Podle někdejšího nejúspěšnějšího českého veslaře Ondřeje Synka je v životě důležité mít činnosti, u kterých se dá vypnout a relaxovat. Řízení auta vnímá jako odpočinek, a to i přesto, že v patnácti letech zažil na motorce bouračku.
Ve spolupráci s veslařem Ondřejem Synkem, držitelem několika olympijských medailí, jsme pro vás připravili seriál o řízení. Každý měsíc na vás čeká video a článek na nejrůznější témata. Těšit se můžete například na tipy, jak zvládat únavu za volantem, jak se vypořádat s agresivitou ostatních řidičů na cestách či jak si jízdu maximálně užít.
Pro některé z nás však jízda autem není příjemnou aktivitou, ale spíše noční můrou. Chorobný strach z řízení se nazývá amaxofobie. Je přirozené, že jsme v některých situacích v autě nervózní a více ostražití, například když vezeme děti, usedáme za volant po delší časové prodlevě nebo jsme čerství držitelé řidičského průkazu.
Strach a úzkost za volantem
U lidí s amaxofobií nejde jen o obavy a nervozitu, ale až o paralyzující strach z řízení auta. Jedinci si v hlavě vytvářejí katastrofické scénáře, co se všechno může za volantem stát. Bojí se smrti, bolesti či mají strach o své blízké. Začnou mít záchvaty paniky, dostaví se potíže s dýcháním a také ztráta racionálního uvažování.
Fobie z usednutí za volant se nerozvíjí jen u začínajících řidičů. Podle statistik trpí amaxofobií nejčastěji zkušení řidiči po dopravních nehodách. Nejprve se řidiči začnou vyhýbat místu, kde k situaci došlo. Později mohou na řízení úplně zanevřít.
Podle závažnosti fobie se člověk řízení buď vyhýbá, nebo nejezdí vůbec. Lidé mohou mít také strach z jízdy autem, i když nejsou v pozici řidiče, v nejextrémnějších případech dochází ke strachu z jízdy ve všech dopravních prostředcích. Lidé se mohou cítit frustrovaní, neschopní a může se rozvinout i úzkost či deprese.
Rady pro nejisté řidiče
„Stresující faktory za volantem samozřejmě existují, velice často se to týká prostředí, ve kterém se řidič s autem pohybuje. Stres je hlavně o tom, že se mu dá z velké části předejít,“ říká dopravní psycholog Michal Walter. Léčba závisí na síle poruchy. Jak můžete obavy zmírnit?
Devět tipů pro překonání strachu z řízení:
-
- V první řadě se nestyďte a požádejte někoho o pomoc.
- Nepřestávejte jezdit.
- Jezděte s někým blízkým nebo si zaplaťte kondiční jízdy v autoškole.
- Na cestu vyjeďte s dostatečnou časovou rezervou, ideálně ve dne.
- Nejprve jezděte hlavně známé a kratší trasy nebo dělejte časté přestávky.
- Cestu si naplánujte.
- Udržujte se v pohodě – nejezděte unavení, hladoví či vystresovaní.
- V případě velkého stresu zastavte a uklidněte se.
- Věřte si a hledejte způsoby, jak strach překonat.
Některým však taková forma pomoci nestačí a je nutné navštívit odborníka. Velmi účinná je psychoterapie, která dokáže zmírnit projevy strachu z řízení auta tak, aby byl člověk schopen jim čelit. Hlavně si věřte a snažte se svůj strach překonat!
Tip pro vás: Někomu pomáhá pocit jistoty, že mu v případě potřeby někdo pomůže. Kvalitní havarijní pojištění nabízí i nonstop asistenční služby, kdy vám operátoři kdykoliv poradí a například zajistí opravu na místě, odtah vozidla nebo náhradní dopravu.
Foto: Pexels.com