Jak si říct o zvýšení platu

Tipy od profesionálů: Jak si říct o zvýšení platu

Finance
Pro každého je důležité být za svoji práci správně ohodnocen. Prvním krokem je ozvat se a říct si o navýšení mzdy. Tady jsou tipy na to, jak si vyjednat lepší podmínky.

Vyšší plat nepřijde sám. Pokud cítíte, že v práci rostete a nikdo vás za to nedocení, je důležité se ozvat. Klíčové je nebýt v takových chvílích impulzivní. Je lepší se připravit a rozmyslet si načasování. Pečlivě si vše naplánovat a jít do toho s rozvahou.   

Štěstěna přeje připraveným 

Dobře se připravit znamená průzkum trhu, výběr správného načasování a přípravu opravdu pádných argumentů. Informovat se o mzdách u konkurence a celkové situaci ve vašem odvětví je důležitý první krok, díky němu pak budete vědět, co si můžete dovolit. Jako zdroj využijte například pracovní portály, Český statistický úřad, nabídky práce s uvedenou mzdou nebo se poraďte s headhuntery, které můžete oslovit na LinkedInu.  

Správné načasování je půl úspěchu 

Zásadní je také načasování – zjistěte si, jak se daří vaší firmě, jaká je nálada ve vedení, ale i rozpoložení vašeho nadřízeného, za kterým chcete jít. Ujistěte se, že nemá před důležitou prezentací, a dopředu ho na schůzku připravte. 

Milica, která stojí v čele téměř třicetičlenného týmu v reklamní agentuře, zdůrazňuje, že je zásadní si takovou schůzku jasně naplánovat – domluvit si s nadřízeným čas, zarezervovat zasedací místnost a schůzku také dle toho správně pojmenovat, například „Zhodnocení dosavadní práce a další cíle“. Tím nastavíte očekávání ohledně toho, co se bude řešit, i pro druhou stranu. Chytání manažera na chodbě nebo prosby o pět minut času bez udání důvodu jsou nevhodné. 

Podle koučky Zory Inky Grohoľové je ideální chvílí pro žádost o vyšší plat velká změna. Například zdárné absolvování zkušební doby, úspěšné dokončení projektu, splnění domluvených cílů nebo povýšení a nárůst kompetencí. „V ten moment je za vámi jasně vidět hotová práce. Změna je pak příležitost, jak tohle téma otevřít. Podobně je tomu také u ročního nebo kvartálního hodnocení, kdy je pro obě strany prostor si říct, co dál od spolupráce očekávají. Plat by se měl jednoznačně blížit standardu v dané branži,“ vysvětluje koučka.  

Nejpádnější argumenty jsou ty pragmatické 

Příprava na žádost o zvýšení platu neznamená jen správně vybrat důvody a argumenty, ale také mentální přípravu. Koučka Zora Inka Grohoľová říká, že je vhodné být připravený na to, že situace bude do jisté míry nepříjemná pro obě strany. Tady je několik tipů k přípravě schůzky: 

  • Nastavte si jasnou délku rozhovoru – je dobré vědět, že schůzka nemá neomezený čas a obě strany díky tomu vědí, co očekávat. 
  • Nebojte se vzít si s sebou něco, co můžete držet v ruce. Pomůže vám to odbourat napětí a bude se vám lépe povídat. Na stole mějte vždy také vodu. 
  • Ve vyjednávání si zasaďte nadsazenou mentální kotvu, pokud chcete dosáhnout 10% navýšení, nadsaďte to na 15 %. Použít můžete i formulaci „moje představa je posunout se výhledově o 15 % výš“ nebo „plat v mojí branži se pohybuje o 15 % výš“. 
  • Nejsilnější argumenty si vypište do přehledu, vaše úspěchy, v čem jste firmě přispěli, kam jste se posunuli a co v budoucnosti ještě přinesete.  

Zora Inka Grohoľová také doporučuje vybrat zhruba pět nejlepších argumentů, které vám dopomohou ke zvýšení platu. Komunikujte jasně, stručně, rozhodně a konkrétně. Nemluvte příliš, aby váš nadřízený neměl pocit, že se musí přehnaně obhajovat. Použijte své argumenty a nechte prostor pro reakci. Snažte se zapracovat na dojmu, že přesně víte, proč jste s tím přišli, a že máte naprosto adekvátní požadavek vzhledem ke svým výsledkům a celkové situaci na trhu. 

Čemu se vyhnout 

Podle vedoucí digitálního týmu reklamní agentury Milici je plat ohodnocením práce, dovedností, know-how a výkonu a od toho se také odvíjí jeho výše. Ta rozhodně nemá co do činění s osobními záležitostmi, jako jsou hypotéka, nemocný pes nebo stěhování. 

 „Tato témata k rozhovoru o zvýšení platu za žádných okolností nepatří. Uvádět osobní záležitosti a hrát na city je neprofesionální, nerelevantní, a naopak to kandidáta v mých očích sníží na úroveň nula,“ říká Milica. Nesnažte se svého nadřízeného zastrašit, vyhněte se vyhrožování odchodem a nabídkou konkurence. Netlačte na pilu a nedělejte z vyjednávání monolog. „Naopak na mě udělá velký dojem, pokud není rozhovor směrován jen k jednomu cíli, kterým jsou peníze navíc, ale žadatel také ocení svůj tým a vedení, kteří jsou součástí jeho úspěchů. Navrhne, čím dále přispěje, jak namotivuje tým, co spolu můžeme vylepšit, kam cíle posunout, jak jich dosáhnout a co dalšího spolu můžeme dokázat,“ dodává 

Připravte se i na neúspěch a co dělat dál 

Naplánujte si náhradní řešení, jako jsou například benefity, dovolená, auto nebo prémie. Pokud vás vedení odmítne, nebojte se zeptat, jak se můžete ke zvýšení postupně dopracovat a co pro to můžete vy sami udělat. A rozhodně nezapomeňte na otázku, kdy můžete téma navýšení vašeho platu znovu otevřít!   

Foto: Pexels.com (Andrea Piacquadio)