Jak pomoci lidem, které přepadne panická ataka?

Psychická pohoda, Životní styl
Záchvaty paniky neboli panické ataky mohou překvapit kohokoliv a kdekoliv, aniž by to očekával. Může se vám stát, že budete cestovat v MHD a vašeho spolusedícího zrovna přepadne panická ataka. Možná máte ve svém okolí někoho, o kom víte, že záchvaty paniky čas od času trpí, a rádi byste mu jeho břímě nějakým způsobem ulehčili. Máme pro vás návod, jak těmto lidem v nejhorší chvíli poskytnout první pomoc.

Lidé, kteří prožívají panické ataky na vlastní kůži, se často setkávají s nevěřícností a nepochopením, což jejich nepříjemné stavy ještě umocňuje. Právě proto je důležité, abyste alespoň částečně pochopili to, co prožívají. Úplně jim porozumět patrně nemůžete, pokud jste záchvat paniky sami nikdy nezažili. S určitou dávkou empatie můžete ale pochopit, co dělat, když se stanete svědkem takové ataky. 

Co je to panická ataka?  

Panické ataky patří do skupiny úzkostných poruch. Představují opakované záchvaty úzkostí provázených strachem, že se stane něco strašného. Paniku, která se vystupňuje až do záchvatu, nelze chápat jen jako obyčejný strach. Ten totiž lidé mají z určitého důvodu. Vědí, že se bojí konkrétní situace nebo člověka. Jedinec prožívající panickou ataku většinou nedokáže říct, proč ho přepadla. Může se cítit v klidu a z ničeho nic na něj přijde. V některých případech důvod zjistit lze, ale většinou až po dlouhodobých terapiích. Probrat se všemi temnými zákoutími lidské duše chce velkou trpělivost a čas. 

Panická ataka a její projevy 

Lidé si často pletou panický záchvat s infarktem, protože některé příznaky vypadají podobně. Jak se panické ataky projevují? 

Fyzické příznaky  

  • Nadměrné pocení  
  • Třes 
  • Bušení srdce, zvýšený tlak  
  • Zrychlené dýchání  
  • Zmatenost 
  • Návaly horka či chladu, pocení  

Psychické příznaky  

  • Strach chodit na určitá místa  
  • Strach ze smrti 
  • Pocit ohrožení 
  • Neklid 
  • Neschopnost vyjít z domova  
  • Úzkost – pocity jako „zešílím, potřebuji do nemocnice, udusím se…“ 

Stav člověka trpícího úzkostmi se může zhoršit natolik, že už dotyčný nebude schopen ani vyjít z domova. K tomu, aby se nedostal do takových potíží, mu můžete částečně pomoci i vy. Nezáleží na tom, zda se jedná o vašeho kamaráda, kolegu, či úplně cizího člověka na ulici. 

Panické ataky – co dělat?  

Pokud se něco takového stane osobě ve vaší blízkosti a nebudete vědět, že jde o panickou ataku, raději zavolejte sanitku. Jedině lékař dokáže vyloučit, zda nejde o infarkt. Vy jako laikové to těžko sami posoudíte. Když vás člověk prožívající panickou ataku ujistí, že jde právě o ni, můžete udělat něco z níže uvedených 5 tipů: 

1. Odejděte pryč z davu a sedněte si 

Jestliže se nacházíte na nějakém nepříjemném místě, např. v tramvaji, vyveďte člověka se záchvatem paniky ven. Nejlépe do místa, kde je minimum lidí. Lidé trpící atakami nemají rádi, když na ně ostatní zírají. Kvůli tomu se jim jejich stav zhoršuje, většinou se za něj totiž stydí.  

Neměli byste je nechat stát, usaďte je na zem, i když máte k dispozici třeba lavičku. Potřebují se uzemnit a vědět, že už nemají kam spadnout.  

2. Buďte vlídní  

Obejměte je kolem ramen nebo za ruce a snažte se je uklidnit vlídnými slovy. Řekněte jim, že jste tady s nimi. Ujistěte je, že se nemají čeho bát. Ptejte se na to, co dělali včera. Přinuťte je mluvit o věcech, které mají rádi. Tímto způsobem můžete odvést jejich pozornost od negativních myšlenek. K tomu je přesvědčujte, že neumřou a ani se nezblázní. Dejte jim najevo, že se vlastně nic neděje. 

3. Zpomalte dýchání  

Během panických atak vzniká hyperventilace. Lidé mají pocit, že se dusí. Zrychleně dýchají a vypuzují tím z těla spoustu oxidu uhličitého. Zvýší se přísun kyslíku, což mimo jiné způsobuje motání hlavy nebo mravenčení v prstech. Tyto projevy záchvat paniky jen umocňují. Dotyčnému pomůžete tak, že mu poskytnete igelitový nebo papírový sáček. Řekněte mu, ať do něj dýchá. Postupně by se měl jeho dech zpomalit, protože v sáčku začne docházet kyslík a člověk bude dýchat oxid uhličitý, který v tu chvíli potřebuje. 

4. Nepodávejte kávu ani cigarety  

Dotyčný je během panické ataky zaplaven adrenalinem, má spoustu energie. Tělo tak reaguje v případě, že je ohroženo na životě. Velká panika totiž v nebezpečných situacích může člověka zachránit. Mozek zaktivuje všechny jeho fyzické síly, protože ho připravuje na boj nebo útěk. Pokud takovému člověku nabídnete něco, v čem je kofein či nikotin, záchvat paniky se mu rázem zhorší. 

Nepotřebuje nabudit svoje síly, ale uklidnit. Raději mu nabídněte vodu a nějakou tyčinku, pokud zrovna nemá hyperventilaci nebo pomalu neomdlívá. 

5. Pohyb pomáhá  

Jestli člověku, který trpí záchvatem paniky, nepomáhá uzemnění, zkuste ho přinutit k pohybu – zbaví se tak nevyužité energie. V případě, že dotyčný nemá hyperventilaci, zkuste společně běhat a udělat několik dřepů. Vnitřní negativní pocity nejspíš nezmizí, ale dáte tělu to, co v tu chvíli potřebuje – využít svoji energii. Pokud nemůžete společně běhat, lze ji vypotřebovat i jinak. Pakliže máte spolu s člověkem prožívajícím záchvat poblíž sebe tvrdý povrch, do kterého můžete rukama či nohama tlačit vší silou, udělejte to. Energie a myšlenky se zkoncentrují jen na daný tlak, což na chvíli uvolní nejen tělo, ale i mysl. 

Léčba panických atak  

Může se stát, že ani výše zmíněné rady člověku, který má právě záchvat paniky, zcela nepomohou. Neztrácejte hlavu. 

Mějte na paměti, že i kdybyste mu nemohli pomoci, panický záchvat s nejvyšší pravděpodobností za několik minut dosáhne svého maxima a začne postupně klesat, až se pomalu vytratí. Možná u dotyčného budou přetrvávat pocity nejistoty, strachu, ale to nejhorší už bude za ním. Pokud jde o osobu, která je vám blízká, nezapomeňte ji ujistit o své lásce k ní. Ta totiž hraje v ústupu záchvatu paniky velkou roli.  

Také doporučujeme vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra. Léčba je možná pomocí léků, které sice mívají rychlý účinek, ale skutečnou příčinu paniky nevyřeší. Základní je, stejně jako u dalších psychických potíží, dobře vedená psychoterapie.  

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite o duševním zdraví včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…