jak zrychlit metabolismus

Jak zrychlit metabolismus? Díky těmto sedmi tipům přestanete přibírat

Pohyb
Metabolismus je motor našeho organismu. Když je v dobrém stavu, vše jede jako po drátkách a zvládneme každou překážku, která se nám postaví do cesty. Anebo taky přesně opačně. Pokud jsme s metabolismem na štíru, najednou věci drhnou, rychleji nám dochází energie, cítíme se opotřebovaní, a ještě nabíráme na váze. Co vlastně metabolismus znamená a jak ho zlepšit, vysvětluje nutriční specialistka Iris Mango.

Pojďme si metabolismus blíže představit!

Co je metabolismus

Metabolismus je označení pro látkovou a energetickou výměnu, která probíhá v našem těle a při které náš organismus přijímá a zpracovává živiny potřebné ke svému fungování. V průběhu let se zpomaluje, což znamená, že naše buňky přeměňují živiny v energii pomaleji.

Zlomovou hranicí je třicítka – když po dosažení tohohle věku konzumujeme stejný objem jídla a hýbeme se stejně jako dosud, najednou mnozí z nás zjistí, že začínáme přibírat. Pomalejší metabolismus živin totiž způsobuje, že si tělo začne jejich přebytek ukládat do tukových zásob. Znáte to sami, stačí stoupnout na váhu a nestačíte se divit. Vždyť děláte vše stejně jako předtím, a kila přitom jdou tam, kam rozhodně nechcete… nahoru.

Pokud chcete vědět, jak přesně na tom se svým metabolismem jste, doporučujeme nechat si ho změřit. Dnes už to zvládnou i některé chytré váhy, které vám zobrazí vše od podílu tuku přes BMI až po kostní hmotu. Nejkorektnější výsledek ale zjistíte až z takzvaného bioimpedančního měření. Jde o zcela bezpečné, neinvazivní a rychlé testování, které vám udělají v každé moderní ordinaci.

Toto vyšetření vám pomůže odhalit, kolik má vaše tělo procent tuku, vody a svalů, a dozvíte se, jak vysoký je váš metabolický věk. Tedy jak rychlý a kvalitní je váš metabolismus. Vypočítává se pomocí poměru tuku k čisté svalové hmotě a platí, že čím méně tuku (především viscerálního, který obaluje naše orgány a tím ohrožuje naše zdraví) a více svalů, tím je náš metabolický věk nižší. Může se proto zásadně lišit od věku kalendářního.

Padesátník, který se o sebe a své tělo dobře stará, pravidelně cvičí a zdravě jí, může mít klidně metabolický věk třicet let. Kdežto když je vám sotva čtyřicet a metabolický věk ukazuje na sedmdesát, je to zásadní varování, že je nejvyšší čas s tím něco dělat a zrychlit svůj metabolismus.

7 způsobů, jak zrychlit metabolismus

Samotné slovo metabolismus má svůj základ v řeckém označení pro změnu. A my vám teď prozradíme sedm efektivních způsobů, jak svůj metabolismus zrychlit. Nastartujete ho tak, že pokoříte čas a začnete (aspoň metabolicky) mládnout.

1. Choďte spát a vstávejte ve stejný čas
Spánková disciplína je důležitá. Začněte dodržovat stejný čas, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. A to je jeden ze způsobů, jak zrychlit metabolismus. Do postele byste se měli dostat nejpozději do 23:00 a spát alespoň osm hodin. Zdravý a pravidelný spánek vyrovnává důležité hormony, jejichž hladiny nelze ničím jiným dohnat. Mimo jiné snižuje hormon ghrelin, který vyvolává hlad a chutě, a naopak zvyšuje leptin, díky němuž se cítíme rychleji sytí.

2. Dodržujte pitný režim
Pijte čisté, neochucené tekutiny a pijte je mezi jídly, nikoliv bezprostředně před a po jídle. Podpoříte tak detoxifikační procesy svého těla a zrychlíte metabolismus. Optimální příjem tekutin vypočítáte, když svou tělesnou váhu v kilogramech vynásobíte 0,03, výsledek vám vyjde v litrech. Pokud tedy vážíte například 60 kilo, měli byste vypít 1,8 litru.

3. Denně nachoďte alespoň 8 tisíc kroků
Každodenní procházky jsou jednoznačně správným krokem ke zdraví. Vyzvěte sami sebe a zvládněte denně aspoň 8 tisíc kroků. Zaručeně.

4. Zacvičte před jídlem
Tenhle trik není tak známý, ale o to je účinnější. Pokud si zacvičíte těsně před jídlem, vaše spalování zaznamená raketový start. Stačí třeba desetiminutovka intenzivního cvičení s vlastní vahou, jako jsou kliky, angličáky, poskoky nebo skoky přes švihadlo. Živiny z jídla budou okamžitě využity na regeneraci všech tkání a doplnění energie. Vaše tělo bude doslova prahnout po kvalitním jídle, které si rozhodně neuloží do tukových rezerv.

5. Jezte zeleninu
Propašujte do každé porce jídla alespoň kousek zeleniny v jakékoliv oblíbené podobě: vařené, grilované, čerstvé. Zelenina je především vláknina a ta zlepšuje střevní peristaltiku, což má za následek efektivnější trávení.

6. Nezapomeňte na probiotické potraviny
Co nám sídlí ve střevech, to nás ovlivňuje zevnitř i navenek. Probiotické potraviny obsahují přátelské bakterie a pozitivně se podílejí na osudu jídla a jeho využití v našich útrobách. Pokud zrovna neholdujete kefírům, kimchi nebo dalším fermentovaným nápojům či potravinám, zkuste kvalitní doplňky stravy s živými bakteriemi. Existuje spoustu potravin, které vědí, jak nastartovat metabolismus!

7. Sacharidy ano, diety ne
Sacharidy jsou látky, které v nás roztáčejí metabolické obrátky. Nevzdávejte se jich a naložte si střídmé množství kvalitních a komplexních sacharidů několikrát denně spolu s bílkovinami a tuky. Komplexní sacharidy přijímejte ve formě luštěnin, obilovin a kváskového pečiva. Diety klidně vypusťte. Jakákoliv restriktivní dieta je pro tělo jen další stres, který metabolismus naopak zpomalí a přepne do úsporného režimu.

Zkuste se těmito sedmi pravidly řídit měsíc a na vlastní oči i tělo pocítíte ten rozdíl. Snížíte svůj metabolický věk a zlepšíte celkovou kondici. Přejeme krásné metabolické mládnutí… teď už totiž víte, jak nastartovat metabolismus!

Foto: Gymbee