Vylepšete životosprávu a zhubněte bez extrémů a hladovění!

Rozhovory
S Andreou Jakešovou z organizace NE HLADU jsme si povídaly o tom, jak udržitelně zhubnout a netrpět při tom. Hlavní recept zní: pomalu a bez výčitek, pokud se nám něco hned nepovede. Andrea popisuje „laskavý dlouhodobý proces“, který se v praxi osvědčil. Rozumí tomu, že u někoho je jídlo zkrátka spojené s takovými emocemi, že držet si váhu je pro něj mnohem těžší než pro jiné. Proč je dobré jít hned za nutričním terapeutem, nikoli k výživovému poradci? A jak probíhá proměna v NE HLADU? Poslouchejte v podcastu Lepší život.

Andrea Jakešová v 11 letech nastoupila na taneční konzervatoř, kde vysoké nároky odstartovaly její boj s mentální anorexií. Po šesti letech se jí podařilo úspěšně vyléčit. Její zájem o výživu a zdravou životosprávu však zůstal. Vystudovala obor nutriční terapeut a nutriční specialista na 1. lékařské fakultě UK a spolu s Veronikou Pourovou založily projekt Ne hladu. Celý tým spojuje vysokoškolské vzdělání voboru nutriční terapie na lékařských fakultách a vášeň pro boj svýživovými mýty. Vsoučasnosti provozují poradny vPraze, Brně nebo Pardubicích a online se snaží šířit informace o výživě prostřednictvím sociálních sítí, webinářů, podcastu a dvou knih snázvy Ovýživě aVyváženě.  

Hodně tuku, málo vlákniny

Přesně tak by se daly stručně shrnout největší nešvary českého stravování. Nedostatek vlákniny se vyskytuje ve velké části českých jídelníčků. Přitom dodržet doporučené množství není nic složitého. „Stačily by dva kusy ovoce a 300 g zeleniny, klidně tepelně upravené, denně. Skvělým zdrojem jsou ale hlavně luštěniny a celozrnné výrobky, kterých stále jíme málo,“ vysvětluje Andrea. Vláknina spolu s dostatečným pitným režimem kromě jiného také zajistí větší pocit sytosti. Dalším velkým mínusem našeho stravování je alkohol, v jehož spotřebě se stále umisťujeme na předních příčkách. 

Kdo si počká, ten se dočká  

„Rozumím touze vyřešit hubnutí rychle. Rychlé hubnutí ale bohužel z dlouhodobého hlediska nefunguje. Na ples nebo svatbu si raději kupte něco nového na sebe, co vám bude padnout, než abyste zkoušeli nějaké radikální metody, jak rychle zhubnout,“ radí Andrea. Tuk jde dolů jen omezenou rychlostí. Pokud váha klesá rychle, tak hubnete svaly a vodu, což není žádoucí, jestli se chcete vyvarovat jojo efektu. „Nudně pomalé změny jsou naopak ty, ze kterých pak může mít člověk trvalou radost.“  

„Začínejte pomalu, nesnažte se o náhlé změny. Nebuďte na sebe naštvaní, když se chvilkově odkloníte od svého plánu, prostě pokračujte dál a nevzdávejte se.“ Tak zní rady Andrey Jakešové ohledně úprav jídelníčku. „Změna návyků nemusí znamenat přísné zákazy a stres, ale měla by být udržitelná. A neměli bychom mít pocit, že nám je něco odpíráno.“  

Poslechněte si i další rady v podcastu Lepší život, který je dostupný ve všech podcastových aplikacích.