Kdy změnit práci? Sedm signálů, že je už načase

Budoucnost, Finance
Představa, že jednou přijdeme k šéfovi do kanceláře, hodíme mu výpověď na stůl a vyčteme mu vše, co ve firmě nefunguje, občas napadne každého z nás. Pokud nás ale práce dlouhodobě frustruje, nenaplňuje a problémy se přenášejí do našeho osobního života, možná je na čase se poohlédnout po novém zaměstnání. Podle čeho ale poznat, že je vhodné odejít?

Jak poznat, kdy je čas změnit práci?

1. Chcete víc
Na stejné pozici pracujete již několik let, vykonáváte stále tutéž činnost a víte, že máte na víc? Nenechávejte svůj potenciál chřadnout. Pokud jste v zaměstnání jinak spokojení, zkuste si promluvit s nadřízeným o posunu na jinou pracovní pozici, která vám bude dávat větší smysl. Pokud to povaha vaší práce neumožňuje, nebojte se poohlédnout jinde.

2. Toxické pracovní prostředí
Chápavý nadřízený a kolegové, kteří vám kdykoliv rádi pomůžou, jsou v zaměstnání velmi důležití. Pokud pracujete v kolektivu, je normální, že se občas neshodnete. Důležité je však problémy umět řešit. Jestliže vám kolegové dělají naschvály, pomlouvají vás a jakékoliv snahy o řešení situace jsou marné, možná je to ten moment, kdy změnit práci.

Věděli jste, že podle výzkumu 57 % zaměstnanců trpí pocitem nedocenění, více než polovina si stěžuje na přemíru práce, odcizení a rutinu? Výzkum ukazuje, že 40 % pracovníků v práci zažívá pocity ponížení a nedůstojného zacházení.

3. Nedostatečné finanční ohodnocení
Firma prosperuje, jste v práci dostatečně dlouho a odvádíte dobré výkony. Jdete za šéfem a nadhodíte téma zvýšení mzdy. Ten vás ubezpečí, že byste si více peněz zasloužili, ale firma má finanční potíže, a tak vám přidat nemůže. Pokud vám odmítají přidat a víte, že vás v jiné práci ohodnotí lépe, je nejvyšší čas změnit práci.

Tip pro vás: Chcete si vyjednat zvýšení mzdy a nevíte, jak na to? V tomto článku naleznete tipy, jak si říct o zvýšení platu.

4. Z práce chodíte vyšťavení
Přijdete z práce domů, lehnete si na gauč a už nic neuděláte. Odmítáte jít večer posedět s přáteli a celou dobu, co jste doma, myslíte na to, že další den vás to čeká nanovo. Dlouhodobou nespokojeností můžete vyhořet, proto je lepší tomu předejít a najít si zaměstnání, které vás bude bavit.

zmena prace

5. Problémy v osobním život
Telefon zvoní, i když jste s partnerem na večeři, musíte řešit pracovní věci ve svém volnu a své blízké skoro nevidíte. S blízkými dokážete mluvit jen o práci, partnerovi si neustále stěžujete. To ovlivňuje váš vztah a máte pocit, že se začíná rozpadat. Jestliže vám zaměstnání zasahuje příliš do běžného života, je to další signál, že nastal čas, kdy změnit práci.

6. Jste na to sami
Práce vás baví, ale nemáte se na koho obrátit. Nemáte si s kým promluvit o pracovních věcech, nikdo vám neporadí a práci, která by byla pro tři lidi, odvádíte sami. Nikdo by neměl být sám, a pokud se tak cítíte, možná je čas změnit práci.

7. Práce vás ubíjí
Zaměstnání by nás mělo alespoň do jisté míry těšit. Pokud vás však práce nenaplňuje a nevidíte v ní smysl, je to legitimní důvod pro změnu. Zkuste začít práci vykonávat v jiné firmě či na jiném oddělení. Možná to bude větší změna, než si myslíte.

Jak na změnu práce?

Pokud jste se pro změnu práce opravdu rozhodli, gratulujeme! Ten nejtěžší krok již máte za sebou. Jestliže jste z nové firmy nedostali přímo nabídku nebo jste si nevybrali konkrétní firmu, kde byste chtěli pracovat, vyvstává otázka, kde hledat práci.

jak napsat zivotopis

Způsobů je celá řada. Zkuste přímo oslovit instituce, kde byste chtěli pracovat. Je možné, že zrovna někoho potřebují a vy budete mít štěstí. Pokud jste zběhlí ve využívání sociálních sítí, vyzkoušejte si vyladit profil na profesní síti LinkedIn. Můžete také sledovat profily firem, které vás zajímají, občas samy vystavují nabídku.

Vyzkoušejte také různé pracovní portály nebo se jděte zaregistrovat na úřadu práce. Pokud byste chtěli změnit profesi, je dobrou možností absolvování rekvalifikačního kurzu.

Jak napsat životopis?

Perfektní životopis je základem úspěchu. Pro personalistu je to první krok v seznámení se s vámi a záleží na životopisu, jestli vás pozvou na osobní schůzku. Měli byste si na něm dát opravdu záležet, protože pokud je životopis nezaujme, pravděpodobně se vám již neozvou.


Pokud nejste v psaní životopisu příliš zběhlí, je možné, že jeho vytváření pro vás může být náročné. Zkuste využít jeden ze vzorů, které naleznete na internetu. Životopis – vzor najdete zde.


Je důležité uvést všechny informace o sobě:

  • vzdělání,
  • předchozí zaměstnání,
  • získaná kvalifikace,
  • jazykové schopnosti,
  • silné stránky.

Jak se připravit na pracovní pohovor

Odeslali jste životopisy a z několika firem se vám ozvali s nabídkou pohovoru. Zachvátila vás nervozita a nevíte, co čekat?

Připravte se. Pravděpodobně se vás budou ptát na důvod, proč jste odešli ze staré práce. Odpověď si nachystejte předem a nelžete, jen si dávejte pozor na formu vyjádření. Na otázku, proč jste dali výpověď, neodpovídejte, že práce byla hrozná a šéf byl naprostý idiot, což může být úplná pravda. Místo toho řekněte, že vám nevyhovovalo vedení firmy, které bylo příliš autoritativní a nenaslouchalo vašim návrhům. To zní mnohem lépe, ne?

Také se připravte mluvit o svých silných stránkách a nepodceňujte se. Řekněte upřímně, v čem vynikáte a v čem jste dobří.

Hledání nové práce vyžaduje trpělivost. Nebuďte zklamaní, pokud vás v několika výběrových řízeních nevyberou. Vhodná práce na vás jistě někde čeká. Věřte si a nebojte se!

Foto: Pexels.com