Videotrénink: Skákání přes švihadlo vhodné i pro zimní dny

Pohyb
Švihadlo, trochu prostoru a trenérka Iris. Tři ingredience, které prospějí vašemu kardiovaskulárnímu systému. Máme pro vás speciální lekci: intervalový trénink v podobě skákání přes švihadlo jako jeden z nejefektivnějších způsobů, jak vylepšit svoji kondičku. A navíc, zdokonalíte při něm i koordinaci svého těla, zbystříte smysly a postřeh. Čeká nás 15 minut tvrdé práce, během kterých si ukážeme několik typů přeskoků od lehčích po náročnější. Naučíme se také skákat zlehka a dopadat jako pírka. To aby na vás soused o patro níž nevrhal zasmušilé pohledy. Připraveni? Tři, dva, jedna, hop!

Jak vybrat švihadlo

Zásadní je délka švihadla. Tu správnou zjistíte tak, že si ve stoji snožmo švihadlo přišlápnete a konce by měly sahat k vašemu podpaží. U typu švihadla nic nezkazíte ani základní variantou za pár korun, kterou pořídíte v každém obchodě se sportovním vybavením. Můžete ale vybírat i více do hloubky a vyzkoušet „pomalejší“ nebo „rychlejší“ typy. Takovou pokročilou, opravdu rychlou verzí je tzv. fighterské švihadlo. U něj se ale připravte na to, že když se v plném šviháckém nasazení švihnete přes nohy, bude to zkouška pro váš práh bolesti. Na druhou stranu je to také motivace, proč vypilovat bezchybnou techniku skákání přes švihadlo. 🙂

Technika švihu

„Co se týká postavení paží, lokty jsou u těla, ramena zůstávají v klidu a jemný pohyb vychází z loktů a zápěstí. Častou chybou je právě nekontrolované točení paží v ramenou,“ vysvětluje trenérka Iris Ledvina a pokračuje: „Ideálně skáčeme ve sportovním obutí, a než do toho naplno ‚švihneme‘, zahřejeme se pomalými přeskoky.“

A co když před sousedy nechceme být za otravného skokana, který ruší večerní pohodu? Kouzlo tichého přeskoku tkví ve výskoku ne moc vysoko a v pružném dopadu přes špičky. „Lze skákat úplně tiše, sousedy nemusíme rušit ani dupáním, ani šviháním švihadla o podlahu, všechno je to o praxi,“ říká Iris a bezhlučnost svého skákání přes švihadlo ostatně dokazuje i ve videu.

skákání přes švihadlo

Co nás při lekci skákání přes švihadlo čeká:
Připravte se na 5 různých stylů přeskoků od nejlehčích po náročnější:

  • Styl 1: Snožmo s meziskokem
  • Styl 2: Snožmo bez meziskoku
  • Styl 3: Tzv. fighterský styl
  • Styl 4: 3 přeskoky po jedné noze + 3 po druhé + 3 přeskoky snožmo s meziskokem
  • Styl 5: 4 přeskoky předkopávání + 4 přeskoky snožmo + 4 přeskoky zakopávání

Každý styl budeme „skákat“ v intervalu 50 vteřin dvakrát za sebou.
Mezi intervaly si dáme vždy 10 vteřin pauzu na vydýchání.

Zdraví prospěšné kardio

Skákání přes švihadlo patří, jak jsme již v úvodu zmínili, k typu cvičení, které se nazývá kardiovaskulární. To znamená, že zvyšuje naši tepovou frekvenci. Nenamáháte tedy tolik svaly, ale zahříváte tělo rychlým a rovnoměrným pohybem. A skákání přes švihadlo je ideální příklad. Postupem času skákání posílí vaše srdce a zlepší kapacitu plic, což vám umožní cvičit déle. Děláte tak něco i pro své srdce.

Při skákání také efektivně procvičujete celé tělo. Zlepšuje vám sílu, ale také svalovou vytrvalost, která umožňuje svalům cvičit déle.

Frekvence cvičení se švihadlem

Jak často bychom se skákání přes švihadlo měli věnovat, aby mělo efekt? „Pokud chcete zvyšovat kondičku, dělat něco pro spalování a zvýšit svůj energetický výdej, stačí 10–15 minut intenzivních přeskoků každý den,“ radí Iris.

A to bychom od naší trenérky měli všechno. Věříme, že vám do začátku tyto rady pomůžou ke zlepšení výdrže. Srdce vám za to jistě poděkuje.

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma