, ve které se cítíte dobře. Udržujte silné rodinné vazby a vztahy s přáteli. Pomohou vám lépe se vypořádat s životními stresy. Pokud se svým blízkým svěříte, mohou vám nabídnout různé názory, oporu nebo praktickou pomoc. Sdílejte s nimi své šťastné okamžiky a nezapomeňte naslouchat také jim samotným. Pomoc druhým dodává pocit, že jste potřební, a to může zvýšit nejen vaše sebevědomí, ale i dobrý pocit a celkově duševní zdraví.
Zeptali jsme se psychoterapeutky Kateřiny Erlebachové, která se kromě jiného věnuje i psychosomatice, jaké jsou její zkušenosti z terapeutické praxe. Podle ní se sdílet své pocity učíme v dětství od rodičů. Tato schopnost se tedy mnohdy odvíjí i od toho, v jaké generaci jsme vyrůstali. „Čechy ve vztahu k emotivním projevům vnímám někde uprostřed mezi Italy, kteří emoce vyjadřují velmi otevřeně, a Angličany, kteří emoce vyjadřují velmi rezervovaně,“ dodává Kateřina Erlebachová.
Co mohou způsobit potlačované emoce
Mnoho lidí podléhá předsudku, že silný a úspěšný člověk se nesmí nechat ničím rozhodit. Někdo se chce za každou cenu udržet „v pohodě“. Ať už jsou ale vaše důvody potlačování negativních pocitů jakékoliv, věřte, že toto jednání naopak vede ke zhoršení duševního zdraví. Pro vyrovnaný život je třeba prožít si všechno, co přijde. V situaci, kdy prožíváte negativní emoce, něco ve vašem těle nebo mysli žádá o pozornost. Pokud tomu nedáte prostor, zátěž se hromadí a pomyslný pohár jednoho dne přeteče.
V současné době už je dobře znám a vědecky dokázán vliv psychiky na lidské zdraví. Neustále se rozšiřuje obor zvaný psychosomatická medicína. Ta zastává názor, že na vzniku každé nemoci se podílejí jak biologické, tak psychické a sociální faktory.
Nahromaděný vztek vám může způsobit žlučníkové kameny, bolesti krku a šíje. Dlouhotrvající smutek zase přináší onemocnění plic, tlustého střeva, alergie či ekzémy. Přetrvávající strach má asi nejhorší vliv na zdraví člověka. Může vás paralyzovat, zastavit některé procesy v těle a spustit ty destruktivní. Nedostatek radosti oslabuje srdce a tenké střevo, má negativní vliv na libido a bere vám chuť do života.
Negativní emoce je ideální vypustit hned potom, co vzniknou, aby neměly čas se rozležet a uložit se na později. Zkuste upustit páru, roztrhejte staré noviny, bouchněte do polštáře, zakřičte si v koupelně, jděte si zaběhat. Cokoliv vám pomůže aktuální pocity vyventilovat. Pozor ale, abyste si svůj vztek nebo frustraci nevylévali na ostatních. Na jednu negativní emoci by se pak nabalovaly další a vaše duševní zdraví by trpělo.
Tichá domácnost
Co je horší – tichá, nebo italská domácnost?! Možná si říkáte, že byste raději doma měli klid. Ne vždy je to však z dlouhodobého hlediska ta nejlepší situace. Pokud tedy pomineme dny, kdy děti odjedou na hlídání k babičce a vy si konečně aspoň chvíli užijete to TICHO.
Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že partnerské hádky ničí vztah. Opak je ale pravdou. Hádky pročistí vzduch, někam vás posunou a mohou mít až terapeutické účinky na duševní zdraví. Souhlasí i Kateřina Erlebachová: „V hádce se uvolňují emoce a jsou často vyřčeny informace o potřebách či frustracích. Když dojde k hádce, může to být signál, že byly překročeny naše hranice toho, co v rámci tolerance sneseme.“ Jak byste chtěli problém vyřešit, když o něm nebudete mluvit?! „Když druhý člověk mlčí, můžeme si jen představovat, co mu vadí nebo co by chtěl,“ dodává Erlebachová.
„Příjemnější než řešit konflikt hádkami je snaha se domluvit a komunikovat o tom, co chceme, co si nepřejeme a co ve vztahu překáží tomu, abychom se v něm cítili dobře.“
Odborná pomoc
Někdy je toho na vás už prostě příliš. Možná si nemáte s kým o svých trápeních promluvit a běhání v dešti vám pomůže jen na chvilku. Nečekejte, že se vaše duševní zdraví zlepší jaksi samo od sebe, a obraťte se na odborníka. „V České republice máme rozsáhlou síť linek důvěry, některé mají i specializace na určitá témata. Na místě je přemýšlet o psychologické nebo psychoterapeutické podpoře. To, že se cítíme smutní nebo osamělí, je lidské, proto je dobré vyhledat lidský kontakt,“ radí psychoterapeutka Kateřina Erlebachová.
Foto: Pexels.com, Pixabay.com