spáleniny od slunce

Máte spáleniny od slunce? Poradíme vám, co dělat

Životní styl
Kdo by v létě nechtěl nachytat trochu bronzu? Co si budeme povídat, bílé neopálené nohy nevypadají zrovna svůdně. UV paprsky v přiměřeném množství zase tolik neškodí, nic se ale nemá přehánět. V případě, že je UV záření příliš intenzivní a krém na opalování zcela vynecháme, naše kůže se poměrně rychle na slunci spálí. Na to pozor! A pokud se tak už stalo, čtěte dál. Máme pro vás pár tipů, co dělat.

Při dlouhodobém pobytu na slunci bývá naše pokožka vystavena různým druhům záření. Přestože spousta z nás používá opalovací krémy na denní bázi, často zapomínáme se takzvaně přemazat, což bychom měli dělat alespoň každé 2 hodiny. Kromě toho byste krém měli nanášet alespoň 30 minut před přímým kontaktem se sluncem a radši se mu vyhýbat mezi 11. a 15. hodinou, kdy pálí nejvíce.

Vliv slunečního záření a SPF faktor

Vždy používejte jedině opalovací krém odpovídající vašemu fototypu (škála 1–4), který je geneticky dán množstvím kožního barviva – melaninu. Melanin v různé intenzitě chrání vaši pokožku právě před UV zářením a spálením. Zatímco lidé fototypu 1 (světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih) mají nejcitlivější kůži a tendenci se spálit již po 5–10 minutách, fototyp 4 (tmavá pleť, velmi tmavé vlasy i oči) je proti slunečnímu záření naopak podstatně odolnější a spálení u něj hrozí až tak po 30–45 minutách.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že kromě nepříjemného spálení může UV záření poškodit DNA a zvýšit riziko výskytu rakoviny kůže. Proto doporučujeme používat opalovací krémy s SPF 50+ v případě fototypu 1, SPF 30–50 pro fototyp 2 (světlá pleť, blond až hnědé vlasy, modrozelené oči) a pro fototyp 3 (Středoevropané) a 4 postačí SPF 30. Obzvlášť pečlivě a opakovaně natírejte opalovacím krémem citlivá místa náchylná ke spálení. Mezi tyto partie patří obličej, uši, dekolt, ramena, linie spodního dílu plavek, lýtka nebo nárty.

Prevenci v podobě pravidelného natírání rozhodně nepodceňujte. Každý ale zná i situaci, kdy se nám podaří na sluníčku usnout a naše kůže je rázem v jednom ohni. Pojďme si shrnout pár základních tipů, jak zmírnit následky.

Jak ošetřit spálenou kůži od slunce – aloe vera, panthenol, obklady

Po delším pobytu na slunci byste měli jako první dopřát tělu vlažnou nebo studenou sprchu, která ho příjemně zklidní. Následně citlivou pokožku jemně osušte a sáhněte po gelu s výtažky z aloe vera nebo panthenolu. Zajistí správnou regeneraci a hydrataci. Případně můžete využít i některou z babských rad, jako jsou chladivé obklady z bílého jogurtu nebo zakysané smetany. Kterýkoliv z přípravků vmasírujte jemnými pohyby na postižené místo, a to opakovaně.

Doplňte vitamíny zevnitř – C, beta karoten, zinek

Vnější ošetření spálené kůže od slunce můžete podpořit i zevnitř. Ideálně vitamíny, které najdete v běžně dostupném ovoci nebo zelenině žluté, oranžové a červené barvy. Obsahuje totiž prospěšný betakaroten a chrání pokožku před nepříznivými vlivy sluníčka. Abyste snížili závažnost spálenin, neměli byste zapomenout doplňovat také vitamín C, který obsahují například pomeranče, jahody nebo maliny a přípravky s výtažky z aloe vera. V neposlední řadě doporučujeme zařadit i zinek, který pomůže s rychlejším hojením poškozené pokožky.

Vzdušné oblečení a pořádná dávka hydratace

Na těsné kousky ze svého šatníku na nějakou chvíli radši zapomeňte. Dejte přednost volnějším střihům, které podrážděné kůži dovolí dýchat. To platí i o spodním prádle, volte ideálně bavlněné. Ženy určitě ocení podprsenku bez šňůrkových stahovacích ramínek a kostic. Zároveň nezapomeňte zvýšit příjem tekutin, zejména studené vody, která organismus pomůže hezky zchladit.

Ačkoliv se vám může zdát míra vašich spálenin od slunce zprvu banální, rozhodně byste ji neměli podceňovat. Už při prvních projevech byste měli tělu dopřát klid ideálně v domácím stinném prostředí, aby si tělo od slunce odpočinulo a mělo čas se zregenerovat. V případě, že z nějakého důvodu musíte na pláži setrvat po zbytek dne, přesuňte se do stínu a zakryjte si spálené části těla jakoukoliv tkaninou, která v ideálním případě nepropouští světlo. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, například kšiltovku nebo široký klobouk.

Kdy při spáleninách navštívit lékaře?

Spáleniny způsobené nadměrným vystavením se slunečnímu záření můžeme rozdělit podle jejich závažnosti na tři stupně.

  • V případě 1. stupně (mírné spálení) dojde k zarudnutí nebo otoku jen nejsvrchnější části pokožky a bolest po několika dnech přirozeně odezní.
  • V případě 2. stupně (středně těžké spálení) je postižení kůže intenzivnější. Na zarudlé kůži se vytvářejí malé bílé puchýřky a samotná kůže se často sloupává či praská.
  • U 3. stupně (těžkého spálení) je kůže tmavě červená a s většími puchýřky. Objevit se může také zimnice, horečka, bolest hlavy, závratě nebo nevolnost.

Pokud se na vašem těle vyskytne větší množství puchýřků nebo máte některý z příznaků, které doprovázejí 3. stupeň spálení, ihned raději vyhledejte lékařskou pomoc.

Sluneční záření ale nemá pouze negativní účinky. Samozřejmě v případě, že to s ním nepřeháníte. Sluníčko nám například pomáhá vytvářet vitamín D, potřebný nejen pro dobrou náladu, nebo zvyšuje produkci hormonu melatoninu, který pozitivně ovlivňuje náš spánek a celkově posiluje imunitní systém.

Foto: Mikhail Nilov, Pexels.com