nejlepší investice

Do čeho investovat? Čtyři nejlepší investice vašeho života

Budoucnost, Finance, Životní styl
Chcete se stát milionářem? Většina z nás nejspíše ano. Na účtech ale nepotřebujeme mít miliony, abychom byli šťastní. Stačí, abychom mohli normálně žít, zabezpečit sebe a své blízké a mít naspořeno na důstojný důchod. Jaké investice se stanou těmi nejlepšími ve vašem životě? Máme tipy na čtyři nejlepší.

O investicích se v dnešní době mluví neustále. Investičních produktů je tolik, že je pro nováčky obtížné se v nich vyznat. Není to však pouze o penězích. V dlouhodobém horizontu se nejvíce vyplatí péče do nás samotných péče o psychickou pohodu, zdraví a osobní růst. Pokud si chcete jednou užívat pohodového důchodu, kromě dostatku financí byste měli být i vdobré kondici. Pojďme se tedy společně podívat na to, do čeho investovat.  

1. Odolávejte neřestem  

Heren s automaty je sice oproti minulosti minimum, ale sázení se přesunulo do online prostoru. V Česku se v roce 2023 prosázelo téměř 54 miliard.1 Problém s gamblingem má podle dostupných dat asi 200 tisíc Čechů. Aktivní patologický hráč sní o výhře2, ale nemá šanci hrou zbohatnout. I když vyhraje, vede to k velké prohře a výdaje na hráčství postupem času převažují nad příjmy.  

Kouříte? Pokud ano, řadíte se mezi další dva miliony Čechů.3 Každý šestý kuřák vykouří měsíčně 20 krabiček cigaret, což činí za rok nejméně 21 600 korun. S výčtem neřestí bychom mohli pokračovat. Třeba alkohol pije týdně asi 20 % Čechů.4  

Pravdou je, že žádné z těchto návykových látek nepotřebujeme. Kromě toho, že za ně utrácíme nemalé částky – za jeden drink dáte okolo 150 korun – škodí našemu zdraví, a o to jde primárně.  

2. Starejte se o své zdraví, vrátí se vám to  

Věk odchodu do důchodu se neustále zvyšuje. Pokud je vám méně než 40, půjdete do penze pravděpodobně mnohem později než v65letech. Proto je důležité se do té doby udržet aktivní ave zdraví. A co potom? Být fit i ve stáří a užít si aktivně zaslouženého volna je dobrá motivace, že?! Takže típněte cigaretu, odložte skleničku a běžte na procházku. Koupíte si tím pár zdravých let navíc a ještě ušetříte.  

do čeho investovat

3. Važte si svého času a vzdělávejte se

Chodili byste do práce, kdybyste nemuseli? Většina lidí nejspíš ne, ale přesto je důležité se věnovat něčemu, co vás alespoň trochu naplňuje a baví. Važte si času a energie, které věnujete svému zaměstnavateli. Nemusíte v práci trávit všechen čas, když víte, že zvýšení platu vás v nejbližší době nečeká. Také nezapomínejte na investici do vzdělávání. To je investice, která se vždy vyplatí – může vám otevřít nové obzory a pracovní příležitosti.  

V dnešní době je navíc seberozvoj snadnější než kdy dřív. Vyzkoušejte například platformu EdX.org. Portál vytvořený ve spolupráci s Harvardovou univerzitou a MIT nabízí více než čtyři tisíce nejrůznějších online kurzů zdarma, většinou v angličtině. Chcete změnit práci nebo se naučit něco nového? Využijte třeba rekvalifikační a vzdělávací kurzy od úřadu práce5 – kromě jiného nabízí i kurzy pro zlepšení soft skills, manažerských dovedností, využívání umělé inteligence a mnoho dalších. 


Za nejvyššími důchody do Norska 

Norové získávají v průměru nejvyšší důchodovou dávku na světě, tedy v přepočtu 46tisíc korun, následují švýcarští penzisté s částkou 44tisíc.6 Češi si mezi 44státy vedou nadprůměrně dobře, částka průměrného důchodu na konci roku 2023 překročila 20tisíc korun7. Nejhůře jsou na tom důchodci na Ukrajině, vMoldavsku a Albánii.


4. Buďte finančně nezávislí 

Investování může být klíčem k budování finanční stability a dosahování cílů – zajištění dostatku financí pro stáří, koupi vlastní nemovitosti nebo třeba cestování po světě. Pro mnohé je svět investic naprosto nesrozumitelný a působí až děsivě. Jak tedy na to?  

finanční nezávislost

Vzdělávejte se: Sledujte informace o investicích, absolvujte některý z dostupných kurzů nebo se sejděte s finančním poradcem. Investování se věnuje také celá řada blogů a profilů na sociálních sítích. Jednoduché a srozumitelně podané informace můžete najít třeba na InvestováníProHolky.cz nebo na PapučovýInvestor.sk, kde vám i pomohou s prvními kroky v investování.  

Stanovte si cíle: Zvažte, čeho chcete investováním dosáhnout a v jakém časovém horizontu by to mělo být. Cíle by měly být měřitelné, realistické a časově omezené.  

Vytvořte si plán: Určete si výši finančních prostředků, které máte k dispozici, a dobu, po kterou chcete investovat. Zároveň zvažte svou toleranci k riziku a ztrátě investovaných financí. Vytvoření rozpočtu a pravidelného plánování vkladů je klíčem k dlouhodobému úspěchu.  

Začněte malými kroky: Velkým mýtem je, že musíte mít hodně peněz, abyste mohli začít investovat. Ve skutečnosti to jde i s nízkými částkami, důležitá je vytrvalost. Začněte nejdříve s malým vkladem, a jakmile získáte zkušenosti a potřebné znalosti, své investice můžete postupně zvyšovat. 


Vyzkoušejte Dlouhodobý investiční produkt 

V tom, abyste se pustili do investování, vám často brání strach. Spousta lidí má veškeré jmění na běžných nebo spořicích účtech. O úspory se sice nemusí starat, ale jejich hodnota každoročně klesá vlivem inflace. Chcete si vytvořit finanční rezervu, lepší budoucnost a netrávit tím příliš času? Možná pro vás bude vhodný Dlouhodobý investiční produkt od UNIQA. Vedle tradičního penzijního spoření a životního pojištění se jedná o další způsob, jak se zajistit na stáří.   

Jedná se o novou formu investování – státem podporovaný produkt, který vám umožní uplatňování daňových výhod a čerpání příspěvků od zaměstnavatele. Dlouhodobý investiční produkt je vhodný i pro začátečníky. Nemusíte se vyznat na kapitálových trzích, o investování finančních prostředků se starají zkušení profesionálové. Na výběr jsou tři přednastavené strategie a možnost sestavit si vlastní investiční profil. Jak si vedou vaše investice, snadno zjistíte na Klientském portálu moje UNIQA, kde také můžete spravovat svou smlouvu.


Zdroje: 

  1. https://vlada.gov.cz/cz/ppov/zavislosti/media/cesi-v-hazardu-prosazeli-53-8-mld–korun–roste-pocet-osob-zapsanych-v-rejstriku-vyloucenych-z-ucasti-na-hazardnich-hrach–206667/  
  2. https://www.prevcentrum.cz/informace-o-drogach/gambling-nebo-patologicke-problemove-hracstvi/ 
  3. https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/33915/1252/Zprava%20o%20tabakovych%20a%20nikotinovych%20vyrobcich%20v%20CR%202023_fin02.pdf  
  4. https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/33916/1253/Zpráva%20o%20alkoholu%20v%20ČR%202023_fin1.pdf 
  5. https://www.mpsv.cz/web/cz/jsem-v-kurzu 
  6. https://ekonomickydenik.cz/kde-se-da-vyjit-se-starobnim-duchodem-cesi-skoncili-ve-srovnavaci-analyze-na-sedmnactem-miste/ 
  7. https://www.mpsv.cz/-/duchody-v-lednu-znovu-porostou-v-prumeru-se-navysi-o-bezmala-400-korun-prumerny-starobni-duchod-tak-dosahne-20-700-korun 

Foto: Shutterstock.com, Pexels.com