Pod pojmem jarní detox organismu si můžeme představit pročištění těla od nejrůznějších škodlivých látek. Takové detoxy slibují například rychlou redukci tělesné hmotnosti nebo vyšší množství energie. Mezi slibované účinky jarního detoxu dále patří zdraví, lepší stav trávení, odolnost organismu nebo lepší hodnoty krevního obrazu. Je potřeba si ale uvědomit, že těchto běžně uváděných zdravotních benefitů docílíte spíše trvalou změnou životního stylu, a ne pár dny či týdny, kdy budete dodržovat nějakou formu detoxu. Nevhodně zvoleným detoxem si můžete naopak spíše uškodit.
Typy jarního detoxu
S jakými radami a doporučeními se na začátku jara potkáte a proč není dobré se do těchto detoxů pouštět?
Očista střev
Mezi časté druhy jarního detoxu patří pročištění střev, kdy se využívají různé typy projímavých látek. Jedná se o velmi nebezpečnou cestu, jelikož může rychle dojít k narušení střevního mikrobiomu, což se negativně odrazí na trávení, imunitním systému a může se rozvinout infekce. Dalším negativním důsledkem je slabost, bolesti hlavy a mnoho dalších zdravotních problémů. Vyvolávat záměrně průjmy s cílem očisty střev je nebezpečná záležitost, která vám žádné benefity nepřinese.
Jaterní detox
Jaterní detoxikace je dalším populárním doporučením a využívají se k ní nejrůznější doplňky stravy nebo šťávy pro podporu jater. Zamyslete se, zda je očista tohoto orgánu vůbec potřebná. Játra mají velkou regenerační schopnost. Podpořit je můžete především dlouhodobě zdravou stravou a omezením konzumace alkoholu a dalších vyloženě toxických látek.
Očistné šťávy a smoothie aneb tak trochu jiný jídelníček při jarním detoxu
Jedná se o typ jarního detoxu, kdy jídelníček tvoří nápoje z ovoce a zeleniny, které jsou náhradou běžné stravy. Ovocné šťávy obsahují velké množství jednoduchých cukrů a vy vypijete dávku ovoce, kterou byste v pevné formě nebyli schopni ujíst. Ovšem komplexních sacharidů je v takovém nápoji nedostatek. Dalším negativem popíjení šťáv je deficit přijatých bílkovin a tuků. Nadměrná konzumace šťáv či smoothie může vyvolat nadýmání a průjem.
Odvodnění organismu
Jarní detox těla v podobě snahy o odvodnění organismu je nebezpečným mechanismem, jak snížit tělesnou hmotnost. Hrozí zde riziko:
- život ohrožující dehydratace,
- třesu,
- bolestí hlavy,
- malátnosti,
- zhoršení paměti a myšlení.
Tělo má své mechanismy, kterými udržuje stabilní objem tělesných tekutin. U zdravého člověka s plně funkčními ledvinami i srdcem není žádoucí do těchto mechanismů nijak zasahovat.
Proč tělo jarní detox nepotřebuje a jaké má dokonalé mechanismy vlastní detoxikace?
Jarní detoxy většinou spočívají ve vyřazení velké části běžné stravy a hrozí riziko deficitu mnoha makroživin i mikroživin, oslabení imunitního systému, snížení odolnosti organismu i narušení střevního mikrobiomu a trávení.
Pokud vás v současných dnech budou z mnoha stran lákat doporučení pro jarní detoxikaci a zdravotní výhody s ní spojené, vždy si uvědomte, že lidský organismus složený z miliard buněk je do posledního detailu propracovaný a dělá pro vás to nejlepší, co jen může. Tělo drží pH tekutin ve velmi úzkém rozmezí a jakékoliv vychýlení z rovnováhy může být až neslučitelné se životem. Proto nemáte jediný důvod užívat drahé produkty na odkyselení organismu.
Pro přirozenou a neustále probíhající detoxikaci těla máte především své ledviny, plíce, pokožku a střeva. Vyjmenované orgány kontinuálně odstraňují z organismu veškeré toxické látky a odpadní produkty, které do těla nepatří a které je třeba z těla vyloučit. Pečujte proto dlouhodobě o své tělo, aby vše fungovalo, jak má, více pro zdraví z hlediska detoxikace nepotřebujete.
Vyměňte detoxikaci za změnu každodenních návyků
Postupné zařazování malých změn a dlouhodobě udržitelných návyků, které podpoří vaše zdraví, je tou nejlepší cestou. Pod těmito návyky si představte:
- pravidelný pitný režim a sklenici vody hned po ránu,
- všímavé jedení bez vnějších stimulů, jako je telefon nebo televize,
- přidání kousku zeleniny ke každému jídlu,
- dopřání si probiotických potravin, jako je například jogurt, kefír nebo kimchi.
- Dále je vhodné zařadit pravidelně do jídelníčku luštěniny a celozrnné přílohy jako hlavní zdroj vlákniny.
- Prospěšné je omezení konzumace alkoholických nápojů a ultrazpracovaných potravin s vysokým množstvím cukru a soli.
- Nezapomínejte na pohyb, protože i procházka trvající 10–20 minut každý den má blahodárné zdravotní účinky.
Zdravý životní styl není o tom, že pár dní či týdnů v roce budete dodržovat jakékoliv extrémy. Pečujte o své tělo, jak nejlépe to umíte, po celý život.
Foto: Pexels.com